کارخانه های فولاد کشور

کارخانه های تولید فولاد کشور

تعداد کارخانه های فولاد کشور بسیار زیاد است و اگر بخواهیم لیست دقیقی از آن تهیه کنیم به بیش از ۱۱۱ عدد کارخانه می رسیم . ایران از جمله کشور هایی است که رتبه بالایی در بازار فولاد جهان دارد و قبل از تحریم ها در بین ۶۶ کشور تولید کننده فولاد رتبه ۱۱ بود بنابراین می توان گفت علاوه بر پتروشیمی و نفت فولاد هم یکی از صنایع مادر ایران است . با وجود تحریم ها صنعت فولاد هنوز رشد و پیشرفت خود را دارد .

از مهم ترین قدر قدرت های صنعت فولادسازی کشور می توان به ذوب آهن اصفهان ،فولاد مبارکه، فولاد خوزستان اشاره کرد . ۷۰ درصد از تولیدات فولاد کشور توسط این کارخانه ها انجام می شود . اولین بار در سال ۱۳۰۶ شمسی شرکتی به نام گروه ملی صنایع فولاد ایران به تأمین نیاز های فولادی کشور پرداخت . ۳۵ سال بعد این کارخانه در اهواز تأسیس شد . چهار پنج سال بعد حکومت کلنگ ذوب آهن اصفهان را زد  که اکنون حرف اول را در تولید فولاد ساختمانی کشور می زند .

کارخانه ذوب آهن اصفهان

قرار داد ساخت ذوب آهن در سال ۱۳۴۴ بین ایران و شوروی بسته شد . این کارخانه اولین و بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریلی در ایران و بزرگترین تولیدکننده محصولات طویل در خاورمیانه است . در این کارخانه انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی تولید می شود . ساخت و تکمیل این کارخانه به مدت ۶ سال طول کشید .به ذوب آهن اصفهان لقب مادر صنعت فولاد داده اند زیرا در شکل گیری دیگر صنایع فولادی ایران نقش مهمی دارد .

از محصولات این کارخانه می توان به تیرآهن، میلگرد(آجدار و ساده)، نبشی و ناودانی، ریل و شمش فولادی، چدن جامد، قطران، گسیلن، تولوئن، بنزن، سولفات‌آمونیوم، کک، سرباره فولادسازی و کوره بلند، غبار مرطوب فولادسازی (لجن صنعتی)، آهک، اکسیژن گاز و مایع و ازت مایع اشاره کرد . تیرآهن های این کارخانه وسعت سایز زیادی دارند . قیمت محصولات فولادی این کارخاته نسبت به سایر کارخانه ها پایین تر است به همین علت محصولات این کارخانه طرفداران زیادی دارد .

اگر بخواهیم از اولین و بزرگ ترین کارخانه های تولید کننده اصفهان آهن و خاورمیانه صحبت به عمل آوریم می توانیم از ذوب آهن شروع کنیم. ذوب آهن از جمله تولید کنندگان محصولات طویل در خاورمیانه می باشد که تولید کننده انواع مقاطع ساختمانی با ظرفیت بالا است. این کارخانه نقش مهمی در شکل گیری صنایع فولادی دیگر داشته است. به همین دلیل به آن لقب مادر صنعت فولاد اختصاص داده شده است. محصولات کارخانه های ذوب آهن به بیش از بیست و سه کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می شود و در پروژه های بزرگی همچون برج میلاد، نیروگاه هسته ای بوشهر، و سد های داخلی و خطوط راه آهن مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله محصولات ذوب آهن اصفهان می توان به فرآورده های فولادی و صنعتی و فرعی اشاره کرد.

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان بزرگترین مجتمع تولید فولاد است که در سال ۱۳۷۱ خط تولید آن توسط رئیس جمهور وقت (مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی)افتتاح شد و در همان سال فعالیت خود را  آغاز کرد .این کارخانه در بخش خصوصی ساخته شد و اکنون ۵۰ درصد مصرف فولاد کشور را تأمین می کند . این کارخانه غول ورق فولادی کشور است و ورق هایش طرفداران زیادی دارد اما می توان گفت قیمت محصلات این کارخانه نسبت به کارخانه های دیگر بیشتر است .

کارخانه فولاد خوزستان

کارخانه فولاد خوزستان درسال ۱۳۶۸ پانزده سال بعد از طرح اولیه خود افتتاح شد .از افتخارات این کارخانه می توان به بزرگترین عرضه کننده شمش فولاد ،  اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور به روش احیا مستقیم وکوره قوس الکترونیکی  ، دومین قطب تولید فولاد خام کشور اشاره کرد .

از زیرمجموعه های کارخانه فولاد خوزستان می توان به کارخانجات گندله‌سازی، کارخانجات احیای مستقیم و بخش فولاد سازی برای عرضه محصولات میانی و نهایی اشاره کرد .تا قبل از تحریم ها این کارخانه ۵۷ درصد از محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر می کرد . کار اصلی کارخانه فولاد خوزستان تولید شمش برای دیگر کارخانه های فولادی است . شمش ماده اولیه ساخت  محصولات فولادی است بنابراین محصول این کارخانه متقاضی زیادی برای کارخانه های دیگر دارد .

نوشتهٔ پیشین
عرضه محصولات فولادی در بورس کالا ۱۳ آذر ۱۳۹۸
نوشتهٔ بعدی
بازار آهن گرفتار نوسانات نرخ ارز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست