تیرآهن ذوب آهن

عنوان محصول قیمت طول وزن تقریبی محل تحویل واحد تاریخ بروزسانی اطلاعات بیشتر

تیرآهن به عنوان یک پروفیل ساختمان مورد استفاده گسترده برای ایجاد قدرت در بخش‌های مختلف ساختمان و افزایش قدرت ساختمان به کاربرده می شوند. تیرآهن ها در انواع متخلفی تولید و عرضه می شوند که هر کدام با توجه به کارکردی که دارند در بخش های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. اما در انتخاب بهترین نوع محصول مطابق با نوع برنامه ما, باید در نظر گرفته شود. ساخت تیرآهن در بخش های متخلفی از ایران رونق دارد یکی از کارخانه های مهم تولید تیر آهن در ایران، تیرآهن ذوب آهن واقع در شهر اصفهان است.

این کارخانه سالیان متمادی است که در امر تولید و عرضه ی تیرآهن در انواع مختلف و متفاوت فعالیت می کند با توجه به اهمیت تیرآهن در ساخت دقیق و درست ساختمان سازی و انواع مختلف آن در این مقاله تیرآهن دوب آهن و موارد مرتبط با آن را بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم از افراد فعال در حوزه ی تیرآهن و ساخت و ساز هستید در ادامه ی مقاله همراه ما باشید .

لیست قیمت روز تیرآهن را در آهن بانک مشاهده نمایید.

تیرآهن ذوب آهن

در قرن‌های گذشته, ایران به لحاظ آشنایی با تولید آهن و خصوصا تیرآهن و فولاد  بسیار پیشرفت کرده است و می توان کیفیت و ارزش محصولات تولیدی خصوصا تیرآهن ذوب آهن را  آن را با دیگر جوامع و تمدن‌های بزرگ مقایسه کرد. اما در سه دهه ی  اخیر, به لحاظ تسریع تحولات در زمینه فن‌آوری تولید فولاد در کشورهای صنعتی و نیاز روزافزون به محصولات فولادی, ایران به یکی از وارد کنندگان محصولات فلزی و تاسیس کارخانه فولاد ذوب آهن  به عنوان صنعت مادر و ایده‌آل ملی این دوره تبدیل شد.

در دوران قاجار تولید تیرآهن در ایران همواره با موانع متعدد, از جمله مشکلات سیاسی و داخلی و محدودیت‌های مالی مواجه بوده‌است, تا اینکه در چارچوب پروتکل هم‌کاری فنی و اقتصادی میان دولت ایران و اتحاد جماهیر شوروی سابق, ساخت یک کارخانه فولاد توافق شد و توافقنامه ای که در روز ۱۵ ژانویه توسط پارلمان امضا شد, به تصویب رسید. یکی از اصول این موافقت‌نامه هم‌کاری دولت شوروی در ساخت یک کارخانه فولاد در ایران بود.

بر همین اساس, شرکت ملی فولاد ایران قراردادی را با این موسسه (صادراتی اتحاد جماهیر شوروی) منعقد کرد تا طراحی و تجهیزات لازم برای کارخانه را آماده کرده و معدن آهن, معادن زغال‌سنگ و سنگ آهک را تجهیز کند. کارشناسان اتحاد جماهیر شوروی به دلیل محدود بودن منابع مالی و مواد خام, به ویژه منابع زغال‌سنگ شناخته‌شده, ظرفیت این کارخانه را در اولین فاز که بر روی آن توافق شده‌بود, در حدود ۷۰۰ تن فولاد تخمین زدند.

سپس متخصصان ایرانی و شوروی به بررسی منطقه پیرامون شهر اصفهان از نظر قدرت زمین, محل وقوع زلزله, تامین آب, برق و مواد خام, خطوط ارتباطی, عوامل فنی و اجتماعی – اقتصادی پرداختند.

در نتیجه مطالعات انجام‌شده, محدوده‌ای به نام دشت طبس که در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده‌است, شناسایی و تعیین شد تا برای احداث یک کارخانه مناسب باشد.

لیست قیمت تیرآهن فایکو را در آهن بانک مشاهده نمایید.

ساخت واحدهای مختلف کارخانه در ماه ژانویه آغاز شد و با تاسیس, تجمع و کارگاه‌های کوره انفجاری در نیمه اول ژانویه, عملیات مجتمع با تولید آهن ریختگی و تولید محصولات فولادی با آغاز ساخت بخش فولاد آغاز شد و مهندسی نورد در ماه ژانویه با ظرفیت ۲۵۰ هزار تن در سال آغاز شد. در مرحله بعد, ساخت و کاره‌ای اجرایی طرح توسعه برای رسیدن به ظرفیت دویست و پنجاه هزار تن فولاد در سال با ساخت کوره انفجاری و توسعه بخش‌های مختلف تراکم, کک, فولاد, نورد و … برداشت شد. و عملیات ساخت مجموعه آهن ریختگی به صورت کامل انجام شد.

تیرآهن ذوب آهن  اصفهان پس از انقلاب

با توجه به مشکلات موجود در طراحی ماشین‌های ریخته‌گری پیوسته روسی, به عنوان گلوگاه و محدودیت تولید مورد استفاده قرار گرفت. در این راستا, نصب دو ایستگاه ریخته‌گری مدرن در ایتالیا در سال ۲۰۱۱ آغاز شد و عملیات کامل مجتمع فولاد به ظرفیت اسمی مرز انجام شد. اگر چه در طول جنگ تحمیلی, همانند سایر صنایع, فرآیند دستیابی به اهداف طرح توسعه مطلوب نبود, اما پس از پایان جنگ, این کارخانه قادر بود از امکانات خود برای حد تولید ۲۵۰ هزار تن استفاده کند که بیش از ظرفیت نصب‌شده می‌باشد. به تجهیزات خود برسید. پس از انجام مطالعات, اجرای طرح جامع و جامع در دستور کار کارخانه بوده و با تکیه‌بر قابلیت‌های نیروهای متخصص سعی در استفاده از ظرفیت بازسازی با کم‌ترین هزینه و اتلاف وقت برای افزایش ظرفیت تولید واحدها, افزودن تنوع به محصولات و بهبود کیفیت آن‌ها داشته‌است.

یکی از تولیدات مهم کارخانه ی دوب آهن در حال احضر تیرآهن است. پس از انقلاب همزمان با افزایش جمعیت در ایراتن و شروع نیاز به ساخت و ساز در امور مختلف از جمله ساختمان مسکونی ، بیمارستان ، مدارس ، مساجد و….. افزایش پیدا کرد. در همین زمان بود که با شروع جنگ تحمیلی بسیاری از سازه های ساخته شده جدید و قدیمی در ایران نابود شده و از بین رفتند. همین عامل سبب شد تا نیاز به تولید داخلی برای ساخت و ساز دوباره افزایش پیدا کند.

لیست قیمت تیرآهن 16 را در آهن بانک مشاهده نمایید.

در این زمان واردات اصلا اماکن پذیر نیوبد و یا به دلیل قیمت بالا عملا صرفه ی اقتصادی برای مردم و دولت نداشت از همین رو کارخانه ی ذوب آهن اصفهان به صورت منسجم  به تولید تیرآهن ذوب آهن اقدام کرد. و تیرآهن هایی با مشخصات مختلف تولید و برای پاسخ به نیاز به بازار داخلی عرضه شدند. این عرضه توانست نیاز به سخات و ساز را تا حد بالایی پاسخگو باشد. همین تولیدات با کیفیت باعث شد تا دیگر کشور ها نیز به تیرآهن دوب آهن دقت کنند و ویژگی های آن را بررسی کنند به همین دلیل است که در حال حاضر تیرآهن های تولید شده در این کارخانه به کشورهای مختلف صادر می شوند.

با توجه به این که پویایی و بقای یک مجتمع صنعتی بزرگ مانند ذوب آهن بستگی به برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌ها و طرح‌های نوسازی و نوسازی دارد, شرکت سهامی مشترک اصفهان همیشه این مساله مهم را در دستور کار خود داشته‌است. برنامه‌ریزی و اجرای چنین پروژه‌هایی تا کنون در دو منطقه اصلی زیر انجام شده‌است:

پروژه‌های محیط زیست ذوب آهن

فرآیندهایی که در صنعت فولاد استفاده می‌شوند ذاتاً گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌ها را به محیط زیست ساطع می‌کنند، مگر اینکه این صنایع جدی بوده و متعهد به بهبود شرایط محیطی فرآیندهای تولید و کاهش انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای شوند.

محیط، خانه بزرگی است که همه ما در آن زندگی می‌کنیم. حفاظت و حفظ محیط‌ زیست وظیفه هر یک از ما است و هر یک از ما انسان‌ها و یک واحد صنعتی بزرگ مانند کارخانه تیرآهن ذوب آهن نمی‌تواند در این زمینه بی‌تفاوت باشد. به همین دلیل در سال‌های گذشته چندین پروژه زیست‌محیطی در استان اصفهان به اجرا درآمده و در برنامه پروژه‌های فعلی و آتی قرار دارند. عنوان برخی از این پروژه‌ها عبارتند از:

کاهش غبار در گاز اگزوز مبدل‌ها در بخش فولاد تا سطح استاندارد

کاهش CO در خروجی مبدل‌های در بخش فولاد تا سطح استاندارد

کارخانه تصفیه فاضلاب صنعتی غیر سمی با ظرفیت ۷۷۰ متر مکعب در ساعت

انتقال پساب برای آبیاری فضای سبز – در اطراف کارخانه و حومه of با نرخ ۲۱۶ متر مکعب در ساعت.

لیست قیمت تیرآهن 18 را در آهن بانک مشاهده نمایید.

پنج پروژه زیست‌محیطی بخش تراکم تیرآهن ذوب آهن

اندازه‌گیری، نظارت و نمایش آلاینده‌ها (بر روی خط) در محیط سنگ‌آهن (با درخواست و هم‌کاری دپارتمان محیط‌زیست اصفهان)

ایجاد بیش از ۱۶،۰۰۰ هکتار فضای سبز در داخل و اطراف این شرکت به عنوان بزرگ‌ترین جنگل مصنوعی در کشور و یکی از موثرترین راه‌ها برای جذب محیط CO۲

– توسعه، بازسازی و نوسازی و پروژه‌ها

مهم‌ترین طرح‌ها و پروژه‌های توسعه، بازسازی و نوسازی در استان اصفهان به شرح زیر است:

پروژه تولید ریل

با توجه به یادداشت تفاهم ژوئیه ۲۰۱۴، وزیران صنعت، معادن و تجارت؛ هم‌کاری، کار و رفاه اجتماعی و توسعه شهری در رابطه با تولید راه‌آهن ملی ایران در فاز اول این پروژه، تولید ریل UIC۶۰ (برای اولین بار در کشور) و پرتوی از بال گسترده، ۶۵۰ کارخانه نورد فولادی که باید تجهیز و بازسازی شود. پس از مطالعه دقیق و پیاده‌سازی، اجرای این پروژه با مشارکت پیمانکاران آلمان و ایران آغاز شد و طبق برنامه زمانبندی پروژه، در سپتامبر ۱۹۹۵ در حضور معاون اول شروع به کار کرد.

لیست قیمت ورق فولاد گیلان را در آهن بانک مشاهده نمایید.

گوگرد زدایی چدن مذاب:

با ساخت یک واحد سولفورزدایی از چدن مذاب در بخش میکس کارخانه فولاد موجود در کارخانه، تولید فولاد خام باکیفیت و در نهایت محصولات صعود خاص امکان پذیر بود.

انواع تیرآهن ذوب آهن تولید شده در اصفهان

تیرآهن IPE

این تیر به عنوان یک تیر معمولی شناخته می‌شود و شبیه به ظاهر کلمه ای I در زبان انگلیسی  است. روش تولید آن مطابق با استانداردهای اروپایی بود؛ ؛ بال تیرآهن IPE ضخامت ثابتی دارند،به بیان دیگر ضخامت بال‌های ابتدایی و انتهایی آن یکسان هستند.سازه‌هایی که در ایران ساخته شده‌اند و توسط مهندسین ایرانی طراحی شده‌اند، معمولاً براساس این استاندارد هستند، که به همین دلیل است که این نوع به ویژه در میان مشتریان محبوب است..

لیست قیمت ورق سبا را در آهن بانک مشاهده نمایید.

تیرآهن لانه زنبوری (CPE)

برای این که تیرآهن ذوب آهن بتواند در برابر لنگر خمشی تا حد زیادی مقاومت کند، هسته آن به شکل ذوزنقه‌ای ساخته و در پایین جوش داده می‌شود که به شکل لانه زنبوری نامیده می‌شود. تیرآهن لانه زنبوری حفره‌های خالی در طول جان خود دارند که باعث می‌شود مانند کندوی زنبور عسل به نظر برسد.

تیرآهن لانه زنبوری (CPE)سبک‌تر  از سایر تیرآهن های موجود در بازار است و هزینه ی کمتری دارد, بنابراین اقتصادی‌تر هستند.

همانطور که در بالا ذکر شد, تیرآهن لانه زنبوری (CPE) سوراخ‌های خالی در هسته تیر دارند, که یک مزیت است, زیرا این سوراخ‌ها فضای خوبی برای عبور لوله‌های الکتریکی و تاسیسات هستند.

لیست قیمت ورق سیاه 2.2 میل را در آهن بانک مشاهده نمایید.

تیرآهن ذوب آهن بال پهن سنگین (HEB)

تیرآهن بال پهن سنگین  HEBضخیم‌تر از بال پهن سبک (HEA) است. به همین دلیل است که وزن تیرآهن بال پهن سنگین (HEB) و بال پهن سبک (HEA)در اندازه‌های مختلف متفاوت است، تیر آهن  بال پهن سبک (HEA) در اندازه‌های ۱۰ تا ۱۰۰۰ موجود است. به منظور درک تفاوت بین وزن‌های بال پهن سبک (HEA) و بال پهن سبک (HEA) ، ما آن‌ها را در دو اندازه وزن بررسی خواهیم کرد:

در سایز ۱۰، نوع سبک، وزن ۲۰۰ و در نوع سنگین وزن ۲۴۰ کیلوگرم را دارد، در حالی که در سایز ۹۰، نوع سبک وزن ۳ تن و ۲۰۰ کیلوگرم و در مدل سنگین وزن ۳ تن و ۵۵۰ کیلوگرم را دارد.

V در این قسمت به معنی تیر سنگین است و نماد L نشانه فلش نور است. IPBV به معنی تیر آهن و IPBL تیر آهن عریض است.

تیرآهن‌INP

تیرآهن‌INP، مانند IPE تیر آهن، شکل I دارد می‌گیرد و با استانداردهای روسی و چینی تولید می‌شود. تفاوت بین تیرآهن‌INP و IPE تنها در ضخامت بال ها است، در INP ضخامت بال ها با فاصله از جان کاهش می‌یابد.

علاوه بر تولید داخلی تیرآهن ذوب آهن، این دو نوع نیز در بازار آهن وارد هم می‌شوند.

تیر آهن های  IPE و INP بسیار شبیه هم هستند. در بسیاری از موارد، پس از خرید تیر آهن ، در محل تخلیه یا حتی پس از تکمیل ساختمان ، سازندگان ساختمان  متوجه شده‌اند که تیر آهن  مورد استفاده نادرست است، بنابراین توصیه می‌شود. در شناسایی نوع  تیر آهن انتخاب و مورد استفاده محتاط باشید.

لیست قیمت ورق سیاه 2.5 میل را در آهن بانک مشاهده نمایید.

تیرآهن بال پهن (هاش یا IPB)

تیرآهن بال پهن (هاش یا IPB)یکی از شاخه‌های فرعی تیر آهن است، تیرآهن بال پهن (هاش یا IPB) در سه نوع سبک ، سنگین و نیمه سنگین در بازار عرضه می شود. . اگر بال ستون برابر با طول جان آن باشد، آن را یک تیر با بال بزرگ می‌نامند. آهن آنلاین در فروش و عرضه تیره‌ای دارای عوارض سنگین تخصص دارد، به طوری که متخصصان ما شما را در خرید هدایت می‌کنند. تیرآهن بال پهن (هاش یا IPB) در اندازه‌های ۱۰۰۰ تا ۱۰۰ تولید می‌شود.. کارخانه تولید ذوب آهن با هدف ارائه تیرآهن بال پهن (هاش یا IPB) با سایزهای ۱۶۰، ۱۸۰ و ۲۰۰ خط تولیدی جدیدی را راه‌اندازی کرده است تا تولید تیرآهن بال پهن (هاش یا IPB) کامل شود.

نتیجه گیری

کارخانه ذوب آهن اصفهان یکی از شرکت های مهم و فعال در حوزه ی تولید تیرآهن برای پاسخگویی به نیاز داخلی است. تیرآهن با توجه به اهمیتی که در توسعه ی ساخت و ساز دارد ، تولید آن در کارخانه تیرآهن ذوب آهن بسیار مورد اهمیت قرار دارد.

فهرست