ورق آهن سیاه حاصل نورد گرم بیلت های فولادی است. ورق های فولادی از نورد اسلب و شمش های فولادی به دست می آید. دلیل نام گذاری ورق سیاه به این خاطر است که عناصر و اجزای تشکیل دهنده ورق سیاه تحت نورد گرم ذوب می شود و به خاطر این دمای بالا رنگ محصول کدر و مات می گردد . برای آشنایی با روند تولید و کاربرد ورق سیاه آهن با مجموعه آهن بانک همراه باشید .

تولید ورق سیاه

برای تولید ورق آهن سیاه ابتدا شمش فولادی در کوره پیش گرم قرار می گیرد . پس از خروج از کوره تحت دمای بالا ، یک لایه اکسیدی روی شمش تشکیل می شود . در مرحله بعد برای کاهش دما و زدودن لایه اکسیدی عملیات پوسته شویی انجام می شود . سپس در فرایند بعدی تولید نورد که خشن نام دارد فولاد چندین بار در مسیرهای رفت و برگشتی از بین غلطک ها عبور می کند تا به تدریج ضخامت آن کاهش و طول و عرض آن افزایش یابد.

نورد خشن مرحله بعد از پوسته شویی است . نورد از مهم ترین سیستم های فرم دهی به انواع فلزات و آلیاژ ها است . در مرحله بعدی تولید ورق سیاه فولاد راپس از طی کردن مراحل نورد خشن به قفسه نورد نهایی انتقال می دهند . این خط عموما بین ۵ تا ۷ قفسه دارد و می تواند ضخامت ورق آهن سیاه را به ۱.۸ تا ۳ میلی متر برساند.

در عملیات تکمیلی نورد گرم می توان به بهبود ویژگی های مکانیکی ، کم کردن وزن کلاف ، مسطح کردن ورق ، برش سبک و سنگین اشاره کرد که بر حسب نیاز و ضرورت انجام می شود . ورق آهن سیاه پس از یافتن ابعاد نهایی به تدریج خنک شده و در دمای حدود ۹۰۰ درجه سانتی گراد دما از دست می دهد . پس از آن آماده بسته بندی به شیوه های رول کلاف یا شیت های برش خورده است .

استفاده از فناوری نورد گرم برای ورق بدین گونه است که مواد اولیه ورق در دمای بالا ذوب شده و در طی فرایندی،ورق شکلی مات به خود میگیرد و در بازار به عنوان ورق سیاه شناخته میشود.

مشخصات ورق آهن سیاه

ابعاد ورق سیاه را می توان در دوحالت کلی فابریک و رول بررسی نمود. در حالت فابریک بسته به سفارش مشتری می توان ابعاد و اندازه های متفاوتی را تولید نمود . ابعاد موجود ورق سیاه در بازار از ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر تا ۲۰۰۰*۶۰۰۰ میلی متر می باشد . بار عبوری از میز انتقال به منظور تولید ورق به سمت قفسه های نورد نهایی فرستاده می شود.

نحوه تشخیص تیر اهن استاندارد
ادامه مطلب

این خط از ۵ تا ۷ قفسه تشکیل شده است که در آن ضخامت ورق سیاه به ۱٫۸ تا ۳ میلی متر کاهش می یابد. قیمت ورق سیاه با توجه به ضخامت ، ابعاد ، کیفیت ورق تولیدی تعیین می گردد .ورق سیاه به دو شکل وارد بازار می شود . ورق هایی که ضخامت آن ها کمتر از ۱.۵ باشد به صورت رول وارد بازار می شوند . این ورق ها به دلیل ضخامت کم فرم گیری راحتی دارند .

 

ورق آهن سیاه

 

ورق هایی که ضخامت آن از ۱.۵بیشترباشد به صورت شیت یا تکه های مستطیلی برش یافته وارد بازار می شوند . این ورق ها فرم گیری سختی دارند .از مزایای  ورق سیاه می توان به انعطاف پذیری ، کاهش هزینه ، پوشش دهی سطح ، آسان تر شدن نظارت اشاره کرد . تختال ها را در دمای ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد در کوره ها گرم می کنند. طول این محصول بین یک تا ۱۲ متر متغیر است .سطح ورق سیاه نسبتا خشن است و تلورانس ابعاد آن زیاد دقیق نیست.

استاندارد ورق سیاه