روش تولید تیر آهن

روش تولید تیر آهن

اگر در حوزه فولاد مشغول به کار باشید، ممکن است روش تولید تیر آهن با نورد گرم را به عنوان نحوه ساخت تیرآهن بشناسید. اما راه ‌های دیگری برای ساخت تیر آهن نیز وجود دارند. ساخت تیرآهن به روش نورد گرم و نورد سرد به ۴ روش نورد، اکستروژن ، جوش یا پرچ صورت می‌گیرد. توضیح این موارد عبارتند از     :

تیرآهن نورد و اکسترود شده

تیر آهن های فولادی نورد شده، از فلز انعطاف‌پذیر و توسط غلتک‌های بزرگ تولید می‌شوند تا به شکل دلخواه و به صورت صاف درآیند. تیرآهن ها می‌توانند نورد گرم یا نورد سرد باشند. در ساخت تیر آهن نورد گرم از نوعی فلز استفاده می‌شود که در بالای نقطه تبلور مجدد (بالاتر از ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد، فلز بسیار چکش خوار است) گرم شده و سپس نورد می‌شود. تیرهای نورد سرد از فلزی تولید می‌شوند که از قبل گرم نشده باشد. در ضمن، تیرآهن را می‌توان با اکستروژن نیز ساخت که در آن فلز با فشار از درون قالب عبور می‌کند و می‌توان آن را به صورت گرم یا سرد انجام داد.

انواع فرایند نورد

 • نورد گرم
 • نورد سرد
 • نورد تیرآهن
 • نورد پشت سر هم
 • نورد نخ
 • نورد حلقه

روش تولید تیر آهن

جوشکاری و پرچ تیرآهن

در این فرآیند جوشکاری ورق‌های فلزی با توجه به مشخصات مورد نظر بریده شده و بعد با استفاده از ابزار جوشکاری صنعتی به یکدیگر متصل می‌شوند. تیرآهن را می‌توان با پرچ نیز ساخت. برای پرچ کردن، ورق‌های فلزی را می‌برند و سوراخ‌هایی در قطعات فلزی ایجاد می‌شوند. قطعات، توسط پرچ‌ها جمع می‌شوند تا یک تیر را تشکیل دهند.

تفاوت روش تولید تیر آهن نورد سرد و گرم در چیست ؟

پیش از این اشاره شد به  روش تولید تیر آهن از هر دو روش نورد گرم و سرد انجام می‌شود. در ادامه درباره این دو روش صحبت خواهیم کرد.

نورد گرم تیرآهن

به فرایندی که طی آن تیرآهن به دمای مومسانی می‎رسد و با عبور از میان غلطک‌های گوناگون، شکل می‌گیرد را نورد یا رولینگ (rolling) نامند. به بیان دقیق‌تر ابتدا شمش‌های فولادی در کوره‌های با دمای بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۵۰ درجه پیش‌گرم می‌شوند. سپس شمش وارد قفسه نورد که از چندین غلتک تشکیل شده‌ است، می‌شود.

همه چیز درباره ورق لاتون
ادامه مطلب

پس از این مرحله، نوبت پیش‌نورد مقطع در کالیبرهای مخصوص است، که بیشترین تغییر شکل شمش در این مرحله انجام می‌پذیرد. در نهایت پس از آنکه سطح شمش اولیه، طی مرحله پیشنورد کوچک شد؛ مرحله شکل‌دهی سطح مقطع آغاز می‌شود. درنهایت، قطعه تحت فشار قوی آب قرار می‌گیرد.

مزایای روش تولید تیر آهن عملیات نورد گرم:

 • محصولات نورد گرم به جهت افزیش دما از قابلیت شکل دهی بالایی برخوردار می باشند.
 • سرد شدن قطعات پس از نورد با دمای مناسب صورت می گیرد که از خشک شدن یا سخت شدن آن جلوگیری می کند.
 • قطعات حاصل از نورد گرم نیاز به پردازش کمتری داشته و با قیمت ارزان تری نسبت به قطعات نورد سرد به فروش می رسد.

بیش‌ترین استفاده تیرآهن تولید شده روش تولید تیر آهن نورد گرم در ساخت و ساز است. همچنین به دلیل اینکه تیرآهن تولیدی با این روش از انعطاف بیشتری برخوردار است از آن در ساخت مسیرهای ریلی استفاده می‌شود. از مزایای نورد گرم تیرآهن می‌توان به سهولت ساخت و ارزان‌تر بودن آن نسبت به نورد سرد اشاره کرد.

روش تولید تیر آهن

 نورد سرد تیرآهن

تیرآهن‌های تولید شده به روش تولید تیر آهن نورد سرد، از آنجاکه ابعاد کوچکتری دارند، از استحکام و در نتیجه دوام بیشتری برخوردارند. همچنین به علت بالا بودن میزان کربن، نسبت به تیرآهن‌های تولید شده به روش نورد گرم، از تمرکز و تحمل بیش‌تری برخوردارند. هرچند نورد سرد نسبت به نوع گرم آن گران‌تر است.

مزایای  روش تولید تیر آهن عملیات نورد سرد:

 • زیبایی ظاهری و تلرانس دقیق
 • حمل و نقل آسان
 • تحمل و مقاومت بالا
آهن آلات نیاز همه ساختمان سازان
ادامه مطلب

تیر آهن های فولادی نورد های گرم بهتر است یا نورد های سرد؟

دستگاه نورد ورق دارای قفسه ها، غلطک ها، یاتاقان ها و یک محفظه جهت محافظت از قطعات است.
برای ورق می توان از دستگاه نورد دو غلطکی استفاده نمود، در این دستگاه با چرخش دو طرفه ی غلطک ها ضخامت قطعه هربار کاهش یافته و بیشترین کاهش در سطح مقطع صورت می گیرد. در این متد ورق بین دو غلطک تغییر شکل می دهد و بیشترین کاهش در سطح آن صورت می گیرد.

معرفی دستگاه نورد

اجزای دستگاه نورد شامل قفسه، غلتک ها، یاتاقان ها، محفظه محافظت از یاتاقان، نیرو محرکه حرکت غلتک و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی می باشد، بیشترین کاربرد این دستگاه مربوط به کارخانه های فولاد است.
دستگاه نورد شامل دو غلتک استوانه ای شکل بوده که بر اثر اعمال نیرو توسط موتور در جهت مخالف نسبت به هم شروع به حرکت می کنند.

غلتک ها در محفظه ای به نام قفسه قرار دارند و بر اساس تعداد قالب و آرایش آنها به انواع مختلفی همچون قفسه دو غلطکی، سه غلطکی، اقماری و غیره تقسیم می شوند. در رابطه با ویژگی های این قفسه ها می توان گفت در قفسه های دو غلطکی امکان چرخش دو طرفه رول ها برای کاهش ضخامت وجود دارد و در قفسه های نورد سه غلطکی رول بالایی و پایینی در یک جهت و رول میانی در خلاف جهت آنها حرکت می کند، در صورت استفاده از قفسه های سه غلطکی دیگر نیازی به حرکت رفت و برگشتی نخواهد بود.

پیشرفت های جدید در تولید فولاد و تأثیر آنها بر شرکت فولاد
ادامه مطلب

امروزه شاهد عرضه دستگاه های بسیار بزرگی هستیم که به راحتی می توان عملیات نورد را در کوتاه ترین زمان انجام داد به عنوان مثال با دستگاه نورد ورق آلومینیومی می توان ضخامت ورق را از ۶ میلی متر به ۲۰ میکرومتر تبدیل کرد، در برخی دیگر از دستگاه های نورد نیز قابلیت شکل دهی به فولاد وجود دارد.

یکی دیگر از مهم ترین کاربردهای دستگاه نورد از بین بردن انحنای سطح قطعه مورد نظر است که با عملیات تراز کردن غلتکی صورت می گیرد.

فرایند تولید تیر آهن

·         ذوب مواد اولیه

·         ریخته‌گری

·         پردازش نهایی

تکنولوژی های پیشرفته در تولید تیرآهن

·         تکنولوژی آهن‌آرایی پیشرفته

·         استفاده از مواد اولیه پیشرفته

·         استفاده از روش‌های پیشرفته ذوب

·         استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته در عملیات پردازش و اتصال

·         کنترل هوشمند و اتوماسیون

·         استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته در مدیریت انرژی و حفاظت از محیط زیست

سخن پایانی

در این مقاله با روند تولید انواع تیرآهن آشنا شدیم و صفر تا صد فرآند تولید در نوع‌های مختلف تیرآهن را مرور نمودیم. اگر مایل‌اید بیشتر با این مقطع فولادی آشنا شوید می‌توانید به مقاله تیرآهن چیست و انواع آن مراجعه کنید تا اطلاعات کامل‌تری درباره تیرآهن به دست بیاورید.

مشاوره :  جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد فروش اعتباری آهن و قیمت روز تیر آهن و قیمت ورق سیاه ، لطفاً از طریق کانال های ارتباطی با ما در تماس باشید.
شماره تماس: ۰۳۱۳۲۶۵۶۵۳۴                                                  شماره واتساپ: ۰۹۱۰۱۱۸۰۵۹۵


امتیاز محتوا post
نوشتهٔ پیشین
استانداردهای تیرآهن
نوشتهٔ بعدی
نکات ضروری هنگام خرید تیرآهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست