انواع نبشی و کاربرد آن

انواع نبشی و کاربرد آن

نبشی پروفیلی است که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم باشد. نبشی یکی از مصالح مهمی است که در ساخت و ساز و ساختمان سازی به کار می رود . برای آشنایی بیشتر با نبشی و کاربرد های با مجموعه آهن بانک مرکز خرید و فروش آهن آلات همراه باشید .

کاربرد نبشی

نبشی در ساختمان سازی و صنعت کاربرد زیادی دارد که در ادامه به طور خلاصه به کاربرد های آن اشاره خواهیم کرد :

 •  عضو بادبندی
 • ساخت خرپا
 • ساختن سازه های فلزی
 • دکل های انتقال نیرو
 • انواع قاب های فلزی به کار رفته در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی
 • اتصال پل ها به ستون ها
 • صنایع دکل سازی (که از جنس ST37 یا ST52 میباشد)
 • اتصالات تیرآهن ها به بیم های باربر
 • ساختن چهارچوب درهای بزرگ آهنی
 • قالب های فلزی
 • اتصالات ستون ها به صفحات در فوندانسیون اسکلت های فلزی
 • اتصالات ساده مانند (اتصال نبشی جان , اتصال با نبشی نشیمنی ( تقویت نشده ) و ( تقویت شده ) , اتصال نیم گیردار ( نیم صلب ) اتصال گیردار ( صلب ) وغیره)

انواع نبشی

نبشی را از لحاظ نوع تولید می توان به دو نوع نبشی پرسی و فابریک دسته بندی کرد . علاوه بر نوع تولید ، نبشی را از لحاظ شکل ظاهری  می توان به نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم بندی کرد .

نبشی پرسی

ماهیت اولیه این نوع نبشی از ورق فولادی است . نبشی پرسی را از یک ورق با طول ۶ متر که از وسط عرض ورق خم شده است می سازند و به آن شکل می دهند .نبشی پرسی معمولا کیفیت پایین تری دارد و به پروسه تولید آن نورد سرد گفته می شود . در فرایند تولید این نبشی دو مرحله پرسی و ساخت وجود دارد . شکل نهایی نبشی پرسی را دستگاهی به نام رول فرمینگ تعیین می کند .

نبشی فابریک

نبشی فابریک از همان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشی از خط تولید خارج می گردد و برخلاف نبشی پرسی با عمل پرس شکل نمی گیرد.تفاوت اصلی این دو نبشی در نوع تولید آن ها است .

نبشی بال مساوی

این پروفیل دارای دو بال قائم یکسان است و آن را به صورت حرف L و یک عدد نشان می دهند . به طور مثال L300 نشان دهنده نبشی بال مساوی با سایز ۳۰۰ میلی متر است .

نبشی بال نامساوی

نبشی بال نامساوی در صنایع خاص و ویژه ای به کار می رود که به هردلیل امکان استفاده از نبشی بال مساوی وجود نداشته باشد . نبشی بال نامساوی در ابعاد و ضخامت های مختلف وجود دارد . از استاندارد های موجود  این نبشی در بازار می توان به ST37 ،ST44 ، ST52 اشاره کرد .این نوع نبشی در نقشه ساختمان با درج سایز هر دو بال در کنار حرف L مشخص می شود به طور مثال نبشی بال نامساوی به اندازه ۲۰۰ و ۳۰۰ میلی متر را به صورت L300*200 نشان می دهند .

از انواع دیگر نبشی می توان به نبشی گالوانیزه ، نبشی ضد زنگ ، نبشی اسپیرال اشاره کرد که در ادامه به شرح هر کدام از آن ها می پردازیم

نبشی گالوانیزه

نبشی گالوانیزه قطعه آهنی است که با روی پوشانده شده است . این نبشی حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند زنگ می زند و اکسید نمی شود . در نبشی گالوانیزه روی به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد به کار می رود . روی چون فلزی پست تر و فعال تر از آهن است در آند اکسید می شود . از نبشی گالوانیزه در مکان هایی که احتمال اکسید شدن آهن و زنگ زدگی آن می رود ، استفاده می شود .

نبشی ضد زنگ

نبشی فولادی در دو نوع ۳۰۴ و ۳۰۴L تولید می شود . این نبشی یک نبشی ضد زنگ نورد گرم با گوشه با زاویه گرد داخلی است و برای پیاده سازی تمام سازه های فلزی ایده آل است . مقاومت این نبشی نسبت به نبشی های دیگر بیشتر است و در برابر خوردگی مقاومت مناسبی از خود نشان می دهد .از نبشی ضد زنگ بیشتر برای تعمیرات ، مستحک سازی ، ساخت چهارچوب های فلزی و صنایع غذایی استفاده می شود .

نبشی اسپیرال

نوعی از نبشی با بال مساوی سبک که از سایز ۲۰*۲۰*۲ تا ۵۰*۵۰*۵ تولید می شود. در بازار، نبشی اسپیرال با عنوان گرم نورد دیده ی بال مساوی شناخته می شوند.

نوشتهٔ پیشین
ناودانی چیست ؟
نوشتهٔ بعدی
فولاد خوزستان نماد توسعه و تولید پایدار است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست