کاربرد آهن در صنعت

کابرد آهن در صنعت

تا قبل از کشف آهن می توان گفت صنایع زیادی هنوز شکل نگرفته بودند و بشر به پیشرفت های بزرگی دست نیافته بود . پر استفاده ترین فلز در صنعت ، آهن است و دلیل عمده آن قیمت ارزان و مقاومت بالای آن است . مقاومت بالای آهن باعث شده از آن در صنعت هایی مانند اتومبیل سازی و کشتی سازی نیز استفاده شود . سالیان زیادی است که برای ساخت بدنه اتومبیل از آهن استفاده می شود . برای آشنایی با گونه ها وکاربرد های مختلف آهن با مجموعه آهن بانک مرکز خرید و فروش آهن آلات همراه باشید .

کاربرد آهن از تمامی فلزات بیشتر است و ۹۵ درصد فلزات تولید شده در سراسر جهان را تشکیل می دهد. فلز آهن توانسته است صنعت‌های زیادی را با خود به همراه داشته باشد.

علاوه بر خودرو سازی در صنعت چدن نیز از آهن استفاده می شود .تنها معادن آهن است که می تواند آهن مورد نیاز برای صنایع را ایجاد کند به همین دلیل معادن ، سنگ‌ آهن استخراج می‌شود . سنگ آهن و آهن نرم از نوع های پرکاربرد آهن در صنعت هستند . در آهن نرم میزان اندکی کربن استفاده می شود و برخلاف اسم خود مقاومت نسبتا خوبی دارد .اکسیدآهن نیز در صنعت کاربرد زیادی دارد . از اکسید آهن می توان برای ساخت قطعات کامپیوتری استفاده کرد .
صنعت کشتی سازی یکی از صنایع مهم برای کشور‌هایی است که مسیر دریایی آن جزء مسیر اصلی می باشد . به همین منظور استفاده از یک فلز مقاوم و مستحکم برای کشتی در این مرحله حائز اهمیت می‌ باشد.آهن در صنعت ساختمان سازی تحولی عظیم ایجاد کرده است .

آهن علاوه بر صنعت های بزرگ در صنایع کوچک نیز کاربرد دارد . در ادامه گونه های مختلف آهن را برای شما نام خواهیم برد :

گونه های مختلف آهن

• آهن خام که دارای ۵%-۴% کربن و مقادیر متفاوتی ناخالصی از قبیل گوگرد , سیلیکون و فسفر است و اهمیت آن فقط به این علت است که در مرحله میانی مسیر سنگ آهن تا چدن و فولاد قرار دارد.

• چدن , شامل ۵/۳%-۲% کربن و مقدار کمی منگنز می باشد. ناخالصی های موجود در آهن خام مثل گوگرد و فسفر که خصوصیات آنرا تحت تاثیر منفی قرار می دهد, در چدن تا حد قابل قبولی کاهش می یابند. نقطه ذوب چدن بین k 1470-1420 می باشد که از هر دو ترکیب اصلی آن کمتر است و آنرا به اولین محصول ذوب شده پس از گرم شدن همزمان کربن و آ

هن تبدیل می کند. چدن بسیار محکم , سخت و شکننده می باشد. چدن مورد استفاده حتی چدن گرمای سفید موجب شکستن اجسام می شود.
• فولاد کربن شامل ۵/۱% – ۵/۰% کربن و مقادیر کم منگنز , گوگرد , فسفر و سیلیکون است.

• آهن ورزیده ( آهن نرم) دارای کمتر از ۵/۰% کربن می باشد و محصولی محکم و چکش خوار است, اما به اندازه آهن خام گدازپذیر نیست. حاوی مقادیر بسیار کمی کربن است ( چند دهم درصد). اگر یک لبه آن تیز شود, به سرعت تیزی خود را از دست می دهد.

• فولادهای آلیاژ حاوی مقادیر متفاوتی کربن بعلاوه فلزات دیگر مانند کروم , وانادیم , مولیبدن , نیکل , تنگستن و … می باشد.

• اکسیدهای آهن برای ساخت ذخیره مغناطیسی در کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرند. آنها اغلب با ترکیبات دیگری مخلوط شده و خصوصیات مغناطیسی خود را بصورت محلول هم حفظ می کنند.

نوشتهٔ پیشین
افزایش ضریب کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی، گل به خودی
نوشتهٔ بعدی
دستورالمعل جدید کمیته تنظیم بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست