تیرآهن اهواز

عنوان محصول قیمت طول وزن تقریبی محل تحویل واحد تاریخ بروزسانی اطلاعات بیشتر

تیر  آهن یک پروفیل است که وظیفه اصلی آن مقاومت در برابر فشارهای ناشی از نیروی برشی و لنگر خمشی و کاربرد اصلی آن در صنعت ساخت‌وساز است. در فرآیند تولید این محصول, نورد داغ مورد استفاده قرار می‌گیرد و تنها برخی مراحل مختلف در تولید نرمال و درهم سازی آن وجود دارد.

این محصول فولادی که به طور گسترده در ساختمان‌ها استفاده می‌شود به گروه‌های مختلفی براساس نسبت بال‌ها و عرض ها تقسیم می‌شود. در ادامه قصد داریم شما را با لیست قیمت تیرآهن اهواز، انواع آن و عوامل تاثیر گذار بر تعیین قیمت تیرآهن اهواز آشنا نماییم.

لیست قیمت تیرآهن یزد را در آهن بانک مشاهده نمایید.

تیر آهن اهواز چیست؟

تیر آهن  یک پروفیل شناخته‌شده با مقطع عرضی به شکل I و H است، که از آلیاژهای فلزی مختلف ساخته شده‌است؛ این محصول به طور گسترده در ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بنابراین ساختمان‌های چارچوب فولادی بدون این پروفیل خارجی وجود نخواهند داشت. وظیفه اصلی این نوع پروفایل در ساختارها مقاومت و انتقال بار روی ساختمان است، و همچنین در طراحی ستون‌ها، و تیرها به عنوان بهترین گزینه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مجموعه شامل دو بخش، بال و روح است، بخش اصلی و میانی جان نام دارد و لبه‌ها و اضلاع آن بال نامیده می‌شوند. حجم بالای استفاده از این محصول باعث شده‌است که قیمت تیرآن هن ها  یکی از عوامل تعیین‌کننده در قیمت هزینه ساختمان باشد.تیر آهن با توجه به ساختاری که دارد می توانددر اغلب ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به نزدیک بودن اهواز به جنوب کشور و معادن آهن در این مناطق ساخت تیرآهن و فروش آن در اهواز رونق بالایی دارد. به علاوه ساخت و ساز در اهواز به دلیل تمرکز پالایشگاه های نفتی نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.

فواید استفاده از تیرآهن اهواز

توسعه پس از تکمیل ساختار ممکن است.

این امکان وجود دارد که چندین قطعه را به یکدیگر متصل کنیم.

تیرآهن بخش‌هایی هستند که در کارخانه پیش‌ساخته شده‌اند.

اجرا و نصب آن بسیار راحت است

مضرات استفاده از تیر آهن چیست؟

خوردگی فلزات بر اثر عوامل خارجی: بخش‌های فلزی مورد استفاده در ساختمان‌ها نسبت به شرایط آب و هوا واکنش نشان می‌دهند؛ این خوردگی، اندازه قطعات فلزی را کاهش می‌دهد. بنابراین، ما با افزایشی در هزینه حفاظت و نگهداری از ساختمان مواجه خواهیم شد.

ابتلا قطعات فلزی به کمانش: مایل بودن تمام  قطعات فلزی به کمانش یک نقطه‌ضعف برای محصولات فلزی خصوصا تیر آهن ها به شمار می رود.

اتصال نامناسب قطعات: اتصال قطعات فلزی به یکدیگر معمولاً با پرچ و پیچ‌ها انجام می‌شود. اما در کشور ما، بیشتر اتصالات به دلیل عدم وجود مهارت جوشکاری و عدم کنترل توسط نظارت بر مهندسین، بعداً با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

لیست قیمت تیرآهن ذوب آهن را در آهن بانک مشاهده نمایید.

انواع تیر آهن اهواز

در ادامه، انواع مختلفی از تیر آهن های رایج در اهواز و ایران را معرفی خواهیم کرد. تنوع آن عمدتاً به خاطر خواص مکانیکی و ظاهر آن است و هر کدام کاربرد خاص خود را در صنایع مختلف دارند:

تیرآهن IPE

این تیر به عنوان یک تیر معمولی شناخته می‌شود و شبیه به ظاهر کلمه ای I در زبان انگلیسی  است. روش تولید آن مطابق با استانداردهای اروپایی بود؛ ؛ بال تیرآهن IPE ضخامت ثابتی دارند،به بیان دیگر ضخامت بال‌های ابتدایی و انتهایی آن یکسان هستند.سازه‌هایی که در ایران ساخته شده‌اند و توسط مهندسین ایرانی طراحی شده‌اند، معمولاً براساس این استاندارد هستند، که به همین دلیل است که این نوع به ویژه در میان مشتریان محبوب است.

تیرآهن‌INP

تیرآهن‌INP، مانند IPE تیر آهن ، شکل I دارد می‌گیرد و با استانداردهای روسی و چینی تولید می‌شود. تفاوت بین تیرآهن‌INPو IPE تنها در ضخامت بال ها است، در INP ضخامت بال ها با فاصله از جان کاهش می‌یابد.

علاوه بر تولید داخلی، این دو نوع نیز در بازار آهن وارد  هم می‌شوند.

تیر آهن های  IPE و INP بسیار شبیه هم هستند. در بسیاری از موارد، پس از خرید تیر آهن ، در محل تخلیه یا حتی پس از تکمیل ساختمان ، سازندگان ساختمان  متوجه شده‌اند که تیر آهن  مورد استفاده نادرست است، بنابراین توصیه می‌شود. در شناسایی نوع  تیر آهن انتخاب و مورد استفاده محتاط باشید.

لیست قیمت ورق اکسین را در آهن بانک مشاهده نمایید.

تیرآهن بال پهن (هاش یا IPB)

تیرآهن بال پهن (هاش یا IPB)یکی از شاخه‌های فرعی تیر آهن است، تیرآهن بال پهن (هاش یا IPB) در سه نوع سبک ، سنگین و نیمه سنگین در بازار عرضه می شود. . اگر بال ستون برابر با طول جان آن باشد، آن را یک تیر با بال بزرگ می‌نامند.

آهن بانک در فروش و عرضه تیره‌ای دارای عوارض سنگین تخصص دارد، به طوری که متخصصان ما شما را در خرید هدایت می‌کنند. تیرآهن بال پهن (هاش یا IPB) در اندازه‌های ۱۰۰۰ تا ۱۰۰ تولید می‌شود.. کارخانه تولید ذوب آهن با هدف ارائه تیرآهن بال پهن (هاش یا IPB) با سایزهای ۱۶۰، ۱۸۰ و ۲۰۰ خط تولیدی جدیدی را راه‌اندازی کرده است تا تولید تیرآهن بال پهن (هاش یا IPB) کامل شود.

تیرآهن بال پهن سنگین (HEB)

تیرآهن بال پهن سنگین  HEBضخیم‌تر از بال پهن سبک (HEA) است. به همین دلیل است که وزن تیرآهن بال پهن سنگین (HEB) و بال پهن سبک (HEA)در اندازه‌های مختلف متفاوت است، تیر آهن  بال پهن سبک (HEA) در اندازه‌های ۱۰ تا ۱۰۰۰ موجود است. به منظور درک تفاوت بین وزن‌های بال پهن سبک (HEA) و بال پهن سبک (HEA) ، ما آن‌ها را در دو اندازه وزن بررسی خواهیم کرد:

در سایز ۱۰، نوع سبک، وزن ۲۰۰ و در نوع سنگین وزن ۲۴۰ کیلوگرم را دارد، در حالی که در سایز ۹۰، نوع سبک وزن ۳ تن و ۲۰۰ کیلوگرم و در مدل سنگین وزن ۳ تن و ۵۵۰ کیلوگرم را دارد.

V در این قسمت به معنی تیر سنگین است و نماد L نشانه فلش نور است. IPBV به معنی تیر آهن و IPBL تیر آهن عریض است.

لیست قیمت ورق سیاه 20 میل را در آهن بانک مشاهده نمایید.

تیرآهن لانه زنبوری (CPE)

برای این که تیرآهن  بتواند در برابر لنگر خمشی تا حد زیادی مقاومت کند، هسته آن به شکل ذوزنقه‌ای ساخته و در پایین جوش داده می‌شود که به شکل لانه زنبوری نامیده می‌شود. تیرآهن لانه زنبوری حفره‌های خالی در طول جان خود دارند که باعث می‌شود مانند کندوی زنبور عسل به نظر برسد.

تیرآهن لانه زنبوری (CPE)

تیرآهن لانه زنبوری (CPE)سبک‌تر  از سایر تیرآهن های موجود در بازار است و هزینه ی کمتری دارد, بنابراین اقتصادی‌تر هستند.

همانطور که در بالا ذکر شد, تیرآهن لانه زنبوری (CPE) سوراخ‌های خالی در هسته تیر دارند, که یک مزیت است, زیرا این سوراخ‌ها فضای خوبی برای عبور لوله‌های الکتریکی و تاسیسات هستند.

لیست قیمت ورق سیاه 25 میل را در آهن بانک مشاهده نمایید.

معایب تیرآهن لانه زنبوری (CPE)

با توجه به وجود سوراخ‌ها در هسته, استحکام برشی در تقاطع پل و ستون‌ها کاهش می‌یابد. گاهی از ورقه‌ها برای پر کردن این سوراخ‌ها استفاده می‌شود.اگر بخواهیم تیرآهن لانه زنبوری (CPE) را در سازه به کار بگیریم باید آن را سر تا سر جوش دهیم.

به همین دلیل است که از تیر آهن لانه زنبوری کمتر استفاده می شود. اما در ممواقعی که نیاز است اتصالات از بین تیرآهن ها عبور داده شوند استفاده از تیرآهن های لانه زنبوری انتخاب بسیار مناسبی است چرا که می توان از بین سوراخ های لانه زنبوری تیرآهن اتصلات مورد نیاز را جا به جا کرد و انتقال داد. که فرآیند انتقال تاسیسات را راحت تر می کند.

تفاوت بین تیر و تیرچه چیست?

در سازه تیرها با توجه به نوع بار و کاربرد آن‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند. برای مثال, تیر آهن در موقعیت بحرانی, که به صورت افقی واقع شده‌است, باره‌ای وارده از تیرها را به ستون‌ها انتقال می‌دهد. اما تیرچه که معمولاً کوچک‌تر و سبک‌تر از مدل اصلی است, به تیر متصل می‌شود, بار را به آن انتقال می‌دهد و مستقیماً به ستون‌ها متصل نمی‌شود. با وجود تفاوت, هم تیر و هم پرتو تیرچه اصلی مقاومت خمشی را دارند.

کاربرد تیرآهن در صنعت ساخت‌وساز

تیرآهن در حقیقت عنصر اصلی ساخت و ساز در اغلب نقاط جهان است. انواع مختلفی از این پروفیل‌ها از IPE، INP و IPB یا بال پهن کاربرد مشابهی, دارند و در ساخت ساختار فلزی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و استفاده از هر کدام با استانداردهای موجود در قوانین و همچنین ارتفاع ساختمان متفاوت است.

برای مثال استفاده از تیر آهن های لانه‌زنبوری برای تحمل لنگرهای خمشی در طراحی گنجانده شده‌است و البته وزن سازه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.در اهواز برای ساخت و ساز سازه های مختلف از تیرآهن های IPE، INP و IPB یا بال پهن استفاده می شود.

لیست قیمت تیرآهن 30 را در آهن بانک مشاهده نمایید.

در ساخت سازه از فولاد کربنی یا فولاد کم کربن استفاده شد. در طول زمان, فولاد این دو آلیاژ را تعویض کرد و اکنون هنگامی که در مورد سازه‌های فولادی صحبت می‌کنیم, در واقع درباره سازه‌های فولادی صحبت می‌کنیم. قاب فولادی استحکام بسیار بالاتری نسبت به قاب فلزی یا حتی قاب بتن دارد و اجرای سازه‌های بسیار بالا بدون این مقطع فولادی ممکن نیست.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از تیرآهن در اسکلت ساختمانی امکان توسعه مجدد است و البته باید به خاطر داشته باشید که اجرای و نصب تیرها زمان کمتری نسبت به دیگر انواع اسکلت‌ها دارد.

مهم‌ترین معایب استفاده از تیرآهن در سازه‌ها شاید مقاومت پایین در دماهای بالاتر از درجه سانتیگراد باشد که احتمال وقوع فاجعه را در حالت آتش‌سوزی افزایش می‌دهد. خوردگی در برابر عوامل خارجی و تمایل به کمانش از معایب استفاده از تیر در اسکلت ساختمان است. کارخانه تیر آهن سازی  جاده اهواز-خرمشهر نورد کوثر اهواز یکی از کارخانه های فعال در حوزه ساخت انواع تیرآهن در ایران است که علواه بر نیاز استان، نیاز استان های همجوار را هم پوشش می دهد.

تاریخچه ی ساخت تیرآهن

تیرآهن مهم‌ترین و بخش هر پروژه ساخت‌وساز هستند که ناشی از ترکیب تیره‌ای فلزی با عناصر چوبی هستند. در سال ۱۸۱۲، حدود ۲۰۰ سال پیش، میله‌ها و فولاد معنای خاصی نداشتند. از ۱۷۳۰ تا ۱۸۳۰، بسیاری از اختراعات در زمینه سخت‌افزار ساخته شدند. پس از آن، انواع مختلفی از فلزات از جمله آهن، فولاد و چدن ساخته شدند که کاربردهای مختلفی داشت.

در زمان که اختراع این محصول فولادی بود، به عنوان یک  ستون در خانه‌ها، نرده و امثال آن استفاده می‌شد. در ۱۸۳۷، پس از آغاز دوران سلطنت ملکه ویکتوریا، تیرها به عنوان بخش عمده فولاد شناخته شدند و به تدریج جایگزین چوب شدند. آن‌ها همچنین از آهن برای ساختن وسایل بسیاری، از جمله موزه، کلیسا، و غیره استفاده می‌کردند.در حقیقت، در واقع، تیر آهن های  فولادی در سال ۱۹۰۰ رشد و توسعه قابل‌توجهی داشتند، و از آن زمان، تقاضا برای این محصول افزایش یافت.

لیست قیمت تیرآهن 16 را در آهن بانک مشاهده نمایید.

کاربردهای اصلی تیرآهن اهواز

پروژه ساخت‌وساز شما به تیرآهن های مختلف برای استحکام و دوام بیشتر نیاز دارد. در اینجا مهم‌ترین استفاده از تیرآهن را بررسی خواهیم کرد:

کاربرد اصلی تیرها در ساختمان‌ها با قاب‌های فلزی است که به عنوان ستون‌ها در نظر گرفته می‌شوند. در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تیر آهن ها  می‌توانند در کف ستون و صفحات فولادی با ضخامت متفاوت مورد استفاده قرار گیرند. این تیرآهن ها  برای اتصال گوشه‌های به ستون‌ها با توجه به توانایی شان برای قطع کردن، جوش و پیچ مفید هستند. علاوه بر این، اگر ساختمان بیش از یک زمین داشته باشد، تیرآهن می‌تواند به عنوان یک ستون یکپارچه استفاده شود.

یکی دیگر از کاربردهای مهم تیر آهن ها  استفاده از آن‌ها به عنوان تیرچه یا تیر اصلی است. به عنوان یک تیرآهن، تیر می‌تواند به ستون‌ها متصل شده و تیر های میانی هر طبقه را نگه دارد.تیرآهن ها در ساخت انواع ساختمان ها ، مراکز صنعتی ، کارخانه ها و بیمارستان و درمانگاه ها به کار برده می شوند. تیرآهن ها با توجه به توانایی و استحکامی که در ساخت و ساز دارند در ایران بسیارک اربردی هستند و کارخانه های زیادی در ایران از جمله اهواز به ساخت تیر آهن مشغول هستند.

لیست قیمت تیرآهن 12 را در آهن بانک مشاهده نمایید.

نتیجه گیری

دوام و استحکام هر ساختمان یکی از ارکان اصلی و اهداف بزرگ در ساخت و ساز است که همه ی مهندسان به دنبال این هدف بزرگ هستند. برای رسیدن به این هدف تکنولوژی ها روز به روز پیشرفت کردند و تیرآهن ها به عنوان ماده ی اصلی ساخت و ساز شناخته و ساخته شدند.

در کنار تیرآهن از موارد دیگری هم برای ساخت و ساز استفاده می شود اما همچنان تیر آهن را جایگاه مهمی در ساخت و ساز در ایران و اهواز دارند. تیر آهن ها دارای موارد مختلفی هستند که در این مقاله همه ی انواع آن ها را بررسی کردیم.

فهرست