کاهش تولید فولاد در ۱۰ سال گذشته

 کاهش تولید فولاد در سال جهش تولید ، برای نخستین بار در ۱۰ سال گذشته رخ داد

به گزارش روابط‌ عمومی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، تولید فولاد میانی کشور در فروردین سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۲ درصدی را تجربه کرده و به ۲ میلیون و ۳۲۱ هزار تن رسیده است.

اگرچه در مجموع تولید فولاد میانی کشور در فروردین ۹۹ افزایش اندک را تجربه کرده اما تولید بیلت و بلوم نسبت به فروردین سال گذشته، کاهش ۴ درصدی را تجربه کرده است و نزولی بوده است . از  ۲ میلیون و ۳۲۱ هزار تن فولاد میانی تولیدشده در فروردین سال جاری، یک میلیون و ۲۸۴ هزار تن مربوط به بیلت و بلوم و یک میلیون و ۳۷ تن مربوط به اسلب بوده است. تولید اسلب در فروردین ماه امسال رشد ۱۲ درصدی را تجربه کرده است.

در فروردین ۹۸، تولید تیرآهن با کاهش ۲۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۸۵ هزار تن، تولید میلگرد با کاهش ۱۲ درصدی به ۵۲۰ هزار تن و تولید نبشی، ناودانی و سایر مقاطع طویل با کاهش ۱۳ درصدی به ۵۵ هزار تن رسیده است. در مجموع، تولید مقاطع طویل فولادی در فروردین امسال با کاهش ۱۳ درصدی به ۶۶۰ هزار تن رسیده است.

میزان تولید ورق گرم در فروردین ماه امسال نسبت به فروردین سال گذشته تغییری نداشته و ۷۸۶ هزار تن بوده است. تولید ورق سرد با کاهش ۵ درصدی به ۱۹۷ هزار تن و تولید ورق پوشش دار با کاهش قابل توجه ۴۷ درصدی به ۷۳ هزار تن در فروردین سال جاری رسیده است. مجموع تولید مقاطع تخت فولادی نیز با کاهش ۳ درصدی به ۸۷۴ هزار تن رسیده است.

تولید آهن اسفنجی در فروردین ماه سال جاری با رشد ۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۲ میلیون و ۶۲۶ هزار تن رسیده است.

کاهش تولید و صادرات فولاد ایران

تولید محصولات فولادی در ایران در یک دهه گذشته برای نخستین بار تحت تأثیر بحران کرونا کاهش یافته است . کرونا فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در کشور را کاهش داد و باعث شد تا در مجموع تولید محصولات فولادی، کاهش ۸ درصدی را در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کند.

در کنار کاهش تولید محصولات فولادی، آمارها حاکی از این است که صادرات شرکت‌های بزرگ فولادی کشور در فروردین ماه سال جاری، کاهش قابل توجه ۴۹ درصدی را نسبت به فروردین سال گذشته، تجربه کرده است.

حجم صادرات شرکت‌های بزرگ فولادساز کشور در نخستین ماه امسال (فروردین) ۲۲۱ هزار و ۵۹۲ تن بوده که از حیث وزنی، کاهش ۴۹ درصدی را نشان می‌دهد.

بحران کرونا و لزوم تسهیل صادرات فولاد

آمارها حاکی از این است که بحران کرونا بر تولید و صادرات فولاد ایران تأثیر داشته و در شرایطی که به دلیل این بحران، تقاضای جهانی برای فولاد کاهش چشم گیری داشته، باید شرایط صادرات فولاد تسهیل شود تا صنعت فولاد کشور با کم ترین آسیب، این بحران بی‌سابقه را پشت سر بگذارد. بسیاری از کشورها در حال حاضر برای صنعت فولاد خود مشوق‌های صادراتی درنظر گرفته‌اند و در کنار آن، از طریق بسته‌های محرک اقتصادی به دنبال آن هستند که تقاضا برای کالاها از جمله فولاد را افزایش دهند.

جدول زیر که جزئیات تولید فولاد ایران در فروردین امسال را نشان می‌دهد،

تولید فولاد

نوشتهٔ پیشین
دستورالمعل جدید کمیته تنظیم بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست