فرایند تولید ورق سیاه

فرایند تولید ورق سیاه

تولید ورق سیاه به دلیل کاربرد بسیار وسیعی که دارند در کشور ما در حجم زیادی انجام می‌پذیرد. در‌ واقع ورق سیاه محصول نورد گرم است و در مقابل ورق‌ های روغنی گالوانیزه و رنگی که همگی محصول نورد سرد هستند، قرار می‌ گیرد. فولاد تهیه شده در نورد سرد، از استحکام و مقاومت بالاتری نسبت‌به فولاد حاصل از نورد گرم برخوردار می‌باشد. به دلیل آنکه ورق سیاه از ظاهری مات، تیره‌ رنگ و جنس سخت و خشنی برخوردار است به این نام یعنی ورق سیاه نام‌ گذاری شده و با این نام در بین مردم شناخته می‌ شود.

تولید ورق سیاه، طی فرآیند نورد گرم که در دمای بالاتر از ۹۳۰ درجه سانتی‌گراد در نظر گرفته می‌ شود، تحت عملیات نورد فشاری قرار گرفته و به خود فرم می‌ گیرد. ورق‌ های سیاه به‌ خودی‌ خود یک محصول نهایی محسوب نشده و عمدتاً در ساخت محصولات ثانویه از آ‌ن‌ ها استفاده می‌ شود. از ورق سیاه، بیشتر در تجهیزات ترافیکی همچون گارد ریل‌ها، حفاظ‌ های کناری جاده و همچنین در تولید پروفیل‌ های ساختمانی، ساخت تسمه‌ها، کشتی، تانک و تجهیزات بزرگ و سنگین صنعتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

 

چرا به ورق نورد گرم ورق سیاه گفته می‌شود؟

تولید ورق با تکنولوژی نورد گرم به این معناست که مواد اولیه تولید ورق در دماهای بسیار بالا ذوب شده و در طی این فرآیند ورق ظاهری مات به خود می‌گیرد و به دلیل رنگ ظاهری آن در بازار از اصطلاح ورق سیاه برای آن استفاده می‌شود.

شکل ورق سیاه:

ورق سیاه آهنی مسطح است که به دو صورت رول و بریده شده (شیت) وجود دارد

معرفی روش‌های تولید ورق سیاه

روش های تولید ورق سیاه به دو دسته صنعتی و معمولی و طبق استاندارد های St37 و  St52 طبقه‌ بندی می‌ شوند. در ساخت ورق سیاه از تکنولوژی‌ های متفاوتی استفاده می‌ شود. هر یک از این دو نوع ورق، مشخصه و کاربرد‌ های خاص خود را دارند. در ادامه، در مورد هر یک از این دو روش توضیحاتی داده خواهد شد: اینجا به کاربرد ورق سیاه اشاره می کنیم.

  • ورق سیاه معمولی: در تولید ورق سیاه معمولی از استاندارد St37 استفاده می‌ شود. از این ورق سیاه که از کربن بیشتری برخوردار می‌ باشد، در ساخت ساختمان‌ ها، سوله‌ ها و تجهیزات ترافیکی استفاده می‌ گردد.
  • ورق سیاه صنعتی: در تولید ورق سیاه صنعتی از استاندارد St52 استفاده می‌ شود. این ورق به دلیل آنکه از کربن کمتری برخوردار است، انعطاف پذیری بیشتری دارد. به همین دلیل این نوع ورق، به‌عنوان فولاد نرمه نیز شناخته می‌ شود. این ورق شکل‌ پذیری خوبی داشته و از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. از ورق سیاه صنعتی، در صنایعی مانند پتروشیمی، در ساخت شاسی ماشین‌ های سنگین، جرثقیل، پل، قطعات صنعتی و همچنین پروژه‌های سدسازی استفاده می‌ گردد.
آشنایی با مهاربند یا بادبند و مزایای آنها
ادامه مطلب

فرایند تولید ورق سیاهفرایند تولید ورق سیاهفرایند تولید ورق سیاهفرایند تولید ورق سیاه

 

ماده اولیه ورق سیاه چیست؟

در کوره پیش گرم تختال تا دمای حدود ۱۲۵۰-۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم می شود. تا عناصر آلیاژی حل شده و عیوب ساختاری حاصل از ریخته گری حذف گردند. انتخاب دمای مناسب پیش گرم بسیار مهم است تا هم از هزینه اضافی برای افزایش دمای بیش از حد جلوگیری شود و هم تشکیل رسوب سختی که ناشی از دمای پیش گرم پایین است به حداقل برسد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ورق سیاه به بخش مقالات سایت آهن بانک مراجعه نمایید.

 

 صفر تا ۱۰۰ مراحل تولید ورق سیاه

تولید ورق سیاه در کشور ما در حجم بسیار گسترده‌ای صورت می‌ گیرد و در‌ واقع ورق سیاه مورد نیاز صنایع داخلی، در داخل کشور تولید می‌ شود. در این بخش از مقاله در نظر داریم به شرح مراحل تولید ورق سیاه بپردازیم. بنابراین تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مرحله اول تولید ورق سیاه، ذوب:

مهم‌ ترین مرحله در تولید ورق سیاه، مرحله ذوب می‌ باشد. این مرحله جزو ابتدایی‌ ترین مراحل تولید این ورق فولادی است. کلیه مراحل تولید انواع ورق سیاه، با مرحله ذوب آغاز می‌ گردد. در‌ واقع برای آنکه فولاد بتواند تحت فشار به ورق تبدیل شود، در ابتدا بایستی ذوب‌ شده و قالب‌ گیری شود. پیش‌ نیاز مرحله ذوب در تولید ورق‌ های فولادی وجود کوره‌ های پیش‌گرم است. فولاد اولیه در دمای بسیار بالا ذوب شده و پس از آن به شمش‌ تبدیل می‌ شود.

مرحله دوم، ریخته‌ گری:

در این مرحله فولاد ذوب‌شده، به حالت مایع درآمده و قالب‌ گیری می‌ شود. این قالب‌ ها مستطیلی شکل بوده و حاصل این مرحله تولید شمش‌ های مستطیلی‌ شکل از فولاد می‌ باشد. انتخاب دمای مناسب برای ریخته‌ گری اهمیت زیادی داشته و بایستی پیش از آن‌ که فولاد ذوب شده به مرحله سخت شدن برسد، در قالب ریخته شده و شکل قالب را به خود بگیرد.

فرایند تولید ورق سیاه

مرحله سوم، پوسته زدایی:

در این مرحله از تولید ورق سیاه، عملیات پاکسازی و عاری کردن فولاد ذوب‌ شده از آلودگی‌ ها و ناخالصی‌ ها انجام می‌ پذیرد. این مرحله تولید ورق بسیار مهم و حیاتی می‌ باشد. به‌همین منظور، پس‌از آنکه شمش آماده شد با استفاده از مواد شیمیایی مخصوصی، مواد زائد و کلیه ناخالصی‌ ها از شمش جدا می‌ شود. به‌همین دلیل به این مرحله پوسته زدایی گفته می‌ شود.

مرحله چهارم تولید ورق سیاه ، نورد و آنیل:

در چهارمین مرحله از تولید ورق سیاه، شمش پس از تمیز شدن، آماده شکل‌ گیری به شکل ورق می‌ شود. دو غلتک بزرگ که حرکات مداوم،  متناوب و حالت رفت و برگشتی دارند، بر روی شمش‌ های فولادی فشار وارد می‌ کنند. بدین ترتیب، این فولاد به تدریج نازک‌ شده و به ضخامت مورد نظر می‌ رسد. لازم به ذکر است که ضخامت های تولیدی ورق سیاه متغیر بوده و هر‌ کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. حرکات متناوب و تکراری این دو غلتک بزرگ، علاوه‌ بر رساندن ورق به ضخامت مطلوب، سبب محکم‌ تر و سخت شدن ورق فولاد خواهد شد. این اعمال فشار سبب فشرده‌ تر شدن و منسجم‌ تر شدن بافت فولاد شده و ورق‌ ها را به آلیاژی محکم و با استقامت تبدیل خواهد کرد.

روش خم کردن ورق سیاه
ادامه مطلب

در برخی از مواقع، طی نورد گرم ورق سیاه ، عملیات بازپخت انجام می‌ گیرد. این فرآیند به‌ منظور حذف آلودگی‌ های باقیمانده، بر روی ورق سیاه انجام می‌ پذیرد. در عملیات بازپخت، ورق به‌ حدی که به مرحله ذوب نرسد گرم شده و پاکسازی می‌ شود.

مرحله پنجم تولید ورق سیاه ، خنک کاری:

در این مرحله از تولید ورق سیاه، ورق‌ ها به شیوه‌ های خاص  و در زمان معینی خنک می‌ شوند. شیوه خنک کردن و زمان انجام کار، مشخصات و ویژگی‌ های ورق فولادی را مشخص خواهد کرد. بنابراین کیفیت این مرحله از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار می‌ باشد.

فرایند تولید ورق سیاه

مرحله ششم تولیدورق سیاه،کلاف پیچ:

به منظور حمل و نقل و نگهداری ساده تر، ورق‌ های فولادی آماده‌، به‌ صورت کلاف پیچیده روانه بازار می‌ شوند.

روش های ارائه ورق سیاه به بازار

پس از تولید ورق سیاه، این نوع فولاد به شکل های مختلفی در بازار عرضه می‌ گردد. صنعتگرانی که قصد خرید ورق سیاه را دارند برای یک خرید موفق، نیاز به تجربه و کمی تخصص دارند. با کسب اطلاعات بیشتر از جزئیات خرید، انتخاب آگاهانه‌ تر و اصولی‌ تر خواهد شد. ورق سیاه به دو صورت در بازار وجود داشته و به فروش می‌ رسد. به‌صورت رولی یا کلافی و به شکل شیت، برگی یا فابریک که توضیحاتی در این‌مورد خواهیم داد.

یکی از روش‌ های معمول در تولید ورق سیاه که به‌ منظور نگهداری ساده‌ تر، قابلیت‌ حمل بهتر و ذخیره‌ سازی در فضای کمتر ورق‌ ها انجام می‌ گیرد، کلاف بندی آن‌ها می‌ باشد. کلاف ورق سیاه به دو شکل مرکزی یا سطحی، آماده شده و به بازار عرضه می‌ گردد. در روش کلاف مرکزی، ورق سیاه، بدون اعمال فشار بر دور غلطکی تابیده‌ شده و به شکل کلاف در می‌ آید. این روش به دلیل حبس هوا در بین لایه‌ های ورق، از کیفیت پایین تری برخوردار می‌ باشد. در روش کلاف سطحی، کلاف بندی به‌ واسطه غلطک هایی که اعمال فشار می‌ کنند، انجام می‌ شود. بدین‌ ترتیب هوا در بین ورق‌ ها وجود نداشته و فولاد از کیفیت بالاتری برخوردار می‌ گردد.

پرکاربرد ترین آهن آلات
ادامه مطلب

ورق سیاه معمولا به چه شکل فروش می رود؟

ورق سیاه به شکل، شیت، برگ یا فابریک نیز در بازار موجود بوده و به فروش می‌ رسد. علت این نام‌ گذاری آن است که در زمان تولید ورق سیاه، این ورق‌ ها به‌ صورت برش خورده از کارخانه در دست مصرف‌ کننده قرار می‌ گیرند. مزیت این نوع ورق‌ ها، اندازه دقیق آن‌ ها، عدم وجود خم خوردگی و شکستگی در آن‌ها می‌ باشد. ورق سیاه فابریک به شکل کاملا صاف و بدون هوا در اختیار قرار می‌ گیرد. ورق سیاه کلافی به هر اندازه دلخواه قابل تقسیم‌ بندی و برش است اما نوع فابریک با اندازه‌ های ثابتی عرضه‌ شده و قابل تغییر نمی‌ باشند.

 

استانداردهای ورق سیاه و انواع ورق سیاه

ورق‌های سیاه، در دو نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی با استانداردهای مختلف تولید می‌شود.

نوع صنعتی آن بانام تجاری ST37 و نوع معمولی آن بانام تجاری A516-GR60,70 و A285-GR C و A283-GR C و ST52 در بازار وجود دارد.

بیشترین کاربرد مصارف صنعتی ورق‌های نورد گرم از نوع ST37 و در صنایع ساختمانی و ساخت سوله‌ها، پروژه‌های مخزن سازی و سد سازی و … است. ضخامت نمونه‌های موجود در بازار تا ضخامت در حدود ۶۰ میلی متر است؛ این ورق‌ها قابل برش به قطعات کوچک‌تری هستند. به طور مثال، ورقی باضخامت ۴ میلی متر، ۱۰۰ سانتی متر عرض و ۱۲۵ سانتی متر طول دارد.

 

 

فرایند تولید ورق سیاه
تبدیل ورق سیاه به کلاف به روش کلاف سطحی

آهن بانک عرضه کننده قیمت روز ورق سیاه

با اطلاعاتی که در مورد تولید ورق سیاه کسب کردید لازم است توجه داشته باشید که، خرید این ورق مانند انواع آلیاژ، فولاد  یا مواد اولیه دیگر، نیاز به مراجعه به فروشندگان باسابقه و با تجربه دارد. خرید از عرضه‌کنندگان معتبر، علاوه‌ بر آنکه اطمینان شما را از خریدی با قیمت مناسب بالا می‌ برد، محصولاتی با تنوع بسیار زیاد در اختیار شما قرار خواهد داد.

آهن بانک به‌ عنوان بزرگ‌ ترین عرضه‌ کننده‌گان ورق سیاه و با قیمت روز، در نظر دارد که کلیه محصولات را در فروشگاه اینترنتی خود به نمایش گذاشته و قیمت روز ورق سیاه را به‌ صورت به‌ روز رسانی شده به کلیه کاربران ارائه کند. این مجموعه با داشتن سابقه‌ ای بسیار طولانی و درخشان در زمینه فروش انواع ورق سیاه، در نظر دارد این محصول پر کاربرد را با ضخامت‌ و اندازه‌ های متنوع در اختیار خریداران قرار خواهد داد. در کنار آهن بانک تجربه خریدی لذت‌ بخش، به‌صرفه و با کیفیت را خواهید داشت. پس با ما همراه باشید.

آهن بانک،فرایند تولید ورق سیاه

امتیاز محتوا post
نوشتهٔ پیشین
کارنامه تورمی دو ساله مقاطع فولادی
نوشتهٔ بعدی
تفاوت آهن اسفنجی و آهن خام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست