تیرآهن ۱۲

تیرآهن 12 که به آن تیرآهن بال نیم پهن موازی یا IPE گفته می شود یکی از پر مصرف ترین مقاطع پروفیل فولادی در صنعت ساختمان ایران است . پروفیل I شکل با توجه به ارتفاع آن به سانتی متر نام گذاری می شود. به عنوان مثال تیرآهن 36 دارای 36 سانتی متر ارتفاع است.

همچنین به طور تقریبی عرض تیرآهن I شکل معادل نیمی از ارتفاع آن است. تیرآهن IPE در سازه وظیفه تحمل نیروهای وارده حاصل از وزن و یا نیروهای جانبی وارده بر سازه را به عهده دارد .

کاربرد تیرآهن 12:

از جمله کاربرد های این سایز از تیرآهن می توان به استفاده در ساخت ستون ؛ پوشش سقف و تیر اشاره کرد.

بال تیرآهن 12 وظیفه تحمل نیروهای خمشی و جان تیرآهن ۱۲ وظیفه تحمل نیروهای برشی وارد بر سازه را به عهده دارد. از این رو با توجه به طراحی سازه فولادی و تعیین بارهای وارده مطابق با مبحث 10 مقررات ملی ساختمان ایران اقدام به برآورد نمره تیرآهن میکنیم . عرض بال آن 6.4 سانتی متر است. ضخامت جان تیرآهن 12 معادل 4.4 میلی متر و ضخامت بال آن نیز 6.3 میلی متر است.

ضخامت بال و جان تیرآهن در تمام طول آن ثابت بوده و باید استاندارد ملی ایران به شماره 1791 را برآورده کند. همچنین وزن هر یک متر طول از تیرآهن 12 معادل 10.4 کیلوگرم است و مطابق با استاندارد DIN1025-5 ابعاد اسمی و وزن آن باید در تطابق کامل با آیین نامه باشد.

قیمت تیرآهن 12 :

برای تحویل در کارخانه به صورت کیلویی و بر اساس شاخه محاسبه می شود.با توجه به نوسانات قیمت نمی توان قیمت دقیق و ثابتی برای این کالا قرار داد ولی به صورت تلفنی می توانید قیمت ها را به روز دریافت کنید و اگر هرگونه سؤالی دارید از کارشناسان بپرسید تا شما را راهنمایی کنند .

فهرست