قیمت ورق سیاه st37 و کاربرد آن

ورق st37

آهن آلات به دو مقوله کلی، صنعتی و ساخت‌وساز و سپس به مقوله‌های فرعی تقسیم می‌شود. یکی از مهم‌ترین شاخه‌ها، ورق فلزی است. ورق یک نوع صاف فلز آهن است که کاملاً صاف و صیقلی است. ورقه‌ها به طور کلی در دو شکل تولید می‌شوند: شکل رول فرم و شیت فرم. در تولید ورق، دو نوع مختلف از تکنولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نورد سرد و نورد گرم نامیده می‌شود.در نورد گرم، خروجی ورق سیاه نامیده می‌شود و در نورد سرد، خروجی آن ورقه روغنی خواهد بود. ورق سیاه st37 یکی از انواع ورق های پرکاربرد در صنایع مختلف است. ورق st37 ، ورق سیاه به شمار می آید . ورق سیاهst37 از اصلی ترین فولاد های غیر آلیاژی می باشد و جزء ورق های معمولی است که در ساختمان سازی کاربرد دارد. در ادامه با این ورق و نحوه محاسبه قیمت ورق سیاه st37 آشنا خواهید شد.

ورق st37 چیست ؟

ورق st37 در صنعت تحت عنوان فولاد نرمه نیز شناخته می شود . این ورق به دلیل پایین بودن کربن استحکام بالایی دارد بنابراین در ساختمان سازی کاربرد های زیادی دارد .

در شیوه اسم گذاری ورق سیاه st ، st37 به معنای یک ساختار فولاد کربنی کلی است و ۳۷ نشان دهنده استحکام کششی ۳۷۰ نیوتون برمیلی متر مربع است. اصولا بعد از عدد ۳۷ که مربوط به استحکام است، خط تیره قرار می گیرد و سپس درجه کیفیت فولاد از ۱ تا ۳ تعیین می شود. درجه یک برای کارهای معمولی استفاده می شود که عموما نوشته نمی شود و درجه ۲ برای کار های مهم کاربرد دارد . درجه ۳ فولادی است که آرام ریخته گری شده و دارای درجه خلوص بالا و خواص جوشکاری خوب است .

همانطور که از نام آن مشخص است این محصول به روش نورد گرم تولید می شود، صفحه سیاه در دمای بالا در کارخانه ها تولید می شود. رنگ زدایی در نورد اولیه و نهایی نورد می شود و به تدریج ضخامت آن به ۱.۲ تا ۱۶ میلی متر کاهش می یابد و سپس به صورت کلاف به بازار عرضه می شود. گاهی یک سری کارها مانند کاهش وزن کلاف، بهبود خواص مکانیکی، تسطیح ورق، برش سبک و سنگین ورق برای تکمیل عملیات نورد گرم انجام می شود. از ورق های سیاه در ساخت سدها، پتروشیمی ها و صنایع سنگین استفاده می شود. صفحه سیاه با دو استاندارد ST37 و ST52 شناسایی می شود.

لیست قیمت روز ورق سیاه فابریک را در آهن بانک مشاهده نمایید.

۱- نورد گرم (ورق سیاه)

صفحات با کاربرد ساختمانی و از نظر کیفیت با اصطلاحا ST33 شروع و به ST52 ختم می شوند. ورق های ST37 از نظر نرمی و چقرمگی منظم هستند و پایین تر از ST37 ورق نرم تر می شود. به عبارت دیگر، هرچه عنصر کربن در ورق بیشتر باشد، فولاد سخت تر خواهد بود. به عنوان مثال، ST52. ورق های داغ مستقیماً از بیلت در کارخانه های فولادسازی تولید می شوند و پلت سازی اولین مرحله تولید ورق است. برخی از ورق های فولادی در دسته گرم (مشکی) قابل کشش و مناسب برای بدنه کشتی ها و ماشین آلات سنگین هستند که در دسته بندی های: DD11، DD12 و DD13 و همچنین STW22 و STW24 که نرم تر هستند، می باشند. و برخی دیگر در گروه داغ (سیاه) دسته بندی می شوند که سخت هستند و برای تولید SPHT4، SPHT3، SPHT2، SPHT1 و SPHT1 و همچنین ورق های GRC (C) درجه A285 با ۹۰ A596 با گرید GR 55 تا ۹۰ استفاده می شوند. همچنین برای مخازن تحت فشار و سیلندرهای فشار قوی استفاده می شود.

۲- ورق نورد سرد (روغنی شده).

ورق های نورد گرم که برای نورد مجدد ورق مناسب هستند معمولاً به صورت ST22 یا ST24 تولید می شوند و دارای کشیدگی زیادی هستند (طولانی این ورق ها معمولاً بین ۱۲ تا ۲۸ ورق است که امکان شکل گیری ورق را فراهم می کند). . ورق های با کشیدگی بزرگ و فوق العاده بزرگ شامل ورق های نورد سرد (روغنی) می شوند که دارای کیفیت های ST12، ST13 و ST14 با کشیدگی فوق العاده زیاد هستند (یعنی ورق بدون پاره شدن کشیده می شود، به عنوان مثال فیلتر روغن برای اتومبیل ها و محصولاتی که اشکال هندسی و محدب بگیرید). برخی از ورقه ها را می توان میناکاری کرد، یعنی میناکاری که در رنگ های متنوع است، مانند سفید در اجاق گاز، ورق های خاصی را می چسباند. به این نوع ورق ها EK2 می گویند.

لیست قیمت روز تیرآهن را در آهن بانک مشاهده نمایید.

۳- ورق های اسید شویی

ورق های اسید واش نیز از ورقه های داغی تولید می شوند که در طی فرآیند اسید کاری می شوند و زغال های سطحی ورق و برخی ناخالصی ها حذف می شوند. در نتیجه ظاهر ورق به نوعی براق تر می شود، یعنی نزدیک به ورق روغنی. انواع دیگر ورق های مناسب برای لوله های نفت و گاز دارای کیفیت GRB، X42، X46 و X52 psl 2 و همچنین GR.A و NVA هستند که برای کشتی سازی مناسب هستند. برخی از ورق های فولادی برای رینگ ها و شاسی های خودرو استفاده می شود که باید سخت و ضد سایش باشند و دارای کیفیت SAPH 370-SAPH 310 تا SAPH440 باشند. کیفیت QSTE380 نیز ضد سایش و سخت است.

۴- سفید (گالوانیزه)

از ورق های سرد در یک فرآیند نسبتا طولانی تولید می شود که در طی آن تمام سطح ورق ها با چندین میکرون فلز روی پوشانده می شود تا از شکستگی ورق جلوگیری شود. هر چه مقدار روی (zn) بیشتر باشد، پوشش ورق بیشتر است. ورق های چینی معمولا روکش ۱۰۰ تا ۱۲۰ و کره ای ژاپنی هندی و … تا ۱۸۰ روکش دارند.ورق های گالوانیزه معمولاً در کوره های مخصوص رنگ آمیزی می شوند تا ورق های رنگی تولید شوند. از ورق های رنگی برای سقف سالن ها و سرپناه ها استفاده می شود.

لیست قیمت تیرآهن ۱۲ را در آهن بانک مشاهده نمایید.

۵- ورق صفحه قلع

ورقه ای به ضخامت ۰.۱۶ میلی متر تا ۰.۴۵ میلی متر که بیشتر برای تولید قوطی های چای، کنسرو مواد غذایی و روغن های گیاهی استفاده می شود به طوری که رول سرد ST12 با یک لایه قلع پوشانده می شود تا غذا حفظ شود.

کارنامه تورمی دو ساله مقاطع فولادی
ادامه مطلب

گاهی اوقات یک طرف ورق را با قلع کمتری می پوشانند (یک طرف ۲.۸ و طرف دیگر ۵.۶) به طوری که لایه با قلع بیشتر برای داخل و لایه با قلع کمتر برای بیرون ظرف استفاده می شود. صفحات قلع از نظر نرمی و سختی به سه گروه Tinplate 2 که نرم و Tinplate 3 معمولی و Tinplate 3 تقسیم می شوند.

مشخصات ورق اس تی ۳۷

ورق فولادی St37-2 ، تحت استاندارد DIN17100 ورق فولادی St37-2، تحت استاندارد DIN17100، می توانیم ورق فولادی St37-2 را به عنوان فولاد ساختاری کربن معمولی در نظر بگیریم. ورق فولادی St37-2 عمدتاً از فولاد ساختاری کربنی است، St37-2 نوعی ورق فولادی تحت استاندارد DIN است که برای ساخت کشتی، پل، متعلق به ورق با استحکام بالا استفاده می شود. St37-2 معادل EN:S235JR،JIS:SS400،ASTM:A283C و UNI:FE360B است. فولاد ST 37 نوعی فولاد کم کربن با محتوای کربن کمتر از ۰.۱۷٪، سیلیکون کمتر از ۰.۳۵، منگنز بیش از ۰.۳۵، P و S هر کدام حداکثر تا ۰.۰ است. ۴. لوله DIN 2391 ST37 همچنین به طور گسترده در کاربردهای روزمره و کاربردهای ساختاری که استحکام بالا چندان مهم نیست استفاده می شود.

ورق سیاه استاندارد ST37 یکی از فولادهایی است که برای اهداف ساختمانی استفاده می شود. ورق های مشکی ST37 به دلیل محتوای کربن کم و استحکام بالا به طور گسترده در صنعت و ساخت و ساز استفاده می شود. همچنین قابلیت جوشکاری این نوع ورق بسیار بالاست. برای مقاطع فولادی مانند تیرچه، نبشی، میلگرد، پروفیل و ناودانی مناسب است.

استاندارد آنها شامل

    DD11

    DD12

    DD13

    STW22

    STW24

لیست قیمت روز ورق سیاه شیت را در آهن بانک مشاهده نمایید.

ورق صنعتی یا ST52

 یکی از ورق های ساختمانی و صنعتی مورد استفاده در مصارف صنعتی در کنار ورق سیاه صنعتی می باشد. ST52 به دلیل وجود عناصر سیلیکون (Si) و منگنز (Mn) در ساختار ورق سیاه ST52 دارای مقاومت خمشی و پیچشی بالا، خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن بالا است. همچنین قابلیت جوش پذیری خوبی دارد و قابل قالب گیری و ماشین کاری است. از این ورق در ساخت مقاطعی مانند چهار ضلعی و تسمه استفاده می شود. ساخت پل، جرثقیل، ریل، شاسی ماشین آلات سنگین و قطعات صنعتی از جمله کاربردهای آن است. ورق مشکی ST52 در کارخانجات ایران در ابعاد ۱.۵ * ۶ متر و ۶ * ۲ متر تولید می شود. کشورهای اروپایی و کارخانه های فولاد آسیای شرقی نیز ورق های بزرگ تری از کاغذ سیاه تولید می کنند.

استاندارد آنها شامل

    SPHT1

    SPTH2

    SPHT3

    SPTH4

ورق های مشکی نیز دسته دیگری به نام A516 دارند که در صنایع نفت و گاز، مخزن و دیگ بخار استفاده می شود. این نوع ورق ها در چهار گرید تولید می شوند:

    A516 G 70

     A516 G 60

     A516 Gr 65

     A516 G 55

تفاوت شبکه ای این ورق های مشکی به این معنی است که از نظر فشار، دما، کشش، ضربه و قابلیت لنز متفاوت هستند. در اصل، ورق A516 یک ورق فولادی با کربن بالا با عناصر دیگری مانند فسفر، گوگرد بسیار کم است. همچنین وجود عناصری مانند منگنز و سیلیکون به حداکثر مجاز در ساختار این نوع ورق مشکی، خاصیت خمشی و کیفی آن را بیشتر می کند.

لیست قیمت ورق فولاد گیلان را در آهن بانک مشاهده نمایید.

قیمت روز ورق سیاه st37 چگونه محاسبه می شود؟

قیمت روز ورق سیاه st37 در ایران براساس نرخ ورق سیاه در بازار جهانی و میزان تولیدات روزانه در بازار محاسبه می شود.

۱۹ فوریه ۲۰۲۱ · در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۰، قیمت فولاد افزایش یافت. افزایش چشمگیر به طور مستقیم ناشی از COVID-19 و تأثیر آن بر صنعت فولاد است. بخش فولاد نوسانات قابل توجهی را از این همه گیری تجربه کرد. در ماه سپتامبر، قیمت فولاد داغ ۵۸۰ دلار در هر تن بود که با قیمت تمام شده آن در ماه مارس مطابقت داشت. با این حال، در اواسط سپتامبر، کارخانه‌ها شروع به اعلام افزایش قیمت فولاد در حدود ۵۰ تا ۶۰ دلار کردند.

۰۴ ژوئن ۲۰۲۱ · در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ چین جایگاه رهبر کشورهای تولید کننده فولاد را حفظ کرد. تولید سالانه برای چین ۸۷۰.۸ میلیون تن فولاد خام در سال ۲۰۱۷ بود که افزایش ۷.۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۶ داشت. در سال ۲۰۱۸ تعداد تولید فولاد چین به افزایش خود ادامه داد و به رکوردشکنی ۹۲۸.۳ میلیون تن در سال رسید. پیش بینی قیمت فولاد ۲۰۲۱ فولاد جنرال استیل یک کالای جهانی است و قیمت آن روزانه بر اساس عوامل مختلف متفاوت است. از عرضه و تقاضا گرفته تا قدرت دلار آمریکا، فصلی بودن تا همه‌گیری جهانی، این عوامل و موارد دیگر با هم ترکیب می‌شوند تا قیمت فولاد را برای تولیدکنندگان، خریداران و مصرف‌کنندگان تعیین کنند.

لیست قیمت ورق قطعات را در آهن بانک مشاهده نمایید.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت ورق سیاه اس تی ۳۷

قیمت ورقه سیاه یا ST۳۷ بستگی به عوامل مختلفی دارد مثل قیمت مواد خام، ابعاد، ضخامت، صنعتی یا معمولی، و ورق یا رول آن. عوامل دیگری مانند نرخ ارز و نوسانات قیمت بازار جهانی آهن نیز تاثیر قابل‌توجهی بر قیمت نهایی خود دارند.

ورق سیاه نور گرم نورد گرم یکی از روش‌های تولید ورق‌های نازک فلزی است و ورق تولید شده توسط این روش, ورقه ورقه داغ یا ورقه سیاه نامیده می‌شود.با توجه به ذوب شدن اجزای ورقه در دماهای بالا, رنگ محصول مات می‌شود, به همین دلیل است که اصطلاح برگه سیاه برای نامگذاری آن استفاده می‌شود. ورق‌های فولادی داغ دارای خواص مکانیکی و شیمیایی بسیاری هستند که به همین دلیل است که این محصول در گستره وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت ورق سیاه در ایران همواره متغیر بوده و دلیل اصلی آن بالا بودن قیمت دلار و تمایل کارخانه‌های بیشتر برای صادرات آن به خارج است. نوسانات و تغییرات در قیمت محصولاتی مانند ورق سیاه به دلیل سرزندگی آن‌ها برای همه صنایع کشور و مصرف بالای آن در صنایع از جمله خودرو, پتروشیمی یا ساخت‌وساز, تاثیر زیادی بر اقتصاد کشور دارد. عامل دیگری که می‌تواند بر قیمت تخته‌سیاه تاثیر بگذارد قیمت آن‌ها در بازار داخلی است. پیش‌بینی قیمت ورق سیاه برای تعیین کل بودجه در بسیاری از صنایع مرتبط با توجه به کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف و همچنین نقش آن به عنوان مبنایی برای تولید بسیاری از محصولات فولادی از جمله ورق گالوانیزه بسیار مهم است.

قیمت آهن و میلگرد 1400/06/22
ادامه مطلب

لیست قیمت ورق سیاه ۲ میل را در آهن بانک مشاهده نمایید.

عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا بین مصرف‌کننده و مصرف‌کننده یکی از عوامل موثر بر قیمت ورق سیاه و محصولات مختلف فولاد می‌باشد. در سال‌های اخیر تولید محصولات فولادی در ایران افزایش‌یافته و تقاضا برای شمش‌های آهن افزایش‌یافته است. ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا شمش‌های آهن یک عامل موثر در قیمت شمش آهن و سپس قیمت تمام کانسنگ آهن و محصولات فولادی است. عرضه و تقاضا در بازار سهام نیز بر قیمت شمش‌های فولادی تاثیر می‌گذارد.

شاخص pmi

شاخص مدیریت خرید (pmi) یا شاخص خرید, معیاری برای فعالیت اقتصادی یک بخش خاص است. این شاخص یکی از مهم‌ترین داده‌های اقتصادی است که در اقتصادهای بزرگ منتشر شده‌است. pmi تحت نظارت همه تجار است.اگر مقدار شاخص برابر یا بالاتر باشد, به این معنی است که وضعیت نسبتاً بالا می‌رود. اگر مقدار شاخص زیر صفر باشد, افت اقتصادی را نشان می‌دهد. یک pmi بالای ۶۵ % اقتصاد رو به رشد را نشان می‌دهد.

براساس گزارش اوستا دات تی جی به نقل از کمیته تدارکات فولاد چین, در ماه مه ۲۰۱۰, pmi ۲۳ درصد, pmi ۲۳ درصد افزایش داشت. در ماه مه, تولید فولاد چین علی‌رغم محدودیت‌های تولید و نیاز به کندی افزایش یافت. در ماه ژوئن, قیمت فولاد کمی نوسان داشت و چون ماه ژوئن فصل بارانی در جنوب و شرق چین است و بارندگی تقاضا برای محصولات فولادی مورد استفاده در ساخت‌وساز را کاهش می‌دهد, در نتیجه تقاضا برای محصولات فولادی در ماه جاری کاهش می‌یابد. ما با چین مواجه هستیم و کمبود ذخایر فولادی تاثیر منفی بر تولید دارد. به علاوه نقدینگی محدود باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود. یک قطره در pmi, قیمت محصولات فولادی را کاهش خواهد داد.

لیست قیمت ورق سیاه ۱۲ میل را در آهن بانک مشاهده نمایید.

قیمت اسلب و قراضه

قیمت ورق و قراضه در بازارهای جهانی بر قیمت ورق سیاه در ایران تاثیر می‌گذارد. با توجه به روند قیمت شمش فولاد جهان, تغییرات قیمت کالاهای صادراتی ایران همواره مبنای قیمت‌گذاری و تاثیر بر قیمت‌های داخلی بوده‌است. در میان بازارهای کشورهای دیگر, قیمت شمش آهن در کشورهای مستقل مشترک‌المنافع تحت‌تاثیر فرآیند قیمت‌گذاری قرار نمی‌گیرد. با توجه به روند جهانی قیمت, شناخت تغییرات قیمت قراضه در بازار ترکیه همواره یکی از عوامل موثر بر قیمت قراضه در بازار داخلی ایران بوده‌است.

نوسانات نرخ ارز و مسائل سیاسی فعلی

نرخ تبدیل عامل دیگری است که بر قیمت ورقه سیاه تاثیرگذار است و نرخ ارز، بازار برای محصولات سخت‌افزاری و فولادی را نوسان می‌دهد. بنابراین، کنترل روزانه و ساعتی تغییرات قیمت ارز به بخشی از امور روزانه و آشکار فعالان بازار آهن تبدیل شده‌است. همانطور که می‌دانید نرخ تبادل دلار آمریکا عمدتاً متاثر از مسائل سیاسی و روابط اجتماعی بین کشورها است.

تاثیر تورم جهانی

افزایش قیمت‌ها در سراسر دنیا قطعاً تاثیری بر تولید محصولات اساسی مانند تخته‌سیاه دارند. برخی از مواد خام در فرآیند ساخت ورقه سیاه از خارج از ایران وارد می‌شود که بر قیمت ورقه سیاه در داخل کشور تاثیر می‌گذارد. سنگ معدن به عنوان ماده خام در تولید ورق سیاه یکی از مواردی است که نوسانات قیمت آن در سراسر جهان بر قیمت ورقه سیاه و تورم جهانی تاثیر می‌گذارد.

لیست قیمت ورق کاویان را در آهن بانک مشاهده نمایید.

تولیدات سنگ آهن

سنگ آهنی، به عنوان ماده خام برای تولید محصولات فولادی، عامل تعیین‌کننده در قیمت این محصولات و ورقه سیاه است. اگر کشورهای استخراج سنگ‌آهن تصمیم به کاهش یا افزایش تولید مواد معدنی خود بگیرند، هزینه ورقه سیاه نیز تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت. تولید فولاد در کشور کم‌تر از میزان تقاضا است و تنها نیمی از نیاز داخلی را پوشش می‌دهد. بنابراین، هزینه محصولات فولادی به شدت تحت‌تاثیر عوامل بین‌المللی، تولید و صادرات کشورها و عوامل داخلی است.

هزینه‌های حمل و نقل

هزینه حمل و نقل عامل دیگری است که در صنعت فولاد بسیار تاثیرگذار است. و این مساله قطعاً تاثیر آشکاری بر صادرات و وارد کردن این محصولات خواهد داشت.هزینه حمل و نقل به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از؛ نام فاصله به کشور مقصد صادرات، شرایط آب و هوایی و محصولات صادراتی مختلف. برای مثال در پاییز و زمستان بسیاری از محصولات کشاورزی از روسیه به کشورهای مختلف صادر می‌شوند که تقاضا برای کشتی‌های باری را افزایش داده و هزینه حمل و نقل را افزایش می‌دهد.

شاخص FOB چین

با توجه به نمودار FOB چین در ارتباط با صفحه سیاه، که در سایت LME پست شده‌است، می‌توان مشاهده کرد؛ از اول ژانویه تا جولای، پایین‌ترین قیمت of دلار در هر تن است، که در ۱۲ می سال ۲۰۲۱، و پس از آن قیمت FOB دوباره کاهش یافت و در ماه ژوئیه به ۹۰۰ دلار در هر تن رسید. یکی از عوامل موثر بر افزایش قیمت نفت چین، تورم جهانی است.

لیست قیمت روز ورق سیاه رول را در آهن بانک مشاهده نمایید.

مزایای ورق st37

مزایای ورق فولاد کربنی St37-2، ورق فولادی جوش متوسط ​​و ضخیم: سطح نسبتاً صاف است، کیفیت خوب است و پردازش آن آسان است. از آنجایی که ورق فولادی جوش متوسط ​​و ضخیم دارای سوراخ انقباض متمرکز نیست، میزان اکسید زدا کم است و قیمت ورق فولادی جوش کمتر از سایر صفحات فولادی است. معایب ورق فولادی جوش متوسط ​​و ضخیم: دارای گاز و ناخالصی زیاد است، جوشکاری آن آسان نیست و ظرفیت باربری آن نسبت به سایر صفحات فولادی بدتر است، بنابراین برای قطعاتی که نیاز به تحمل نیروی جاذبه دارند مناسب نیست.

حجم فروش سالانه محصول فولادی بالغ بر ۳۰۰۰۰۰ تن است و حجم فروش سال به سال افزایش یافته است. دامنه کسب و کار آسیای جنوب شرقی، اروپای شرقی، خاورمیانه، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی را پوشش می دهد. خدمات مشتری عمدتاً در صنایع پتروشیمی، نیروگاه بادی، کشتی سازی، سازه های فولادی، ماشین سازی و صنایع ساختمانی است. در طول این فرآیند، ما به مشتریان خدمات سفارشی سازی شخصی حرفه ای فولاد و راه حل های یک مرحله ای، تنظیم حرفه ای انواع آتی، تحویل سریع و قیمت های عالی را به مشتریان ارائه می دهیم.

از مزایای کلی ورق سیاه st37 می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 •  سبک وزن بودن
 • دارا بودن کیفیت خوب
 • قیمت مناسب
 • قدرت مکانیکی بالا
 • شکل پذیری بسیار خوب
 • قدرت کششی و تحمل فشار زیاد
 • خواص مکانیکی خوب ( تنش تسلیم فولاد st37 بیش از ۲۳۵ مگاپاسکال و از استحکام کششی ۳۶۰-۵۱۰ مگاپاسکال برخوردار است.)
تأثیر ویروس کرونا بر بازار آهن
ادامه مطلب

لیست قیمت تیرآهن ذوب آهن را در آهن بانک مشاهده نمایید.

تفاوت ورق سیاه st37 و st52

ورق st52 نیز مانند ورق st37 ورق سیاه است و در برخی موارد به جای ورق st37 در صنعت و ساختمان سازی استفاده می شود . قیمت این دو ورق تفاوت چندانی ندارد و تقریبا می توان قیمت ورق سیاه st37 را با st52 برابر دانست. ورق st52 شکل پذیری کمتری نسبت به ورق سیاه st37 دارد و دلیل آن میزان کربن بالا در فولاد مصرفی است . ورق سیاه st37 و st52 وزن یکسانی دارند اما ورق st52 به دلیل وجود عناصر آلیاژی مقاومت بیشتری دارد .

ورق سیاه با استاندارد st37 بیشتر در صنایع سد سازی، پل سازی، صنایع پتروشیمی و صنایع بسیار سنگین فلزی کاربرد دارد و به همین دلیل نیز از استحکام بالایی برخوردار می باشد. اما ورق سیاه st37 از نوع ورق های معمولی بوده که در صنایع ساختمان سازی و سوله سازی بییشتر کاربرد دارد. این ورق ها به عنوان پرمصرف ترین انواع ورق های سیاه شناخته شده و از فروش بسیار بالایی نیز برخوردار هستند.

کاربرد ورق سیاه st37

ورق‌های نورد گرم Mobarakeh یا ST37 سیاه نامیده می‌شوند که از قرص‌های یا شمش تولید می‌شوند. صفحات سیاه از ST33 به ST52 طبقه‌بندی می‌شوند و در واقع ۳۳ ورقه ST33 نرم‌ترین و ST52 ترین صفحات است. هم چنین the وزن کمتری نسبت به the دارد.

یکی از مناسب‌ترین و پرکاربردترین ورف سیاه، ورق ST۳۷ است. این ورق یک سختی نسبی دارد و برای صنایعی مناسب است که به یک ورقه انعطاف‌پذیر اما همزمان نیاز دارند. صفحه سیاه به دو دسته تقسیم می‌شود: معمولی و صنعتی. این مقاله از اصفهان گرفته شده‌است. برگه سیاه معمولی معمولاً در ساخت و ساخت سیلو مورد استفاده قرار می‌گیرد و ورقه سیاه صنعتی عموماً در صنایعی مانند پتروشیمی، سدها، و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورقه ST۳۷ به خاطر رنگ تیره آن به عنوان ورقه سیاه شناخته می‌شود. این ورق مقاومت بالایی دارد و این دلیل استفاده فزاینده آن در صنعت و ساخت‌وساز است.

ورق سیاه  ST۳۷ براساس DIN آلمان تولید می‌شود. ورقه سیاه مانند ورقه گالوانیزه hot است. ضخامت این ورق از ۲ تا ۸ میلیمتر تغییر می‌کند و عرض آن معمولاً ۱۵۰۰ متر است.

ورق سیاه ST۳۷ در ابعاد و صفحات ۲ در ۱، ۲۵.۱ در ۵۰.۲، ۳ در ۱، ۵.۱ در ۶، ۲ در ۱۲ متر و roll صفحه سیاه با عرض ۱۰۰ سانتی متر، ۱۲۵ سانتی متر و ۱۵۰ سانتی‌متر در بازار ورق گالوانیزه موجود است.

لیست قیمت تیرآهن ۲۰ را در آهن بانک مشاهده نمایید.

همانطور که قبلاً ذکر شد، صفحات ST۳۷ پس از چک کردن کیفیت و انتخاب عیار مورد نظر، به عنوان مواد اصلی برای تولید صنعتی، ساخت‌وساز و دیگر قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرند. صنایعی که از این ورقه استفاده می‌کنند عبارتند از:

 • هیتر آب
 • ساخت همه گونه پروفایل‌ها (بسته یا باز، در ستون، می‌تواند، فرانسوی، چارچوب و غیره)
 • ساختن تیرها
 • تولید تجهیزات کشاورزی
 • صنعت خودرو برای تولید دیواره‌های چرخ و قطعات دیگر
 • تانکر و مخازن نفت و لوله‌ها
 • صنایع سنگی
 • تجهیزات و وسایل نقلیه
 • در ساخت و تولید قوطی‌ها و پروفایل‌ها، ورقه سیاه درجه ST۳۷ عمدتاً مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا دارای مقاومت بالا و خواص ضد سایش است.

در ابتدا به طور خلاصه بیان کردیم که ورق سیاهst37 بیشتر در ساختمان سازی کاربرد دارد اما اگر بخواهیم به طور مفصل به کاربرد های آن بپردازیم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ساخت میلگرد
 • ساخت پروفیل
 • صفحه ستون ساختمان
 • ساخت نبشی و ناودانی
 • ساخت دستگاه های صنعتی
 • بدنه خودرو
 • پانچ ورق و صفحات مشبک
 • لوازم خانگی مانند یخچال و ماشین لباسشویی
 • ساخت در ، پنجره ، حفاظ و نرده

بهترین کارخانه های تولید کننده ورق اس تی ۳۷

یکی از مهمترین تولیدکنندگان ورق در ایران، شرکت فولاد مبارکه اصفهان – شرکت هفت الماس – شرکت فولاد غرب می باشد.

قیمت روز ورق سیاه st37

استاندارد ورق سیاه st37

ورق st37 در اروپا تحت استاندارد DIN 17100 شناخته می شود و استاندارد آن در ایران EN:S235JR است. هم چنین این ورق در آلمان با نام DIN 17006 شناخته می شود. از استاندارد های کلی این ورق که بر قیمت ورق سیاه st37 هم تاثیرگذار است، می توان موارد زیر را نام برد :

 • S235JR
 • JIS:SS400
 • ASTM:A283C
 • UNI:FE360B

مراحل اصلی تولید ورق سیاهst37

کنترل دقیق هریک از مراحل تولید ورق سیاه st37 اهمیت بالایی دارد و تضمین کننده کیفیت محصول نهایی است . مراحل تولید ورق سیاه شامل موارد زیر می شود :

 1. ذوب و فولادسازی: در مرحله ذوب و فولادسازی، با افزودن عناصر مختلف (معمولا به صورت فروآلیاژ)، ترکیب شیمیایی مذاب را به سمت محدوده استاندارد سوق می دهند. کاهش عناصری همچون کربن، فسفر و گوگرد در این مرحله صورت می گیرد. حضور بیش از حد این عناصر علاوه بر کاهش شکل پذیری گرم و افزایش حساسیت نسبت به ترک داغ، شکل پذیری محصول نهایی را به دلیل ایجاد بعضی فازها و ناخالصی های مضر کاهش می دهد
 2. اکسیژن زدایی
 3. نورد گرم تختال
 4. اسیدشویی
 5. نورد سرد ورق
 6. آنیل
 7. نورد سبک

کارخانه های تولید ورق سیاه st37 در ایران

ورق سیاه st37 در ایران توسط کارخانه های متعددی تولید می شود که از معروف ترین آهن ها می توان به فولاد مبارکه اصفهان ، فولاد کاویان ، اکسین اشاره کرد .

قیمت روز ورق سیاه st37

این روز ها اعلام قیمت آهن آلات کمی مشکل شده است و به دلیل بی ثباتی اقتصادی و مشکلات ناشی از تحریم ها و سیاست ها بازار قیمت آهن هر لحظه در حال تغییر است و نمی توان قیمت ثابتی برای آن مشخص کرد. این مسئله درباره قیمت ورق سیاه st37 نیز صدق می کند.

 قیمت ورق سیاه st37 نیز بسته به کارخانه تولیدی می توان متفاوت باشد بنابراین قبل از خرید بهتر است قیمت روز آن در کارخانه های تولیدی مختلف جویا شوید. قیمت ورق سیاه اصفهان در استاندارد st37 را در هر زمان می توان از سایت آهن بانک استعلام گرفته و همچنین تغییرات آن را نیز بررسی و آنالیز کرد.

نوشتهٔ پیشین
فروش نمادهای فولادی در بورس کالا
نوشتهٔ بعدی
آمار معاملات محصولات فولادی دربورس کالا ۱۸ دی ۱۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست
استعلام قیمت از کارشناسان
ارسال از طریق واتساپ
استعلام قیمت