گزارش قیمت آهن آلات هفته سوم سال ۲۰۲۰

2020گزارش قیمت آهن آلات هفته سوم سال

برای بررسی  قیمت آهن آلات در هفته گذشته با آهن بانک همراه باشید . در هفته گذشته قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی به چین تا ۲ دلار بهبود داشته است . آخرین قیمت سنگ آهن ۹۵.۲۵دلار برای هرتن خشک سی اف آر چین ثبت شده است . به دلیل بارش های موسمی نگرانی در مورد کاهش عرضه استرالیا ادامه دارد ولی از طرف دیگر در نزدیک تعطیلات سال نو چین هم اجازه رشد قیمت شدید را به بازار نمی دهد . پیش بینی می شود تا پایان ماه ژانویه بازار در سکوت بماند .

بنابرگزارش یومتال در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها صعودی بود . آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۵۶.۲ دلار به ۵۸.۳ دلار هر تن فوب رسید.سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز ۲.۱ دلار بهبود داشته ۵۵.۲ دلار هر تن فوب شد.

قراضه

در اواخر هفته گذشته قیمت آهن قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه با افت شدید ۹ دلاری مواجه شد و هر تن سی اف آرحدود ۲۹۱ دلار شنیده شد .یک معامله قراضه خلوص ۹۵-۲۵ آمریکا در ۲۹۵ دلار هر تن سی اف آر موجب تعجب بازار و افت قیمت شد .

این قیمت معادل ۲۹۰ دلار برای خلوص ۲۰-۸۰ است . قیمت مورد نظر خریداران حال به ۲۸۵ دلار رسیده است . برخی فعالان بازار انتظار داشتند با توجه به این که بازار میلگرد ترکیه در رکود شدید بود عرضه کنندگان قراضه پس از چند هفته مقاومت قیمت را پایین بیاورند .

در ژاپن قیمت قراضه سنگین کلاس دو ۶ دلار ارزان تر شد و هرتن فوب ۲۳۱ دلار شد .در جنوب شرق آسیا نیز قراضه کانتینری سنگین با ۵ دلار افت در ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده حدود ۳۰۱ دلار هر لانگ تن و در ثبات بود.

بیلت

هفته گذشته در ترکیه باوجود افت قیمت بازار قراضه قیمت بیلت در ثبات نسبی ماند . بیلت صادراتی ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب ثبت شد. البته در بازار واردات قیمت بیلت سی آی اس تا ۱۰ دلار ارزان تر شده ۴۱۰ تا ۴۲۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. ولی قیمت مورد نظر خریداران ترک ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار بود.

بیلت صادراتی سی آی اس پایان هفته ۴۰۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه شنیده شد در حالی که هفته قبل را در ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار به پایان برده بود. فعالان بازار منتظر افت قیمت بیشتر هستند چرا که بازار قراضه نزولی شده است.

بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا از ۴۴۵ تا ۴۵۵ دلار به ۴۵۳ تا ۴۵۵ دلار هرتن سی اف آر رسید . در چین نیز بیلت صادراتی از ۴۸۰ دلار  به ۴۷۸ دلار هرتن فوب رسید .

بیلت در بازار ایران

بر اساس پیش بینی انجام شده قیمت شمش روند نزولی داشت . میانگین قیمت شمش در روز شنبه ۴۶۵۵۰ ریال بود که تا پایان هفته به ۴۵۶۲۵ ریال رسید . از دلایل کاهش قیمت شمش می توان به فاکتورهای زیر اشاره کرد :

  1. کاهش تقاضای میله گرد و افت قیمت آن
  2. سردرگمی بازار به علت شرایط حاکم بر بازار
  3. خالی شدن حباب قیمت شمش

آهن اسفنجی

قیمت آهن اسفنجی حداقل به ۲۵۰۰۰ ریال برای هر کیلو پایه رسیده است اما نباید فراموش کرد که بسیاری از کارخانه ها آهن اسفنجی را در قیمت های بین ۲۱۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ ریال پایه خرید کرده اند که تحویل آنها شاید تا پایان سال طول بکشد. از آنجا که این کارخانه ها نقدینگی شان حبس شده است تلاش می کنند تا شمش خود را زودتر به پول نزدیک کنند در نتیجه احتمال افزایش شدید قیمت شمش به علت رقابت کارخانه های کوچک زیر سوال است اما تا پایان سال گریز ناپذیر است چون عرضه آهن اسفنجی همچنان قطره چکانی است .

میلگرد

با توجه به کاهش تقاضا در بازار فولاد چین و نزدیکی تعطیلات سال نو در این کشور قیمت میلگرد در بازار داخلی آن هفته گذشته کمی افت داشته و ۵۳۰ تا ۵۳۴ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده است. میلگرد صادراتی چین تا ۸ دلار بالا رفته ۴۷۲ دلار هر تن فوب شد. میلگرد صادراتی ترکیه هفته گذشته از ۴۴۱ دلار به ۴۳۸ دلار هر تن فوب کاهش داشت. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز در ۴۴۰ دلار هر تن فوب ثابت ماند.

در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۷۵ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد حدود ۲۰ دلار بالا رفته ۶۲۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.

میانگین قیمت میله گرد روز شنبه ۵۱۴۸۶ ریال بود که تا آخر هفته به ۵۰۰۶۵ ریال رسید دو عاملی که در کاهش قیمت میلگرد نقش دارند را در ادامه برای شما نام خواهیم برد :

  1. اول میله گردهایی که در هفته های قبل خریداری شده بود و میانگین قیمت آنها حدود ۴۶۰۰۰ ریال تمام شده هر کیلو بود به بازار سرازیر شد و اجازه رشد قیمت را نداد .
  2.  از طرف دیگر روند تصاعدی قیمت در هفته های گذشته همراه با مسایل سیاسی پیش آمده باعث ابهام در تصمیم گیری ها شد که معاملات را کاهش داد.

اگر قیمت شمش در دامنه ۴۵۰۰۰ ریال متوقف بماند فضایی برای رشد قیمت میله گرد نیست. در هفته گذشته تولیدکنندگان شمش برای فروش محصول خود مشکل داشتند ادامه این روند می تواند باعث ثبات قیمت میله گرد باشد البته روز چهارشنبه اعلام شد که پایه قیمت عرضه میله گرد در بورس بالاتر از هفته قبل است ولی این به معنای رونق بازار نیست.

قیمت تیرآهن

میانگین قیمت تیرآهن ۱۴ روز شنبه ۵۹۴۵۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۵۸۰۵۰ ریال کاهش یافت .نگاه مأیوسانه بازار به تیرآهن باعث شد که روز شنبه تیرآهن در بورس با کاهش ۱۰۶۱ ریال نسبت به آخرین فروش مواجه شود این در حالی است که تیرآهن درشت سایز های ۲۰ تا ۲۴ با افزایش قیمت روبرو بود. روند نزولی قیمت در بورس روز سه شنبه تکرار شد و تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ باز هم با افت ۱۰۴۰ ریال نسبت به روز شنبه معامله شد این روند گویای انتظارات بازار است .

قیمت ورق

متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته را در ۵۰۳ دلار هر تن فوب به پایان برد که ۸ دلار رشد هفتگی و ۲۰ دلار بهبود ماهانه داشت. آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین قبل از آغاز تعطیلات سال نو چین کاهش یافته و ۵۵۷ تا ۵۶۱ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد.

در این بین ورق گرم صادراتی سی آی اس رشد چشمگیر ۱۸ دلاری را نسبت به هفته قبل ثبت کرده ۴۸۳ دلار هر تن فوب شنیده شد.

بازار ورق ترکیه هفته دوم ژانویه در سکوت و ابهام بوده و اغلب فعالان بازار منتظر روشن تر شدن روند قیمت ها بودند. در بازار داخلی ترکیه ورق گرم ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار هر تن درب کارخانه است که از اواخر دسامبر در همین حدود بوده است.  ورق گرم صادراتی ترکیه ۵ دلار بالا رفته ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار هر تن فوب شد. در بازار واردات نیز ورق گرم ۴۹۵ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود البته روس ها ۵۰۵ تا ۵۱۰ دلار هر تن سی اف آر پیشنهاد می دادند.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم از ۴۳۹ یورو به ۴۵۲ یورو هر تن درب کارخانه افزایش یافت. در بازار امریکا نیز ورق گرم ۸ دلار بالا رفته ۶۰۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.

قیمت ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت دو میلیمتر روز شنبه در اصفهان ۶۹۵۰۰ ریال معامله میشد و در اهواز ۶۷۰۰۰ ریال، اما در طول هفته قیمت روند نزولی پیدا کرد. در اصفهان به ۶۸۰۰۰ ریال و در اهواز به ۶۴۰۰۰ ریال رسید. عامل کاهش قیمت پس کشیدن تقاضا بود. ورق های مبارکه ضخامت های ۳ و ۴ میلیمتر با محدودیت عرضه روبرو بود اما ضخامت ۵ تا ۱۵ میلیمتر روز شنبه ۷۵۶۶۷ ریال قیمت داشت که تا سه شنبه به ۷۱۱۶۷ ریال افت کرد.

دلیل کاهش قیمت عرضه های فولاد مبارکه بود. روز چهارشنبه فروشنده ها دست از عرضه کالا کشیدند تا جبران کاهش ۳۰۰۰ ریال را بنمایند از آنجا که تقاضای بازار چندان جدی نیست موفقیت این تفکر زیر سوال است .

ورق های اکسین با افزایش عرضه روبرو بود متوسط قیمت ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر که روز شنبه ۷۷۱۴۳ ریال بود تا روز چهارشنبه به ۷۴۴۲۹ ریال رسید. کاویان که ضخامت های محدودی را عرضه می کند با نوسان قیمت روبرو بود. میانگین ضخامت های ۱۵ تا ۲۰ میلیمتر روز شنبه ۷۲۰۰۰ ریال بود تا روز چهارشنبه به ۶۸۵۰۰ ریال رسید ولی از روز سه شنبه به بعد آرام گرفت.

ورق سرد روند نزولی داشت ولی از آنجا که عرضه محدود است نسبت کاهش قیمت جدی نبود و از میانگین قیمت ۹۷۹۵۰ ریال در روز شنبه به ۹۷۰۰۰ ریال رسید. اوج مصرف ورق سرد در ماه های دی و بهمن است در نتیجه این کالا در بهترین شرایط تقاضایی خود قرار دارد .

ورق گالوانیزه به طبع کاهش ورق گرم با افت قیمت روبرو بود و از ۹۵۳۸۸ ریال به ۹۴۱۰۰ ریال کاهش یافت. بازار در شرایط فعلی بیشتر نگاه سیاسی دارد تا اقتصادی و تا زمانی که فضای سیاست آرام نشود امیدی به بهبود تقاضا نیست .

 

نوشتهٔ پیشین
۲۰۲۰ سال افزایش تقاضای مقاطع طویل فولادی در بازار اروپا
نوشتهٔ بعدی
تحریم‌ها کار را مشکل‌تر می‌کند ولی بازدارنده نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست