فرمول تعیین قیمت شمش فولادی تغییر می‌کند

فرمول تعیین قیمت شمش فولادی تغییر می‌کند

سخنگوی ستاد تنظیم بازار : فرمول تعیین قیمت شمش فولادی تغییر می‌کند / شرایط صادرات اسلب تغییر کرد .محمد رضا کلامی ، سخنگوی ستاد تنظیم بازار گفت: فرمول قیمت‌گذاری شمش فولادی با هدف عرضه حداکثری شمش در بورس کالا و همچنین کاهش قیمت، تدوین می‌شود.

محمدرضا کلامی مدیر کل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار،با اعلام این مطلب افزود: نرخ پایه اعلامی برای شمش فولادی یعنی “بیلت و بلوم” از سوی معاونت امور معادن و صنایع معدنی به بورس، طبق فرمول جاری حدود ۳۱۵۰ تومان است و حداکثر نرخ نهایی معامله شده در بورس نیز بیش از ۴۴۰۰ تومان است، این وضعیت موجب عدم عرضه مکفی شمش و بروز رقابت غیرمتعارف و افزایش تقاضا در بورس شده است.

او در توضیح گفته هایش افزود : این در حالی است که قیمت پایه شمش فولادی بر اساس فرمول پیشنهادی حدود ۳۸۵۰ تومان و در صورت اعمال حداکثری سقف رقابت مجاز، پایین تر از نرخ‌های معاملاتی پایانی فعلی خواهد بود که البته موجب عرضه حداکثری و جلوگیری از بازارسازی و بروز رانت برای حلقه های بعدی خواهد شد لذا تصمیم بر آن شد معاونت امور معادن و صنایع معدنی فرمول پیشنهادی برای قیمت گذاری را با لحاظ این نکته که عرضه حداکثری اتفاق بیفتد، ارائه دهد.

 تعیین قیمت شمش فولادی

به گفته سخنگوی ستاد تنظیم بازار مجموعه سیاست گذاری‌ها با هدف کاهش قیمت صورت می‌گیرد.او در بین سخنانش تأکید کرد: این اقدام پس از بررسی نیازسنجی و امکان سنجی مربوطه در خصوص میزان عرضه و تقاضای “اسلب” در صنایع بالادستی و پایین دستی و تعیین ضوابط عرضه در بورس کالا یا خارج از بورس کالا به گونه‌ای که موجب سفته‌بازی نگردد و به تولید کنندگان ورق یا زنجیره بعدی لوله و پروفیل تحویل گردد، صورت می‌گیرد و پیش بینی شده است فرمول پیشنهادی در کمیته تخصصی فولاد نیز به تصویب برسد.

محمد رضا کلامی در خصوص وضعیت صادرات این کالا نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: بر این اساس صادرات اسلب از این تاریخ فقط در صورت تامین نیازهای داخلی (داخل یا خارج از بورس کالا) به گونه‌ای که کمبودی در تولید و عرضه انواع ورق مطابق با نیاز داخلی به مصرف کننده نهایی یا تامین کننده زنجیره بروز ننماید، منوط به مجوز معاونت امور معادن و صنایع خواهد بود.به گفته وی گمرک نیز موظف است از صادرات اسلب بدون مجوز معاونت فوق الذکر جلوگیری نماید.
وی در خصوص میزان تولید اسلب و ورق گرم در سال گذشته گفت: میزان تولید اسلب در سال گذشته برابر با ۱۰.۵ تن و میزان تولید ورق گرم برابر با ۸ میلیون تن است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۹ ماه گذشته از سال حدود هشت میلیون تن اسلب تولید شده است که از این رقم ۱.۵ میلیون تن صادر شده است. به این ترتیب ۶.۲ میلیون تن ورق گرم در ۹ ماه امسال نیز تولید شده است.

منبع : http://shatanews.ir

جدیدترین خبرهای بازار آهن آلات را می توانید در سایت  آهن بانک مشاهده کنید .

نوشتهٔ پیشین
تمهیداتی برای کاهش قیمت ورق فولاد
نوشتهٔ بعدی
ارزان فروشی تنها راه حفظ بازار فولاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست