نکته قابل تأمل و تراژدی بازار داخلی

نکته قابل تأمل و تراژدی بازار داخلی

دقایقی پیش تماس تلفنی داشتیم با برخی از فعالان بازار خرید و فروش آهن آلات و در مورد قیمت لحظه ای آهن پرسیدیم طبق شنیده ها پیشنهاد نرخ میلگرد آجدار صادراتی ایران ۳۶۵ الی ۳۷۰ دلار/تن به جهت تحریم ها به سختی مشتری خارجی جذب می‌کند .

نیمایی
۳۷۰ × ۱۲۲۰۰ ÷ ۱۰۰۰ = ۴۵۱۵
صرافی
۳۷۰ × ۱۳۵۰۰ ÷ ۱۰۰۰ = ۴۹۹۵

این روند کاهشی در بازارهای صادراتی همچنان که گزارش شده ادامه دارد .

 چرا نرخ بازار داخلی افزایشی است ؟

کمبود مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات میانی، در بازار داخلی عمدتا شامل آهن اسفنجی و شمش عامل اصلی رقابت و افزایش نرخ به منظور تصاحب این حجم محدود عرضه در بازار داخلی است .

چرا عرضه مواد اولیه در بازارهای داخلی محدود است و برای فرونشاندن ان اقدامی صورت نمیگیرد ؟

۱) پیش فروش عمده ظرفیت تولیدی محصولاتی از قبیل شمش و آهن اسفنجی توسط تولیدکنندگان بزرگ خصولتی در بازارهای صادراتی حداقل تا آخر سال و دو ماه آینده و تعهد ایجاد شده به منظور تحویل آنها و عدم امکان افزایش سهم بازار داخلی در حال حاضر حتی اگر به فرض اینکه اراده ای برای ان در حال حاضر بوجود آید.

۲) نیاز دولت به ارز حاصل از صادرات محصولات غیر نفتی در شرایط تحریمی و حمایت تمام قد از فعالیت صادراتی دولتی ها

۳) عدم توجه و در حاشیه قرار گرفته شدن بخش واقعا خصوصی علیرغم توسعه قابل توجه ظرفیت‌های تولید آن توسط دولت و خصولتی ها به جهت اهداف با اولویت بیشتر مثل فعالیت حداکثری در حوزه های صادراتی برای آنها که در حال حاضر منجر شده به کمبود و بحران در سمت تامین مواد اولیه بخش واقعا خصوص …

۴) تکرار وضعیت مشابه این چنینی مطالق با تجربیات سالهای گذشته؛ بارها اتفاق افتاده و در سالیان گذشته شاهد بوده‌ایم که مدیریت فولادسازان بزرگ و عدم پیشبینی دولت در جلوگیری از بروز التهابات ضعیف بوده، چراکه آنها همیشه کمترین سهم را برای بازار داخلی درنظر می‌گیرند و از آنجایی که فروش آن ها در بازارهای صادراتی سلف و بصورت پیش فروش یک تا دو ماهه است، لذا در مواقع بروز التهاب کاری از دست آن ها ساخته نیست. دولت هم تجربه این شرایط را بارها داشته اما گویا بازار صادراتی برای او مهم تر است.

نتیجه اینکه : فعلا همین است که هست؛ ظاهرا کاری هم از دست اینها ساخته نیست؛ برخی مردم هم وقتیکه میبینند مدیریت و کنترل بازار توسط دولت ضعیف است؛ هراسان و نگران خودشان دست به کار میشوند و با تقاضاهای مضطرب و نگران به این التهاب ناخواسته دامن میزنند، البته این گروه از مردم شامل تولیدکنندگان بخش خصوصی هم میشوند .

زمانی میشود کاری کرد ( مثلا یکی دو ماه بعد ) که به مثابه نوش دارو بعد مرگ سهراب خواهد بود؛ ضمن اینکه در نهایت رکود سنگین و فاجعه باری در ادامه این مسیر در بازار حاکم خواهد شد؛ در این میان یک عده هم که در رقم‌های بالا و نجومی، خرید کرده‌اند هم به شدت متضرر خواهند شد.

گزارشگر فولاد

نوشتهٔ پیشین
بازار میلگرد عراق غیر فعال است
نوشتهٔ بعدی
وضعیت بازارهای فولاد در آغاز ۲۰۲۰ چگونه است؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست