علت افزایش قیمت آهن آلات چیست؟

علت افزایش قیمت آهن آلات

بررسی علت افزایش قیمت آهن آلات

در هفته جاری همزمان با تشدید بعضی از تنش های سیاسی؛ بانک مرکزی در یک نبرد تمام عیار با دلالان بازار ارز، در تلاش برای مهار این هیجانات در بازار حاشیه است، به طوری که از دیروز دو بار با افزایش و کاهش و مجددا افزایش ۵۰ تومانی نرخ اسکناس ارز، بانک مرکزی در تلاش برای محیط شدن بر این بازار و مهار آن است. از طرف دیگر بعضی از عرضه کنندگان بازار فولاد کشور؛ از ادامه روند نزولی و نوسانات حداقلی بازار داخلی، حداقل طی دو ماه گذشته که محصول تنظیم بازار و ثبات نرخ ارز بوده؛ به نوعی به ستوه آمده ‌اند و علی رغم تلاش تمام قد و همه جانبه آن ها برای اعمال برخی زمینه سازی ها به جهت افزایش قیمت ها و تغییر روند بازار داخلی؛ با تمهیدات کمیته تخصصی تنظیم بازار آهن کشور؛ و اقدامات مثبت بانک مرکزی در مهار نوسانات بازار ارزی تا حدودی به در بسته خورده اند.

علی رغم این که بازار حاشیه ارزی طی دو هفته گذشته، با تمهیدات سازنده بانک مرکزی، کاهش قابل توجه (بیش از ۱۵۰۰ تومان) را تجربه نمود؛ چالش به وجود آمده بازار حاشیه ارز طی دیروز و امروز، باوجود نوسان ناچیز آن نسبت به کاهش صورت گرفته دو الی سه هفته گذشته؛ در کنار سایر بستر سازی های گروهی از عرضه کنندگان فولاد در بازار داخلی؛ علیرغم تقاضای کم رنگ واقعی مصرف در بازار داخلی؛ شاید بتوانند با برخی هماهنگی های صنفی که شنیدیم قرار است آخر این ماه اتفاق افتد؛ احتمالا تا حدودی باعث ایجاد یک پالس کوتاه مدت افزایشی به این بازار گردند. خبرهای مثبت پیش فروش های صورت گرفته فولادسازان بزرگ طی ۱۰ روز اخیر، متاثر از شتاب برخی از مشتریان در خرید از آن ها قبل از تاریخ اجرایی شدن عملی تحریم صنایع فلزی ایران از سوی آمریکا که اواسط مرداد ماه خواهد بود؛ نیز موجب شده تا فولادسازان بزرگ ایرانی، سهمیه صادراتی خود طی دو ماه آینده را تکمیل ظرفیت نمایند که باعث خوشحالی است.

قرار گرفتن تمام این عوامل در کنار یکدیگر، موجب شکل گیری احتمالی موج افزایشی است. موحی که با توجه به متغیر هایی که به صورت بلند مدت روی بازار فولاد اثر خواهد گذاشت. به طور قطع ثابت قدمی نظر قاطع کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد کشور؛ نقش تعیین کننده و بسزایی را در تعیین وضعیت آتی بازار داخلی فولاد ایفا خواهد نمود؛ با توجه به دکترین نظام در خصوص مقابله با هر گونه افزایش قیمت ناگهانی کالاهای بنیادین و استراتژیک بازار داخلی و همچنین با توجه به عزم راسخ بانک مرکزی و خروجی رفتار مثبت آقای همتی طی چند ماه گذشته در مواجه با مهار التهابات بازار حاشیه ارزی؛ بعید به نظر می رسد که متاثر از این دو گزاره مهم و تاثیر گذار بر بازارهای کالایی به خصوص بازار فولاد؛ شاهد افزایش قیمت بنیادین و غیرمنتظره متاثر از رفتار این ها در حوزه فولاد باشیم.

نوشتهٔ پیشین
سرمایه گذاری در بازار آهن
نوشتهٔ بعدی
خام فروشی تهدیدی برای تولید داخل است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست