مقصر بازار سیاه فولاد کیست؟

مقصر بازار سیاه فولاد کیست؟

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت :مشکل ما در صنعت فولاد، تولید نیست بلکه وجود تقاضاهای سوداگرانه است. اگر سه هفته کنترل ها و بررسی بر روی بازار را ادامه دهیم این مشکل حل خواهد شد.

به گزارش خبر گزاری آهن بانک حمیدرضا نامی رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی در استودیو گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان این که درباره تشکیل بازار سیاه فولاد در کشور فولاد مبارکه باید پاسخگو باشد افزود: مکانیزم هایی مانند سامانه بهین یاب وزارت صمت می تواند به شفافیت موضوع و سرنوشت تهیه و توزیع فولاد در بورس کالا کمک کند.

حمیدرضا نامی در خصوص تشکیل بازار سیاه در صنعت فولاد تصریح کرد : از آنجا که هر تولید کننده ای می خواهد تولیداتش را در حجم انبوه و دردسر کمتر به بازار تزریق کند به این منظور فاصله درب انبار فولاد مبارکه و ورودی انبارهای ما با ایجاد انحصار سبب بازار سیاه می شود.روی هم رفته مسئولین فولاد مبارکه باید پاسخگوی سوال شما در خصوص تشکیل بازار سیاه باشند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ، رسول خلیفه سلطان در سوی دیگر برنامه گفت :سامانه های بهین یاب و فولاد مبارکه می توانند اطلاعات هم را تکمیل کنند و در راستای یک هدف پیش بروند.

در این برنامه با مهدی بستانچی عضو هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان سیستم های تهویه مطبوع ارتباط زنده تلفنی برقرار شد و او در صحبت هایش گفت : سامانه بهین یاب وزارت صمت مانند دیگر سامانه های موجود، علی رغم موفقیت ها و محاسن، دارای معایب و ایراداتی نیز است.محاسبات سامانه بهین یاب، در طول زمان معین و مشخص ظرفیت ها و توانایی های مصرف کنندگان و عرضه کنندگان را مورد بررسی قرار می دهد این در حالی است که می توان در طول زمان بررسی بهین یاب، از ظرفیت عنوان شده برخوردار نباشند در این صورت ممکن است عرضه به درستی و عادلانه شکل نگیرد.

عضو هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان سیستم های تهویه مطبوع در ادامه صحبت هایش اشاره کرد : وقتی ورق های فولاد در بازار آزاد عرضه می شود بدان معناست که در درب کارخانه توزیع عادلانه ای صورت نگرفته است.

معاون امور و صنایع وزارت صمت ، جعفر سرقینی در ارتباط تلفنی دیگر با این برنامه گفت : سامانه بهین یاب ما بدون نقص نیست و بحث بازار آزاد همیشه وجود داشته و دارد اما تا آذر ماه امسال هیچ وقت تفاوت بازار آزاد و بورس کالا بیش از ۶ درصد نبود اما در هفته اخیر این نرخ با ۳۰ درصد تفاوت در بازار آزاد عرضه می گردد به نظر بنده این تفاوت قیمت را می توان التهاب مقطعی و زود گذر بر شمرد.

در سومین ارتباط تلفنی با این برنامه حمیدرضا عظیمیان ، مدیر عامل فولاد مبارکه اظهار نشان کرد :هم راستای سامانه بهین یاب شرکت فولاد مبارکه هم سامانه مچینگ دارد که از آن طریق می تواند مصرف کنندگان را شناسایی و تقسیم و توزیع درستی را انجام دهد اما طبق ضوابطی که ستاد تنظیم بازار برایمان وضع کرده فعلا از این سامانه استفاده نمی کنیم و فقط سامانه بهین یاب اقدام به شناسایی متقاضیان این صنعت می نماید.

در ادامه گفتگو ها رئیس هیأت مدیره انجمن حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی در استودیو از مدیر عامل فولاد مبارکه پرسید : بازار سیاه فعلی صنعت فولاد، بیانگر باک های موجود در سامانه شما و یا سامانه بهین یاب وزارت صمت می باشد، این اتفاق را چگونه توضیح می دهید؟

عظیمیان در پاسخ این سؤال گفت : تقصیر ایجاد بازار سیاه بر گردن فولاد مبارکه نیست.جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در ادامه ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکل ما در صنعت فولاد، تولید نیست بلکه وجود تقاضاهای سوداگرانه است اگر سه هفته کنترل ها و بررسی بر روی بازار را ادامه دهیم این مشکل حل خواهد شد.

عرضه ۶۰ درصد ورق فولادی گرم در بورس

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت خاطر نشان کرد :اکنون ۶۰ درصد ورق فولادی گرم را در بورس و ۴۰ درصد آن را به صورت مچینگ عرضه می کنیم،قبلاً دو عرضه در بورس داشتیم که توافق شد این تعداد به چهار عرضه در بورس برسد بنابراین فولاد مبارکه, هر هفته محصولاتش را در بورس عرضه می کند.

در ادامه برنامه جعفر سرقینی به قیمت فعلی محصولات اشاره کرد و گفت : قیمت یک مقطع نباید ملاک عمل قرار گیرد بلکه قیمت مقاطع مختلف را باید باهم بسنجیم تا میانگین قیمتی به دست بیاید. او در بین سخنانش تأکید کرد :مشکلات قیمتی حل خواهد شد .

او هم چنین اشاره کرد  :صنایع کوچک و متوسط می توانند از طریق سامانه «بهین یاب» مواد اولیه از جمله ورق های فولادی را تأمین کنند و گفت : تقاضا برای خُرد، کلان و متوسط هیچ تفاوتی ندارد…

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت در سخنانش بیان کرد که سامانه «بهین یاب» سال ها در حال فعالیت است و افزود :صنایع کوچک و متوسط در این سامانه نام نویسی کنند. وی در ادامه سخنانش گفت : فقط به صنایعی مانند لوازم خانگی و خودرو که محصولاتش توسط دولت قیمت گذاری می شود, اجازه مچینگ دادیم.

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی با اشاره به اهمیت تامین امنیت غذایی گفت: تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی با ۵۰ تا ۵۵ درصد ظرفیت خود مشغول کارند.

حمیدرضا نامی افزود: به رغم اینکه منابع مواد اولیه کارخانه ها را از بازار آزاد تهیه می کنیم اما در قیمت گذاری کالاهای خود باید پاسخگوی وزارت جهاد کشاورزی هم باشیم.هر جا دولت بدون حضور و نظر تشکل های بخش خصوصی، نسخه می پیچد, مشکلات ایجاد می شود.

عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان سیستم های تهویه مطبوع هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: ۴۰ درصد ورق ها به صورت مچینگ فروخته می شود.

مهدی بستانچی با بیان این که ۵۰ درصد اشتغال کشور توسط صنایع کوچک و متوسط در کشور ایجاد شده است, اضافه کرد: بخش زیادی از ورق های فولادی تولید شده را به صنایعی می دهیم که اشتغال زیادی ایجاد نمی کنند.
دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران نیز در این برنامه حضور یافت و اشاره کرد : اکنون دو و نیم میلیون تن ”اسلب“ مازاد در تولید داریم. او در پیرو صحبت هایش گفت : حدود دو میلیون تن ظرفیت مازاد تولید ورق گرم و به همین میزان هم ظرفیت مازاد تولید ورق سرد داریم.

سید رسول خلیفه سلطان با اشاره به اینکه بازار سوداگری معمولاً در ماه های پایانی سال اتفاق می افتد, افزود: از وزارت صمت باید انتظار داشته باشیم برای ”اسلب“ مازاد، برنامه ریزی کنیم.او در ادامه سخنانش گفت : حدود دو میلیون تن می توانیم در کارخانجات دیگر ورق گرم تولید کنیم و حدود دو میلیون تن هم می توانیم ورق سرد تولید کنیم.باید دو میلیون تن کارخانجات ورق گرم و دو میلیون تن کارخانجات ورق سرد, فعال شود تا هجوم تقاضا به کالاهای تولیدی فولاد مبارکه کنترل شود.

مدیرعامل فولادمبارکه در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت : برای تأمین نیازهای ارزی و مواد اولیه خود حدود ۱۵ درصد از ”اسلب“ تولیدی خود را با اجازه دولت صادر می کنیم.حمیدرضا عظیمیان در ادامه سخنانش افزود : ۱۰۰ تن عرضه را به متقاضیان ثبت نام کننده در سایت «بهین یاب» و همچنین به ۴۵ تعاونی مختلف اعم از کشاورزی و غیر کشاورزی می دهیم.او در پیرو سخنانش گفت : ۳۰ مرکز سرویس سنتر در همه استان ها داریم که نیازهای ۲۰ تا ۴۰ تن را تأمین می کنند.

رضا محتشمی پور معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: میزان عرضه اولیه, ۱۰۰ تن در ورق گرم و ۱۱۰ تن در ورق سرد و ۵۰ تن در سایر ورق ها کاملاً توسط عرضه کننده تعیین می شود و بورس کالا هیچ محدودیتی برای عرضه هر مقدار از کالا ندارد.

برای اطلاع از قیمت ورق سیاه با آهن بانک همراه باشید.

نوشتهٔ پیشین
برخی گمانه زنی ها در خصوص روند هفته آتی بازار فولاد
نوشتهٔ بعدی
بازسازی سوریه فرصتی برای صنایع فولاد و ساختمان سازی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست