مشکلات طرح پیشنهادی ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس‌ کالا

مشکلات طرح پیشنهادی ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس‌ کالا

به گزارش  آهن بانک مرکز خرید و فروش آهن آلات ، اصغر اسماعیلی مدیرعامل شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری در مورد تدوین طرح پیشنهادی ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس‌کالا گفت: خطوط تولیدی و شرکت‌های تولید‌کننده باید منبع تامین مواد اولیه آنها به‌صورت مستمر و ماهانه مشخص باشد.

اصغر اسماعیلی ضمن اشاره به این موضوع که عرضه و تقاضا در بورس تابع شرایط است در ادامه سخنانش افزود : اگر تولید کننده ای بخواهد طی یک ماه هر چند بار مواد اولیه مورد نیاز خود را از بورس تأمین کند براساس شرایط بورس احتمال دارد که کارگزار موفق به خرید نشود از این‌رو این امر تولید‌کننده را با ریسکی مواجه خواهد کرد که نتواند به‌موقع مواد اولیه موردنیاز خود را تامین کند.

اصغر اسماعیلی در ادامه سخنانش به نوسانات قیمتی محصولات در بورس اشاره کرد و تأکید کرد :نوسانات قیمتی در بورس کالا ، نرخ محصولات تولیدی کارخانه های متقاضی را با نوسان مواجه می کند و و این اتفاق از توجیه اقتصادی برخوردار نیست زیرا یک واحد تولیدی باید قیمت تمام شده محصول تولیدی خود را ثابت نگه دارد تا در بازار بتواند از قدرت رقابت برخوردار شود، از این رو محدودیت عرضه ورق در خارج از بورس، تولید‌کننده را با مشکل نرخ‌گذاری مواجه می‌کند.

  وی سومین مشکل ناشی از طرح ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس را کمبود نقدینگی واحدهای تولید برشمرد و تصریح کرد: به‌طور مثال یک تولید‌کننده برای خرید حدود ۱۰ هزار تن ورق از بورس باید به‌طور میانگین بین ۶۰ تا ۷۰ درصد از وجه موردنظر ناشی از خرید را پرداخت کند که این امر امکان‌پذیر نیست  .

اسماعیلی ، مدیر عامل شرکت ورق خودرو چهار محال و بختیاری افزود :پرداخت نقدی برای خرید مواد اولیه از بورس برای تولید‌کنندگان مشکل بزرگی است و این امکان برای واحدها مقدور نیست.  وی افزود: تامین مواد اولیه از یک منبع از جمله بورس نمی‌تواند تامین مطمئن و پایداری باشد زیرا که سهم ما از بازار مشخص است و ماهانه نسبت به مشتریان خود متعهدیم و چنانچه نتوانیم به موقع نسبت به تامین سفارش‌های آنها اقدام کنیم قادر به پاسخگویی به سهم بازارمان نخواهیم بود.

او تأکید کرد :طرح محدودیت عرضه ورق در خارج از بورس حتی علاوه بر فروش داخل، بازار خارجی ما را نیز تحت‌الشعاع قرار خواهد داد زیرا که تحویل به‌موقع و کیفیت محصول برای شرکت‌های خارجی حائز اهمیت بسیاری است و در صورت عدم به موقع تحویل سفارش‌های، مشکلات زیادی برای ما در بازار‌های هدف صادراتی ایجاد خواهد شد.

اسماعیلی ضمن تأکید بر ایجاد نظام مدون و دقیق در زمینه کنترل قیمت ها و تحویل به موقع محصول به مشتریان در بازار افزود :تاکنون زیرساخت‌های لازم در این زمینه فراهم نشده است.

مدیر عامل شرکت ورق خودرو چهار محال و بختیاری در ادامه صحبت هایش طرح پیشنهادی ممنوعیت فروش ورق در خارج از بورس را در شرایط کنونی که سازوکار لازم آن فراهم نشده ، برای تولید‌کنندگان مناسب ندانست و اظهار داشت :  در چنین شرایطی این طرح واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه خواهد کرد.

اسماعیلی در مورد وضعیت کشور از لحاظ تولید و صادرات در سال جاری نیز اظهار نظر کرد و گفت :به‌رغم مشکلاتی که از سال گذشته وجود داشت اما امسال از رشد نسبی ۵ تا ۸ درصدی تولید برخوردار بودیم و در زمینه صادرات نیز کارنامه قابل قبولی ارائه کردیم .او از برنامه‌های شرکت در زمینه ارتقای تکنولوژی و تولید محصولات جدید در حوزه خودرو خبر داد و گفت در این زمینه‌ها گام‌های مثبتی برداشته شده است.

وی در مورد عرضه محصول به شرکت‌های خودرویی خاطرنشان کرد: به‌رغم مشکلات مالی در شرکت‌های خودرویی اما سفارشات آنها از سوی شرکت ما به موقع تولید و بدون تاخیر تحویل داده شد.  تا پایان سال‌جاری سفارشات تحویلی شرکت به خودرویی‌ها نسبت به نیمه نخست امسال از رشد برخوردار خواهد شد و میزان سفارشات آنها به روزهای رونق برخواهد گشت.

اسماعیلی در ادامه سخنانش افزود : صنعت کشور به منزله یک خانواده بزرگ است و باید با تعاملات خوب بتوان بستر مناسب برای به گردش درآوردن چرخ آن فراهم کرد سپس تأکید کرد : بخشی از مشکلات ایجاد شده در صنعت کشور ناشی از محدودیت‌های بین‌المللی است و بخشی نیز داخلی است که باید با تعامل همه بخش‌های صنعت مرتقع شوند.

 مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت چندی پیش از تدوین طرحی پیشنهادی درخصوص ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس به وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد. البته این این طرح در مرحله کارشناسی قرار دارد اما وزارتخانه قصد دارد از صفر تا صد محصول ورق را نیز مانند محصولات پتروشیمی در بورس‌کالا عرضه کند.

  به اذعان وزارت صمت هدف از تدوین این طرح این است که درحال‌حاضر میزان تولید، مصرف و ‌صادرات ورق مشخص است و مقداری که در بورس‌کالا عرضه می‌شود نیز قابل شناسایی است اما برخی واحدها از روش‌هایی غیر از بورس‌کالا اقدام به فروش ورق می‌کنند که نابسامانی‌هایی را در بازار ورق ایجاد کرده است، از همین‌رو این طرح به منظور ساماندهی بازار و شفافیت بیشتر و کنترل قیمت‌ها در بازار ورق مطرح شده است.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات با سایت آهن بانک همراه باشید .

نوشتهٔ پیشین
گزارشی از وضعیت بازار فولاد
نوشتهٔ بعدی
چشم انداز بازار فولاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست