قیمت آهن آلات در بازار ایران

روند و قیمت تولید اهن در بازار

قیمت آهن آلات در بازار ایران و به خصوص آهن آلات ساختمانی دارای نوسانات و تغییرات بسیار زیادی است. همین عامل نیز باعث شده تا بازار آهن آلات در ایران روز های پرالتهابی را سپری کند. عوامل و دلایل متعددی بر نوسانات قیمت آهن آلات در بازار ایران تاثیرگذار هستند که قصد بررسی آن ها را داریم.

کارخانه و خط تولید فولاد

نوسانات قیمت آهن آلات در ایران

در حال حاضر نوسانات قیمت آهن آلات در ایران به قدری زیاد است که تمامی معاملات این حوزه براساس قیمت لحظه ای اعلام شده توسط منابع رسمی و معتبر انجام می گیرد. نوسانات و تغییرات قیمت آهن آلات در ایران دلایل مختلفی دارند که عبارتند از:

  • تغییرات نرخ ارز
  • تغییرات قیمت جهانی آهن
  • سیاست های دولت
  • وضعیت عرضه و تقاضا در بازار

در میان موارد ذکر شده می توان گفت نوسانات نرخ ارز در یکی دو سال اخیر بیشترین تاثیر را بر نوسانات قیمت آهن آلات در بازار ایران داشته است. نوسانات قیمت ارز بر قیمت آهن آلات ساختمانی نظیر تیرآهن و میلگر تاثیر گذار بوده و قیمت ها سریعا به روز می شوند. نوسانات و تغییرات نرخ ارز در دو سال اخیر بسیار شدید بوده و همین موضوع نیز باعث ایجاد التهاب در بازار آهن آلات شده است. مدیران پروژه های ساختمانی عظیم که به حجم بسیار بالایی از آهن آلات ساختمانی نیاز دارند، همواره برای خرید تیرآهن و میلگرد باید همواره از قیمت روز تیرآهن  آگاه بوده و در بهترین زمان اقدام به خرید نمایند.

میلگرد

تحلیل نمودار قیمت آهن آلات

تحلیل نمودار قیمت آهن آلات کار آسانی نبوده و نیاز به تجربه و مهارت بسیار بالا در این زمینه دارد. معمولا بسیاری از شرکت ها با استفاده از کارشناسان خود اقدام به تجزیه و تحلیل نمودار قیمت آهن آلات کرده و سپس برای خرید و فروش آهن آلات مورد نیاز خود جلساتی را برگذار می کنند تا در نهایت یک زمان را برای خرید آهن آلات مورد نیاز انتخاب کنند. بسیاری از شرکت ها از انباشت کردن آهن آلات خودداری کرده و تنها به اندازه نیاز خود اقدام به خرید آهن آلات بر اساس قیمت روز تیرآهن می کنند.

تجزیه و تحلیل نمودار قیمت آهن آلات بسیار مشکل است زیرا با رخ دادن هر گونه اتفاقی امکان تغییر و نوسانات شدید قیمت آهن آلات وجود خواهد داشت. البته بسیاری از شرکت های خارجی نیز در حال حاضر در انجام معاملات خود در حوزه آهن آلات بسیار احتیاط کرده و از خرید های انبوه خودداری می کنند. بیشترین تحلیل نمودار قیمت آهن آلات توسط فعالان و کارشناسان بازار بورس انجام می گیرد زیرا سهام بسیاری از کارخانجات ذوب آهن و فولاد در بازار بورس خرید و فروش می شود. به همین دلیل نیز قیمت آهن آلات برای فعالان بازار بورس اهمیت بسیار بالایی داشته و در بازه های زمانی کوتاه مدت اقدام به تحلیل و ارزیابی نمودار قیمت آهن آلات می کنند.

نوسانات قیمت آهن آلات در بازارهای خارجی

بر اساس گزارشات (WSA) میزان کل تولید آهن در کارخانه های ۶۶ کشور جهان ، طی ١٢ ماه اولیه ،  به میزان ١۶٧۵ میلیون تن ثبت شد که در مقایسه با دوره ی مشابه در سال ٢٠١۶ به میزان ١۵٨٧ میلیون تن یعنی حدود ۵/۵٪‏ درصد افزایش یافته است.

بنابر این گزارش میزان افزایش تولید و همچنین قیمت روز آهن مهم ترین کشورهای تولید کننده آهن در جهان در سال ٢٠١٧ مشاهده شده است، و به طور کلی با افزایش ۵/۵ درصدی همراه بوده است.

بر اساس گزارشات WSA قیمت روز آهن در چین در حدود ۱/۸% ، نمودار قیمت آهن در کشور ژاپن دومین تولید کننده آهن در حدود ۲% افزایش یافته است. کشور هند که سومین تولید کننده آهن در جهان است ، قیمت روز آهن خود را تا ۲% افزایش داده است.‏در جنوب اروپا قیمت های ورق فولادی وارداتی و محصولات فولادی افزایش قیمت پیدا کرده است.

پیش بینی قیمت آهن آلات ساختمانی در روز های آینده

پیش بینی قیمت آهن آلات ساختمانی در روز های آینده نیز بسیار سخت و دشوار است و افراد بسیار کمی توانایی و قدرت پیش بینی تغییرات و نوسانات قیمت تیرآهن و میلگرد و دیگر انواع آهن آلات ساختمانی در بازار ایران را دارند. البته پیش بینی قیمت آهن آلات در موارد متعددی نیز کاملا نادرست از آب در می آیند و دلیل این موضوع اتفاقات ناگهانی و لحظه ای در اقتصاد ایران و اقتصاد جهان می باشد. میزان تقاضا و عرضه نیز در بازار جهانی آهن آلات تغییرات و تحولات بسیار زیادی داشته و قابل پیش بینی نیستند. با این وجود در یکی دو سال اخیر قیمت آهن آلات ساختمانی روند افزایشی داشته و معاملات نیز با احتیاط بسیار بالایی انجام می شده است.

بسیاری از کارشناسان و تاجران بازار فولاد معتقدند پیش بینی قیمت آهن آلات ساختمانی با توجه به وضعیت بازار فولاد و عدم وجود ثبات در قیمت ها به هیچ وجه امکان پذیر نیست. از طرفی نیز بسیاری از شرکت های بازرگانی و تاجران در انتظار برای کاهش قیمت آهن آلات هستند و به همین دلیل نیز تقاضا در بازار بسیار کاهش یافته است. سیاست های دولت نیز در برخی از مواقع باعث افزایش قیمت آهن آلات در بازار شده و همین مسئله نیز عملا پیش بینی قیمت آهن آلات ساختمانی در روز های آینده را مشکل می کند.

نمودار قیمت آهن آلات

استعلام قیمت روز آهن آلات در بازار ایران

در حال حاضر منابع بسیار زیادی برای استعلام قیمت روز آهن آلات در بازار ایران وجود دارند که یکی از معتبرترین این منابع، سایت آهن بانک است. در این سایت لیست قیمت تیرآهن و میلگرد به صورت روز اعلام شده و خریداران و فروشندگان می توانند به راحتی از آخرین قیمت ها اطلاع یابند. قیمت لحظه ای آهن را تنها می توان از این سایت جویا شد زیرا بسیاری از سایت ها در طول روز قیمت های خود را به روز رسانی نمی کنند.

در سایت آهن بانک همواره قیمت آهن آلات ساختمانی نظیر تیرآهن و میلگر به صورت جدول ارائه می شود و همچنین امکان سفارش و خرید انواع آهن آلات ساختمانی نیز در این سایت وجود دارد. تنوع محصولات در این سایت بسیار زیاد است و بهتر است قبل از ثبت سفارش ابتدا اقدام بررسی مشخصات فنی و قیمت روز انواع آهن آلات کرده و سپس اقدامات لازم برای ثبت سفارش را انجام داد.

با توجه به پیشرفت و توسعه تجارت فلزات و استفاده روز افزون آن در تمامی پروژه های عمرانی و ساختمانی, اشیاء فلزی و….. و با توجه به نیاز روز افزون تمام شرکت ها، کارخانه ها و مراکز در زمینه ساخت و ساز , دفتر تامین آهن آلات، آهن بانک ایران مفتخر است با چندین سال سابقه درخشان کار با ارگان های دولتی و شرکتهای خصوصی , آمادگی خود را جهت فروش کالاهایی همچون تیرآهن ۱۶، تیرآهن ۱۸، تیرآهن ۲۰، ورق st37 بصورت کلی و جزئی  اعلام میدارد, بنا براین برای سهولت در خرید آهن آلات مشتریان میتوانند از قیمت آهن آلات موجود در بازار اعم از قیمت تیرآهن-قیمت ورق-قیمت ورق گالوانیزه-قیمت نبشی-قیمت ناودونی و …. در سایت آهن بانک باخبر شوید.

قیمت آهن در بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد که با توجه به تغییر این عوامل قیمت آهن آلات نیز با تغییر مواجه خواهد شد. در صورتی که علامند به مشاهده و اطلاع از قیمت های بازار آهن هستید، توصیه ما به شما وبسایت آهن بانک است.

با توجه به نوسانات بالایی که در بازار آهن وجود دارد برای اطلاع از قیمت آهن آلات از جمله قیمت تیرآهن ، قیمت ورق  در بازار می توانید به سایت آهن بانک مراجعه کنید و یا از طریق برقراری تماس با کارشناسان آهن بانک از قیمت آهن آلات هنگام خرید آنلاین و یا قیمت آهن آلات درب کارخانه آگاهی پیدا کنید.

قیمت آهن آلات درب کارخانه

قیمت انواع اهن الات درب کارخانه به صورت عمده که معمولا یک ظرفیت (۲۲۰۰۰ کیلو ) در بازار گفته می شود به صورت تک سایز و از یک نوع محصول اقدام به بارگیری می شود و کرایه حمل تا مقصد به عهده خریدار می باشد . در این نوع فروش آهن آلات ، فروش کمتر از یک ظرقیت یا همان ۲۲ تن مقدور نمی باشد و خریدارانی که متریال مورد نیازشان کمتر از ۲۲ تن یا چندین سایز از یک محصول یا چندین محصول است بایدآن را از انبارها تهیه کنند .
مثلا خریداری که نیاز به تیر آهن سایز ۱۴ – ۱۶ -۱۸ و میلگرد ۱۶ – ۲۵ ذوب آهن اصفهان دارد به خاطرمتفاوت بودن سایز و نوع محصولات مجبور است آن هارا از انبار تهیه کند . در برخی مواقع بستگی به شرایط بازار و مقدار  موجوی در بازار امکان بارگیری از چند سایز از یک نوع محصول میسر می باشد.

نوشتهٔ پیشین
افزایش عوارض مواد معدنی خام
نوشتهٔ بعدی
سردرگمی خریداران با افزایش قیمت آهن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست