تیرآهن IPE چیست

مقدمه

تیرآهن IPE چیست؟ یکی از اصلی ترین قطعه ها در سازه های صنعتی و ساختمانی، تیرآهن است که وظیفه اصلی آن، تحمل نیروهای وارد شده به سازه ها می باشد. تیرآهن، معمولا در ستون ها و سازه های فلزی به کار می رود. تیرآهن IPE (استاندارد اروپا) که در صنعت ساختمان سازی بسیار پرکاربرد می باشد. در این مقاله به معرفی تیرآهن IPE، نحوه استعلام قیمت تیرآهن و خرید آن خواهیم پرداخت.

تیرآهن

تیرآهن یک پروفیل است، که از آلیاژ های مختلف فولاد تولید می شود. تیرآهن های تولید شده، معمولا به شکل H  و I  هستند و از دو  بخش بال و جان تشکیل شده اند. قسمت اصلی و میانی تیرآهن را جان تیرآهن، و به لبه های کناری آن بال می گویند. نقش اصلی تیرآهن تحمل و انتقال بار وارد شده به ساختمان می باشد.

تیرآهن IPE چیست

جان تیرآهن چیست؟

هر تیرآهن، یک جان و دو بال دارد. جان در تیرآهن، برای تحمل نیروهای برشی، و بال ها، برای تحمل گشتاور خمشی در نظر گرفته می شوند. اگر جان تیرآهن به صورت افقی قرار گرفته باشد شکل آن به صورت H  دیده می شود و به آن، تیرآهن بال پهن می گویند. در صورتی که جان به صورت عمودی قرار بگیرد، به شکل I  دیده شده و در دسته تیرآهن IPE  قرار می گیرد. تفاوت تیرآهن های معمولی و هاش در پهنا و ضخامت بال ها می باشد. همچنین قیمت و کاربرد این دو تیرآهن نیز با هم متفاوت است.

تیرآهن IPE  چیست؟

IPE مخفف کلمه I Profile European است. تیرآهن IPE ، نوعی تیرآهن نیمه پهن است که بر اساس استانداردهای اروپا تولید می شود. این تیرآهن، از معروفترین تیرآهن های موجود در بازار می باشد و در دسته تیرآهن های معمولی طبقه بندی می شود. تیرآهن IPE از لحاظ ظاهری شبیه به حرف I  انگلیسی است و بال های ابتدایی و انتهایی آن یکسان می باشد. همچنین در این نوع تیرآهن، ضخامت بال و جان تیرآهن در تمام طول آن، ثابت می باشد. به لحاظ استاندارد، ارتفاع این نوع تیرآهن ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر است، ولی سایزهای پرکاربرد در ایران، ۱۲۰ تا ۳۰۰ میلی متر است.

روند های آینده صنعت و تأثیر آن ها بر شرکت فولاد
ادامه مطلب

کاربرد تیرآهن IPE

 • استفاده از آن به صورت خرپا یا ستون
 • استفاده در پل لانه زنبوری
 • استفاده به عنوان تیر در پوشش سقف.

تیرآهن IPE چیست

انواع تیرآهن

 • تیرآهن IPE

این تیرآهن در دسته تیرآهن های معمولی و استاندارد قرار دارد، و بر اساس استانداردهای اروپا تولید می شود. بارزترین ویژگی آن، این است که اگر از دو طرف تیرآهن به آن نگاه کنید، ضخامت بال ها، در ابتدا و انتهای آن، کاملا یکنواخت می باشد. این نوع تیرآهن محبوبیت زیادی در بین مشتریان دارد.

 • تیرآهن INP

شکل ظاهری این تیرآهن به شکل  حرف I  می باشد و طبق استانداردهای کارخانجات چین و روسیه ساخته می شود. در این نوع تیرآهن ضخامت بال ها، با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش می باید.

 • تیرآهن IPB

شکل ظاهری این تیرآهن شبیه حرف H  انگلیسی است و  آن را به عنوان تیرآهن بال پهن یا هاش می شناسند. در این تیرآهن طول بال ها در مقایسه با تیرآهن IPE   بیشتر شده است. این تیرآهن  بر اساس وزن به دو نوع IPBV   و IPBL  تقسیم می شود. تیرآهن IPBV  یک تیرآهن عریض  سنگین و تیرآهن IPBL  یک تیرآهن عریض سبک می باشد.

 • تیرآهن لانه زنبوری CPE

در این نوع تیرآهن جان را به شکل ذوزنقه ای برش می دهند و آنها را به یکدیگر جوش می زنند. به همین دلیل به آن تیرآهن لانه زنبوری می گویند. حفره های خالی در جان تیرآهن، سبب شباهت این تیرآهن به لانه زنبور شده است. هدف از برش ذوزنقه ای در این تیرآهن، بالا بردن تحمل تیرآهن در برابر تنش های لنگر خمشی است.

همه چیز در مورد ورق سیاه با ضخامت 2 میلی متر
ادامه مطلب

تیرآهن IPE چیست

تولید کنندگان آهن

کارخانجات زیادی در زمینه تولید تیرآهن فعالیت دارند از جمله:

 • کارخانه ذوب آهن اصفهان
 • کارخانه فولاد شاهین بناب
 • کارخانه فولاد خوزستان
 • کارخانه فولاد ناب تبریز
 • کارخانه فولاد کوثر اهواز
 • کارخانه فولاد آریا ذوب
 • کارخانه فولاد یزد
 • کارخانه فولاد فایکو
 • کارخانه فولاد ظفر بناب
 • کارخانه فولاد کرمانشاه
 • کارخانه آریان فولاد
 • کارخانه فولاد فردوس باختر.

مجموعه آهن بانک با اعلام قیمت های روز تیرآهن، عرضه کننده مستقیم آهن آلات می باشد. آهن بانک، تمامی تیرآهن های تولید شده در کارخانجات مشهور کشور را به شما عرضه می کند.

فروش تیرآهن

مجموعه آهن بانک، انواع مختلف تیرآهن های تولید شده در کارخانجات مشهور کشور را به صورت مستقیم به شما ارائه می کند. آهن بانک با ارائه قیمت لحظه ای و به روز انواع تیرآهن، تصمیم گیری برای خرید را برای شما آسان تر می کند. شما می توانید در هر نقطه از کشور که هستید، برای ثبت سفارش محصول مورد نظر خود به سایت آهن بانک مراجعه کنید و با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

خرید تیرآهن

در کشور ما کارخانه های زیادی در زمینه تولید تیرآهن فعالیت می کنند. روش خرید می تواند به صورت مستقیم یا واسطه ای باشد. مجموعه آهن بانک انواع تیرآهن را به صورت مستقیم به شما ارائه می کند.

از آنجایی که خرید و انتخاب تیرآهن، امر بسیار پیچیده ای می باشد، نیاز به استفاده از نظر کارشناسان متخصص در این زمینه دارد. شما می توانید برای خرید مطمئن با کارشناسان مجموعه آهن بانک در تماس باشید.

خرید تیرآهن IPE

برای خرید تیرآهن IPE   باید به برخی نکات توجه کنید:

 • این تیرآهن به دو صورت شاخه ای و کیلویی عرضه می شود.
 • پرکاربردترین سایز های این نوع تیرآهن، ۱۴، ۱۶ و ۱۸ هستند.
 • برندهای ذوب آهن، آرین، یزد، بناب و فایکو از بهترین تولید کننده های تیرآهن هستند‌.
آهن آلات نیاز همه ساختمان سازان
ادامه مطلب

همچنین  تیرآهن IPE  شباهت زیادی به تیرآهن INP  دارد. بنابراین هنگام خرید این نوع تیرآهن باید دقت کافی داشته باشید. شما می توانید برای ثبت و سفارش این محصول از طریق سایت آهن بانک اقدام کنید.

تیرآهن IPE چیستقیمت تیرآهن IPE

با توجه به‌ نوسانات آهن آلات، قیمت تیرآهن به صورت لحظه ای تغییر می کند. مجموعه آهن بانک در سایت خود قیمت های به روز تیر آهن را روزانه و هر لحظه در اختیار متقاضیان قرار می دهد‌. برای آگاهی از قیمت لحظه ای تیر آهن به سایت آهن بانک مراجعه بفرمایید.

آهن بانک عرضه کننده قیمت روز آهن آلات

آهن بانک به‌ عنوان بزرگ‌ ترین عرضه‌ کننده‌گان ورق سیاه، تیر آهن و… با قیمت روز در نظر دارد که کلیه محصولات را در فروشگاه اینترنتی خود به نمایش گذاشته و قیمت آن را به‌ صورت به‌ روز رسانی شده به کلیه کاربران ارائه کند. این مجموعه با داشتن سابقه‌ ای بسیار طولانی و درخشان در زمینه فروش انواع ورق سیاه، در نظر دارد این محصول پر کاربرد را با ضخامت‌ و اندازه‌ های متنوع در اختیار خریداران قرار خواهد داد. در کنار آهن بانک تجربه خریدی لذت‌ بخش، به‌صرفه و با کیفیت را خواهید داشت. پس با ما همراه باشید.


لوگو آهن بانک* *    آهن بانک    * *

امتیاز محتوا post
نوشتهٔ پیشین
اخبار ورق فولاد گرم
نوشتهٔ بعدی
سر ورق و کناره ورق سیاه چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست