عوامل تأثیر گذار بر قیمت تیرآهن

عوامل تأثیر گذار بر قیمت تیرآهن

عوامل زیادی بر قیمت روزتیرآهن تأثیر گذار است و برای خرید و فروش آهن آلات و پیش بینی قیمت تیرآهن باید با این عوامل آشنایی داشته باشید .از عوامل تأثیر گذار بر قیمت تیرآهن می توان به ۱- عرضه و تقاضا ۲- روند صنعت ۳- هزینه مواد ۴- هزینه حمل و نقل ۵- فصل تولید۶- نرخ ارز اشاره کرد  که در ادامه هر کدام از آن ها را توضیح خواهیم داد .

قیمت تیرآهن به چه عواملی بستگی دارد ؟

۱- عرضه و تقاضا

یکی از مهم ترین صادر کننده های تیرآهن کشور چین است که بر خرید و فروش تیرآهن در بازار تأثیر می گذارد . قیمت تیر آهن هنگامی که متقاضی زیاد داشته باشد اما عرضه آن از سوی تولید کننده کم باشد افزایش می یابد . بالعکس هنگامی که تولید تیرآهن زیاد باشد اما متقاضی زیادی نداشته باشد قیمت تیرآهن کاهش می یابد .

پس از تحلیل صنعت فولاد چین مشخص شد که گسترش مقیاس کاربرد فولاد و تیرآهن‌های فولادی در این کشور، منجر به افزایش قیمت سنگ آهن و در نتیجه افزایش قیمت‌ها شده است.

علاوه بر آن در میان این بررسی‌ها این نتیجه به دست آمد که استرالیا به عنوان یک تامین‌کننده عمده سنگ آهن برای کشور چین، یک مدل رگرسیون پویا در خط تولید آن ایجاد کرده است.کارشناسان در نهایت به این نتیجه دست یافتند که تولید فولاد خام چین تاثیر به‌سزایی در قیمت وارد سنگ آهن و سایر تولیدات آن مانند انواع تیرآهن خواهد داشت.

تمرکز بر صنعت فولاد چین، باعث به وجود آمدن شاخص‌هایی در تعیین سنگ آهن، تولید و صادر آن و در نتیجه تولید تیرآهن‌های فولادی شد.

۲- روند صنعت

روند صنعت های دیگر نیز می تواند بر قیمت تیرآهن تأثیر گذار باشد . به طور مثال اگر صنعت خودرو سازی و ساخت و ساز رونق داشته باشد میزان تقاضا برای تیرآهن بالاتر خواهد رفت و قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند .

۳. هزینه مواد

دو ماده اصلی تولید تیرآهن و فولاد فلز قراضه و سنگ آهن است . اگر دسترسی به این مواد محدود باشد میزان تقاضا بیشتر از عرضه خواهد بود در نتیجه هزینه تولید مواد و قیمت تیر آهن بالاتر خواهد رفت .

سایت آهن بانک قیمت لحظه ای تیرآهن از جمله  قیمت تیرآهن ۱۲،  تیرآهن ۱۴ ،  تیرآهن ۱۶ ، تیرآهن ۱۸ و تیرآهن ۲۰ را به صورت آنلاین در سایت قرار می دهد .

۴- هزینه حمل و نقل

از دیگر عوامل تأثیر گذار بر قیمت تیرآهن هزینه حمل و نقل است بنابراین قبل از خرید و فروش آهن آلات لازم است حتما از شرایط حمل و نقل ، ریسک و مدیریت زمان در هنگام حمل و نقل اطمینان حاصل کنید . قیمت نفت هم در بازار فولاد بی تأثیر نیست، از آن جایی که ۱۵ درصد قیمت مقاطع فولادی مربوط به قیمت انرژی است. از سوی دیگر افزایش قیمت نفت سبب افزایش هزینه‌های حمل و نقل شده و در نهایت این دو عامل می‌توانند قیمت تمام شده مقاطع را که در دسترس قرار می‌گیرند، افزایش دهد.

۵-فصل تولید

تغییرات فصل در الگوهای حمل و نقل ، میزان تقاضا ، نوسانات قیمت گذاری تأثیر گذار است . بنابراین یکی از عوامل دیگری که به صورت غیر مستقیم بر قیمت تیرآهن تأثیر می گذارد فصل تولید است .

۶- نرخ ارز

از آن جایی که بسیاری از مقاطع فولادی مانند تیرآهن از کشورهای دیگر وارد می شود هرگونه افزایش یا کاهش در نرخ ارز بر روی قیمت گذاری مقاطع فولادی مانند تیرآهن تأثیر گذار است .

قیمت تیرآهن و قیمت نفت

از آن جایی که نزدیک به ۱۵ درصد قیمت محصولات فولادی و آهن به مصرف انرژی واحدهای تولیدی مربوط است می توان گفت یکی از عوامل تأثیر گذار بر قیمت تیرآهن ، قیمت نفت است . همان طور که می دانید کاهش قیمت نفت موجب رشد اقتصادی کشورهای مصرف کننده و افزایش آن موجب رشد اقتصادی کشور های تولید کننده می شود .

نتیجه گیری :

عوامل زیادی بر قیمت آهن در ایران موثر است، میزان خرید و فروش در بازار بورس و مقدار خریدار و تقاضای واقعی برای خرید باعث افزایش یا کاهش قیمت این فلز خواهد شد. هم چنین افزایش صادرات، مشکل کاهش موجودی بازار را به همراه داشته و معمولا قیمت آهن آلات را به دنبال خواهد داشت.
سیاست های دولت نیز در کاهش یا افزایش تولید در شرکت های بزرگ تولید شمش آهن بر این قضیه بسیار اثرگذار خواهد بود.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت اهن، قیمت مواد اولیه مانند مانند سنگ آهن و قراضه و قیمت مواد اولیه پایه مانند نیکل و کروم اشاره کرد. در نتیجه تغییر و تحول در قیمت هر یک از این مواد اولیه، آغازگر تغییرات بر قیمت میلگرد خواهد بود.

در صورت کم شدن موجودی مواد اولیه و افزایش تقاضا، قیمت مواد اولیه افزایش یافته، در نتیجه با افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل مواجه خواهیم شد. علاوه بر قیمت مواد اولیه اصلی و پایه، هزینه انرژی نیز به طور مستقیم بر قیمت میلگرد تاثیر می‌گذارد، زیرا ذوب و شکل دهی فولاد از پرمصرف‌ترین بخش‌های انرژی در هر کشور به شمار می‌آید.

نوشتهٔ پیشین
تحریم‌ها کار را مشکل‌تر می‌کند ولی بازدارنده نیست
نوشتهٔ بعدی
گزارشی از وضعیت بازار فولاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست