تأثیر ویروس کرونا بر بازار آهن

تأثیر ویروس کرونا بر بازار آهن

امروزه با توجه به شیوع ویروس کرونا اکثر مسکن سازان و فعالان عرصه صنعت و فولاد به دلیل عدم ثبات قیمت ها در بازار از جمله قیمت آهن آلات برای خرید و فروش آهن آلات تردید دارند . برای تحلیل وضعیت فعلی بازار آهن آلات با آهن بانک از  آهن فروشان اصفهان همراه باشید .

در روزهای اخیر ویروس کرونا اقتصاد کشورما را نیز مانند تمام دنیا متأثر کرده است . شاید اگر در روزهای واپسین آخر سال شیوع ویروس کرونا اتفاق نمی افتاد تورم کلیه بازار ها رکورد های قبلی را می شکست . همان طور که می دانید به غیر از بورس کلیه بازار ها از جمله بازار آهن تابع نرخ ارز است به گونه ای که با افزایش نرخ ارز قیمت ها نیز افزایش خواهد یافت .

به دلیل این که هیچ امیدی برای گشایش اقتصادی یا سیاسی در سال جدید وجود ندارد انتظار می رود این روال ادامه یابد . عده ای عقیده دارند فولاد محصول داخلی است و نباید تابع شیب تورم باشد اما فولاد نیز به بازار های جهانی متصل است و به همین دلیل تابع خطی از نرخ تورم است .

در کشور چین با وجود این که تقاضای خرید سنگ آهن  ازبنادر بیشتر شده است و طبق آمار سیسا ، موجودی انبار ۱۰۰ فولاد ساز افت ۴ درصدی داشته اشت هنوز موجودی انبار فولاد سازان دو برابر سال قبل است و خریداران چون نسبت به آینده بازار مطمئن نیستند بسیار محتاط عمل می کنند .

با وجود افت شدید قیمت نفت انتظار کاهش تقاضا و قیمت فولاد وجود دارد به همین دلیل فولاد سازان چین ترجیح می دهند با پایین آوردن قیمت محصولات خود موجودی انبار خود را کاهش دهند . چین ۵ هزار تن میلگرد صادراتی خود را با بهای ۴۲۵ دلار فوب وزن تئوریک به سنگاپور فروخت . ورق کلاف گرم خود را نیز به کره جنوبی و آمریکا جنوبی صادر کرد . قیمت ها ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار فوب ارزیابی می شود.

چین هم چنین تعرفه واردات زغال کک شو را از ۳۰.۵ درصد به ۳ درصد کاهش داده و معافیت برای خرید از آمریکا وضع نموده است .  هر تن بیلت CIS با کاهش ۵ دلاری، ۳۸۵ دلار فوب ارزیابی می شود در حالی که خریداران در جنوب شرق آسیا ۴۲۰ دلار فیلیپین معادل ۳۸۰ دلار فوب دریای سیاه را عملیاتی می دانند. اما فولادسازان روسیه بر پیشنهاد ۴۰۰ دلاری اصرار دارند.

این احتمال وجود دارد که برخی فولاد سازان از تولید بیلت به تولید چدن تغییر وضعیت دهند و به آمریکا صادر کنند . روسیه هم چنین انتظار دارد تقاضای ساخت و ساز داخلی کم کم زیاد شود . در شمال آفریقا و تونس بازار کم معامله و در حالت انتظار به سر می رود وخریداران قیمت های ۳۸۰ دلار CFR را دنبال می کنند .

اسلب با افت ۷.۵ دلاری ۴۰۷ دلار فوب دریای سیاه ارزیابی می شود در حالی که به علت شیوع ویروس کرونا در ایتالیا، تقاضای ورق تا ۵۰ درصد افت کرده و هر تن مقاطع تخت Plate به بهای ۴۸۰ یورو درب کارخانه در ایتالیا به فروش می رسد. در آلمان نیز بازار با افت تقاضای ورق مواجه است و خریداران اروپا اسلب را ۴۱۰ دلار  فوب دریای سیاه عملیاتی می دانند در حالی که پیشنهادها ۴۱۵ تا ۴۲۵ دلار شنیده می شود.

همان طور که می دانید چین یکی از قطب های اصلی اقتصاد دنیا است و درست در زمانی که با آمریکا برای ایجاد روابط همکاری به توافق رسیده بودند ورود ویروس شرایط را تغییر داد . در حالت کلی باید گفت بازار فولاد تأثیر پذیری بالایی از اتفاقات و تحولات عرصه پزشکی دارد و همین دلیل این اواخر با افت قیمت روبرو بوده است .

پیش بینی می شود سه ماه باید بگذارد تا بتوان این ویروس را مانند ویروس سارس سال ۲۰۰۳ کنترل و متوقف کرد . در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا دولت محدودیت هایی را برای تردد و حمل کالا در نظر گرفته است و با توقف رشد این ویروس قطعا تقاضا رشد چشم گیری پیدا می کند . در دوماه گذشته سنگ آهن حدود ۱۰ دلار کاهش قیمت داشته است و در کنار آن رشد رو به بالای زغال سنگ با توقف همراه شد .

معمولا در چین دو ماه ابتدایی سال به دلیل تعطیلات سال نو تقاضا وتولید کاهش می یابد . در ترکیه نیز قیمت آهن قراضه با افت بسیار شدیدی مواجه بوده است به گونه ای که قیمت بیلت CIS به ۳۹۵ تا ۴۰۰ دار فوب افت داشت .

پیش بینی می شود در چین با طولانی تر شدن تعطیلات و قرنطینه ها فولاد سازان به سمت صادرات فولاد و آهن آلات در بازار جهانی روی بیاورند که در صورت رخ دادن چنین اتفاقی قیمت تیرآهن ، قراضه آهن و میلگرد نیز افت می کند .

در کشور امارات با افزایش نرخ روبرو بوده ایم . این افزایش نرخ نتوانست موجب رونق بازار فولاد شود و قیمت ها کاهش پیدا کرد . در حال حاضر و با وجود بحران به وجود آمده فعالان کشور چین تردید دارند که محموله های خود را با خطوط ریلی انتقال دهند یا ترنسفر دریایی . به همین دلیل کشور چین که یکی از بزرگترین صادر کنندگان فلزات و فولاد به سراسر جهان است نمی تواند تحویل به موقع بار خود را تضمین کند .

 

تأثیر کرونا بر بازار فولاد

 

در حال حاضر باوجود تمامی تمهیداتی که کشور چین اندیشیده کشورهای همکار دیگر رقبت زیادی برای معامله با این کشور از خود نشان نمی دهند . این کشورها اکثرا یا مرزهای خود را بسته اند یا قوانین گمرکی را با شدت و سخت گیری بیشتری اعمال می کنند . حتی در برخی موارد دیده شده است که تحویل یا خروج بارشان از گمرک را چند روز به تعویق انداخته اند که موجب کاهش قیمت های این کشور خواهد شد .

بعد از افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران کشورهای همسایه اغلب مرز های زمینی و هوایی خود را روی این کشور بستند در این بین عراق و ترکیه  که بازار اصلی صادرات آهن هستند نیز همین کار را کردند . این اقدام می تواند اقتصاد را که رکود بسیار شدیدی دارد در هم بکوبد . ترس از کرونا باعث بر هم خوردن بازار ارز و افزایش نرخ تورم شده است .

نوشتهٔ پیشین
عیدی تنظیم بازاری دولت به نوردکاران رونمایی شد
نوشتهٔ بعدی
افزایش ضریب کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی، گل به خودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست