افزایش ضریب کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی، گل به خودی

افزایش ضریب کنسانتره

“کیوان جعفری طهرانی”  تحلیلگر ارشد بین المللی صنایع فولاد اعتقاد دارد افزایش ضریب کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی در شرایط فعلی، گل به خودی است . او باور دارد باید با باید با کنار گذاشتن منافع بنگاهی، به منافع ملی اندیشیده و از فولادسازان که شرایط دشواری در سال جاری برای صادرات دارند حمایت کنیم.

وی در ادامه سخنانش افزود : واقعیت این است که به علت بحران کرونا، ساخت و سازها و تقاضا در کل جهان افت کرده و این موضوع در رابطه با فولاد نیز بسیار حاد و شدید است، به طوری که پروژه‌های زیادی متوقف شده و بسیاری فولادسازان جهان فعالیت هایشان را کم کرده، کوره های خود را خاموش نموده و با یک سوم ظرفیت شان کار می‌کنند.

با وجود موجودی بالای دپو در بنادر و کارخانجات کشورهای مختلف (ناشی از حاد شدن بحران کرونا) و ادامه دار شدن تولید در ماه مارس سبب شد تا عرضه از تقاضا پیشی گرفته و قیمت فولاد کاهش یابد، متاسفانه این روند در ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

جعفری طهرانی در ادامه سخنانش گفت : در نتیجه شاهدیم امروز شمش فولاد خوزستان در مقایسه با پیش از عید ۱۲ تا ۱۳ درصد کاهش قیمت را در مزایده ها تجربه کرده و اگر تا پایان اردیبهشت ماه مزایده دیگری نیز انجام شود، این کاهش قیمت ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه سخانش به کاهش قیمت فولاد صادراتی اشاره کرد و گفت: مقایسه قیمت فولاد صادراتی در پایان اردیبهشت ماه امسال با بهمن ماه پارسال، حدود ۲۰ درصد کاهش قیمت را نشان خواهد داد ، یعنی اینکه اگر قرار باشد در این شرایط فولادسازان کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی را با قیمت های بالاتر بخرند، خود به خود قادر به صادرات نیستند .

این کاهش صادرات سبب می شود دپوها در بنادر و کارخانجات باقی مانده و درخواست خریدشان برای مواد اولیه صنایع بالا دستی کاهش یابد. اگر بر فرض فولادسازان در خرداد و تیر نسبت به خرید با ضرایب بالاتر اقدام کنند، پس از دو ماه یعنی در مرداد و شهریور متحمل زیان می‌شوند، زیرا قیمت صادراتی شان دست کم ۲۰ درصد کاهش یافته است.

او در ادامه سخنانش اضافه کرد : فراموش نکنیم برخی کشورهای تولیدکننده فولاد مثل شرکت LISCO لیبی به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد در شمال آفریقا یا تولیدکنندگان بریکت گرم HBI در ونزوئلا (۵ شرکت بنام های Orinoco Iron, Venprecar, BriqVen, Comsigua and Ferrominera Orinoco) هم اکنون به دلیل بحران مالی محصولات شان را زیر قیمت بازار و با تخفیف می فروشند.

به عنوان مثال یکی از مشکلات اساسی کنونی این است که بریکت گرم تولید ایران در چین و بازار جهانی به قیمت واقعی به فروش نمی‌رود، زیرا ونزوئلا به دلیل بحران مالی و بحران کرونا محصول خود را زیر قیمت عرضه می کند، در حالی که بریکتی باکیفیت تر از بریکت ایران دارد و در نتیجه محصول ما را با قیمت هایی به مراتب پایین تر خواهند خرید.

تحلیلگر ارشد بین المللی صنایع فولاد با اشاره به رقابت در فروش محصولات از سوی کشورها در سال جاری به دلیل مپینگ قیمتی، تاکید کرد: بر این اساس، تصمیم اتخاذ شده برای اجرا تا پایان سال میلادی ۲۰۲۰ اشتباه است. اگر قرار بر افزایش ضرایب کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی باشد، این ضرایب می بایستی از ابتدا دی ماه سال جاری همزمان با آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی اجرایی گردند.

جعفری طهرانی گفت: اینجانب به شخصه با افزایش ضریب کنسانتره از نظر صنفی منفعت می برم، اما در شرایط فعلی منافع صنفی و بنگاهی مطرح نیست و باید به منافع ملی بیاندیشیم؛ اکنون منافع ملی حکم می کند از فولادسازان که شرایط دشواری برای صادرات دارند حمایت کرده و سعی کنیم نسبت به تحویل محصولات بالادستی اقدام کنیم.

نوشتهٔ پیشین
تأثیر ویروس کرونا بر بازار آهن
نوشتهٔ بعدی
کاربرد آهن در صنعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست