سنگ آهن چیست ؟

سنگ آهن

سنگ ‎آهن به عنوان چهارمین عنصر فراوان پوسته زمین (سنگ آهن) ماده اولیه تولید فولاد است و ۹۸ درصد سنگ آهن استخراج شده در سطح جهان برای تولید فولاد به کار می رود. فولاد نیز یکی از مهمترین فلزاتی است که کشورها به خصوص کشورهای درحال توسعه برای توسعه زیرساخت ها ، راه سازی ، حمل و نقل و ماشین آلات و غیره از آن استفاده می کنند.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سنگ آهن با آهن بانک مرکز خرید و فروش آهن آلات همراه باشید .

در نتیجه ارتباط نزدیکی بین میزان مصرف فولاد و توسعه کشورها وجود دارد. به همین دلیل میزان تقاضای فولاد این بخش ها بر تقاضا و قیمت سنگ آهن می تواند تأثیرگذار باشد.

طبق آمار بیشترین ذخایر سنگ آهن نیز در چهارکشور استرالیا ، برزیل ، روسیه و چین قرارگرفته است به عبارتی حدود ۷۰ درصد از ذخایر سنگ آهن در این کشورها وجود دارد.

در روند استخراج سنگ آهن کیفیت و یا به عبارتی عیار سنگ آهن ، میزان ذخایر مربوطه ، تکنولوژی مورد استفاده و در نهایت دسترسی آسان به پروسه حمل و نقل بسیار حائز اهمیت است. بررسی های جهانی نشان داده است که عیار سنگ آهن در برزیل و استرالیا نسبت به سایر تولید کننده های بزرگ ، بسیار بالا بوده است.

در مقابل چین به علت ضعف در موارد گفته شده از صرفه ی اقتصادی تولید سنگ آهن فاصله گرفته است. تا سال ۲۰۱۳ چین با ظرفیت ۱.۴۵۰ هزار تن اولین تولیدکننده ی جهانی بود اما در سال ۲۰۱۴ با افت شدید در تولید (به دلیل بهای تمام شده بالا) مواجه شد و اکنون پس از استرالیا و برزیل در جایگاه سوم قرار دارد.

در پایان سال ۲۰۱۵ میزان ذخایر سنگ آهن ۱۸۵.۱ میلیارد تن برآورد گردیده است. استرالیا با حجم ۵۴ میلیارد تن معادل ۲۹.۲% از کل ذخایر به عنوان بزرگترین کشور دارای سنگ آهن شناخته شده است. بعد از آن به ترتیب کشورهای روسیه ۱۳.۵%، برزیل و چین ۱۲.۴%، آمریکا ۶.۲% و هند ۴.۴% درصد قرار دارند.

اکثر تولید سنگ‎آهن ایران در اختیار سایت های دولتی من جمله شرکت‎های چادرملو، گل‎گهر، سنگ‎آهن مرکزی بافق و سنگ‎آهن سنگان می‎باشد که حدود ۹۰ درصد تولید سنگ‎آهن کشور در اختیار این چند شرکت می‎باشد و بقیه در دست معادن خصوصی که در قسمت‎های خراسان(سنگان و خواف)، کرمان، یزد، زنجان و آذربایجان شرقی است.

اکثر تولیدات این شرکت های بزرگ برای صنعت فولاد داخلی به مصرف می رسد که شرکت های فولاد مبارکه، ذوب آهن، فولاد خوزستان، هرمزگان، خراسان جزء بزرگترین مصرف‎کنندگان این ماده اولیه و جزء بزرگترین تولید‎کنندگان فولاد کشور می‎باشند.

معادن سنگ‎آهن ایران

۱-منطقه سنگان و خواف دارای بهترین معادن سنگ‎آهن ایران از نظر آنالیز بوده و دارای معادن زیادی می‎باشند که اکثرا مگنتیت و بصورت پلاسری می‎باشند.

۲-در منطقه زنجان، سنگ‎آهن ها دارای فسفر و گوگرد بالاتری از منطقه سنگان و خواف بوده که هم از نوع مگنتیت و هم از نوع هماتیت در آن موجود هستند.

۳-در منطقه کرمان و سیرجان اکثر معادن هماتیت می‎باشد و اصولا دارای گوگرد بالایی هستند.

۴-در منطقه یزد نیز معادن هم بصورت هماتیت و هم به صورت مگنتیت وجود دارد که درصد معادن هماتیت آن بیشتر از مگنتیت آن می‎باشد.

نوشتهٔ پیشین
مقایسه تقریبی نرخ های داخلی و خارجی برخی اقلام فولادی
نوشتهٔ بعدی
رشد مجدد قیمت میلگرد در سال ۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست