ناودانی چیست ؟

ناودانی چیست ؟

ناودانی یکی از پروقیل های ساختمانی و صنعتی با مقاطع باز می باشد  به عبارتی دیگر به مقاطع فولادی به شکل U انگلیسی ناودانی گفته می شود .این پروفیل از یک سطح افقی که آن را جان و دو سطح عمودی که بال نامیده می‌شوند تشکیل شده است. برای آشنایی بیشتر با ناودانی و کاربرد آن با آهن بانک مرکز خرید و فروش آهن آلات همراه باشید .

ناودانی  به سه روش پرسی، فابریک نورد سرد و فابریک نورد گرم تولید می شود .در تولید به شیوه پرسی با قرار گرفتن ورق فولاد در دستگاه رول فرمینگ، فولاد شکل U گرفته و محصول تولید می شود. در روش فابریک از همان ابتدای پروسه تولید، محصول به شکل ناودانی از دستگاه خارج می شود. در روش آخر محصول را به شیوه نورد سرد و گرم تولید می کنند. از ناودانی در ساخت ماشین آلات، سازه های دریایی، چارچوب های فلزی ، تجهیزات ساخت و ساز  و ترمیم بناهای معماری استفاده می کنند.

استاندارد های ناودانی

ناودانی با سه استاندارد در جهان تولید می شود:

  • استاندارد اروپائی DIN-1026 یا UPN و UNP
  • استاندارد مقاوم به خوردگی DIN EN ISO 12944-3
  • استاندارد فرانسه NF A 45-255

ناودانی از نظر کاربرد به دو صورت U و C تعریف شده است . براساس کاربرد برای ناودانی در داخل کشور  دو استاندارد UPN و UPE در نظر گرفته شده است . تفاوت این دو استاندارد در بال های به کار رفته شده در هریک از این دو مورد می باشد . استاندارد UPE دارای بال های موازی است و برای ناودانی C اختصاص پیدا کرده است اما استاندارد UPN  دارای بال های مخروطی شکل است و برای ناودانی U مورد استفاده قرار می گیرد .

ناودانی UPN که به ناودانی اروپایی معروف است در مقایسه با ناودانی های موجود در کشور ناودانی وزن سنگین تری دارد و ازآن بیشتر در پروژه های صنعتی و بزرگ استفاده می شود .

انواع ناودانی

ناودانی در دو نوع ساده و مشبک به بازار عرضه می شود که در ادامه به بررسی هرکدام از آن ها خواهیم پرداخت

ناودانی مشبک

ناودانی مشبک بیشتر در ساخت قفسه های مستحکم فولادی ، نصب سنگ به صورت خشک ، سازه های سبک فولادی مورد استاده قرار می گیرد . ناودانی مشبک از ورق گرم ، گالوانیزه می شود و به روش های سرد و گرم تولید می شود .

ناودانی ساده

ناودانی ساده در واقع ناودانی صنعتی و ساختمانی است . این ناودانی با ورق گرم تولید می شود و در صورت نیاز به صورت گرم یا سرد گالوانیزه می شود . این نوع ناودانی بیشتر برای ساختن پل های باربر به کار می رود و در ابعاد ۸ ، ۱۰ ، ۱۲ ، ۱۴ ، ۱۶ تولید می گردد که از ارتفاع ۳۰تا ۴۰۰ میلی متر می باشد .

ناودانی سبک

ناودانی سبک به ناودانی گفته می شود که وزن آن از وزن تعریف شده در جدول استاندارد اشتال کمتر می باشد . ابعاد و وزن این محصول با اندازه های ثبت شده در جدول مهندسی محاسباتی تطابقی ندارد .

ناودانی سنگین

ناودانی سنگین از لحاظ وزن و ابعاد تعریف شده کاملا با جدول اشتال برابر است . این محصول بر اساس اندازه های ثبت شده در جدول محاسباتی در تعدادی از کارخانه‌های داخلی کشور و هم چنین در برخی از کشورهای اروپایی تولید می گردد .از ابزار های دقیقی که مورد استفاده طراحان ، محاسبه گران و مهندسان ساختمانی قرار می گیرد جدول اشتال محصولات فولادی می باشد .

استفاده از جدول اشتال باعث می شود در محاسبات صرفه جویی شود و زمان محاسبات کاهش یابد . به طور کلی ناودانی سبک و سنگین در ابعاد ، وزن استاندارد های رعایت شده در زمان تولید ، الگوی اشتال ، قیمت و کاربرد محصول با یکدیگر تفاوت دارند.  قیمت در نظر گرفته شده برای ناودانی سبک و سنگین نیز براساس معیارهایی مانند وزن، سایز و … سنجیده می شود.

نوشتهٔ پیشین
آغاز بومی سازی خط اسکین پاس مجتمع فولاد سبا
نوشتهٔ بعدی
انواع نبشی و کاربرد آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست