آشفتگی بازار فولاد جهانی

اشفتگی بازار فولاد

انجمن جهانی فولاد طی یک گزارشی اعلام کرد که در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ یعنی از ۱۱ دی ماه ۱۳۹۷ تا ۹ تیر ماه ۱۳۹۸ خورشیدی میزان تولید شمش فولادی در ایران به نسبت همین زمان مشابه در سال گذشته میلادی حدود ۵/۶ درصد رشد داشته است. این خبر به این معنا است که ایران رکورد تولید شمش فولادی را زده است و به عددی بالغ بر ۱۲/۷ میلیون تن رسید.

در همین حوالی بود که سازمان صمت (صنعت ، معدن ، تجارت) طی یک بخش نامه ای اعلام کرد که از این پس تنها واحد های نوردی ثبت نام شده در بهین یاب ، مجاز هستند که شمش فولاد خریداری کنند. این بخش نامه با مخالفت و موضع گیری شدیدی از سمت فولاد سازان رو به رو شد. از مواردی که در این بخشنامه وجود دارد محدود کردن تقاضا برای خرید شمش فولاد است. صدور چنین نامه هایی در زمانی که با فراوانی تولید کالا مواجه هستیم نه تنها راهگشا نیست که به جای منفعت رساندن به مصرف کننده و تولید کننده ، سود سرشاری نصیب دلالان و واسطه ها می کند و دلالان در یک بازی سراسر برد ، پیروز می شوند.

آشفتگی بازار فولاد جهانی با صدور این بخش نامه ، فولاد سازان از عرضه شمش فولاد در بورس خودداری کردند که همین امر موجب التهاب بازار شمش فولاد شد. از سوی دیگر مردم و خریداران این صنف ترجیح می دهند که از بازار آزاد محصولات خود را تامین کنند تا این که به بورس کالا مراجعه کنند و یکی از دلایل این کار تنوع قیمت ها در خارج از بورس است به خصوص که قیمت ها در بازار آزاد جذاب تر و دارای تخفیفات بیشتری است.

نوشتهٔ پیشین
تغییر بازار فولاد در اثر توقف عرضه شمش
نوشتهٔ بعدی
امیدوار شدن به بازار آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست