فلوچارت یا الگوی رفتاری تکراری بازار داخلی فولاد کشور

الگوی رفتاری بازار داخلی فولاد کشور

به محض شنیدن خبری مبنی بر توقف افزایش قیمت ها در بازار داخلی و بورس کالا به سرعت سر و کله فعالان بازار سرمایه پیدا شد .از یکی دو ساعت پیش نیز رسانه ها شروع به انتشاز این خبر کردند .

فلوچارت تکراری بازار داخلی فولاد کشور

۱) دولت برای کمک به بازار سرمایه و فولادسازان بزرگ، دستورالعمل های حمایتی وضع میکند و از سوی دیگر در لاک سکوت و نظاره خود فرو می‌رود و اختیار بازار داخلی را به فولادسازان بزرگ کشور می‌سپارد .

۲) روند بازار داخلی فولاد افسارگسیخته و رو به بالا و بازارها ملتهب می‌شنوند 👈 فعال بازار سرمایه و فولادساز خوشحال می‌شوند، اعتراضات سمت تقاضا در بازار داخلی سانسور میشود؛ سمت عرضه و تولیدکنندگان بزرگ کشور خاموش و تشویق و شرح حال فتوحات … / مصرف کننده نهایی و صنایع میانی و پایین دستی ها ناراحت ‌‌‌‌‌و پریشان …

۳) روند افسارگسیخته آنقدر ادامه پیدا میکند تا این که بازار داخلی را به چالشی جدی و بحرانی می کشاند؛ مسئولان مجبور میشوند دست به کار شده و عنان بازار را مجددا در دست بگیرند؛ برخی تلاش ها صورت می‌گیرد تا روند افزایشی مهار شود؛ برخی دستورالعمل های حمایتی سمت عرضه به سمت تقاضا تغییر پیدا میکند 👈 صدای اعتراض بازار سرمایه و فولادسازان مجددا بلند شده و رسانه ها آکنده می شوند از طومارهای اعتراضی در خصوص رانت پایین دستی ها و …

۴) برو به مرحله (۱)
➖➖➖

البته در این چارت ماهیت بازار ورق و مقاطع طویل فولادی با هم متفاوت است .

الف )در حوزه قیمت ورق :
صنایع میانی و به خصوص اعضای سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور؛ هر گاه که اقدام به خرید ورق فولادی با تفاوت فاحش قیمتی از بورس کالا میکنند؛ در عین حالی که انتظار مصرف کننده نهایی از تزریق محصول تولید شده از این ورق با قیمت متناسب از اعضای این سندیکا با نرخ خرید ورق این محصول زیاد میشود؛ اعتراض سهامداران در بازار سرمایه و اوراق بهادار هم شدت پیدا میکند و خواستار شفاف سازی رانت حاصل از خرید ورق ارزان قیمت صنایع میانی می‌گردند و بطور کلی انتظارها از صنایع میانی به خصوص سندیکا زیاد میشود .
سندیکا مدعی است که این ورق به دست اعضای او نرسیده و عمده مشتریان ورق بورس کالا افرادی بوده یا هستند که سهم آن ها در تولید کوچک است و با سو‌ء استفاده از سامانه بهین یاب و ضعف قوانین نظارتی مازاد خرید خود از بورس کالا را در بازار سیاه با قیمتهای نجومی به سایر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به فروش می‌رسانند ! این افراد چه کسانی هستند ؟ کسی نمیداند یا نمی‌خواهند که بدانند و شفاف سازی صورت نمی گیرد .

ب) مقاطع طویل فولادی
در حوزه فروش شمش اگر قیمت ها طوری باشد که فاصله قابل ملاحظه‌ای با نرخ فروش محصول نهایی حوزه نورد در بازارهای صادراتی باشد؛ بوی رانت برای اینها به مشام می‌رسد؛ اگر نرخ شمش بالاتر باشد و عملیاتی نباشد؛ بخش خصوصی حوزه نورد به ورطه نابودی کشیده می‌شود …

در حوزه محصول نهایی :
سفته بازان؛ واسطه ها و انبارها اگر بار داشته باشند خواهان ادامه افزایش قیمت ها هستند؛ اگر بار نداشته باشند خواهان کاهش قیمت به منظور جبران عقب‌ماندگی از غافله ‌‌.‌‌..

مصرف کننده نهایی حیران و سرگردان در این آشفته بازارها / پیمانکاران هم از رده خارج می‌شنوند چون توقف فروش نسیه و نوسانات شدید بازار آنها را فلج میکند .

و تنها چیزی که این وسط مغفول می‌ماند؛ دیده شدن اقتصاد شدیدا سیاسی و ملتهب که با هر تلنگر از ناحیه چالش های موجود در روابط سیاسی آشفته و ملتهب میشود؛ بطوریکه نوسانات منطقی بر پایه گزاره های بنیادین اثر گذار اقتصادی بر آن رنگ باخته و در این هنگامه کم‌ترین نقش را ایفا میکند …
گزارشکر فولاد

نوشتهٔ پیشین
گزارش قیمت هفتگی ورق در بازار ایران
نوشتهٔ بعدی
نقش فعالان در لایه های مختلف بازار داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست