وضعیت بازار میلگرد صادراتی ایران

وضعیت بازار میلگرد صادراتی ایران

گفت‌وگو با تجار نشان می‌دهد قیمت میلگرد صادراتی ایران در بازار کشورهای همسایه به مرز ۴۳۵ دلار به ازای هر تن سقوط کرده‌ است. بالاترین قیمت میلگرد صادراتی ایران در سال ۱۴۰۲ برابر با ۵۴۲ دلار به ازای هر تن است و اکنون با ۲۰ درصد قیمت پایین‌تر نیز مشتری ندارد.

به گزارش آهن بانک، کاهش شدید تقاضا در بورس کالا اصلی‌ترین مشکل تولیدکنندگان میلگرد در سال جاری بود، به خصوص با شروع نیمه دوم سال تنها بخش کوچکی از عرضه میلگرد مورد معامله قرار می‌گیرد. در بازارهای صادراتی ایران نیز اخبار مثبتی به گوش نمی‌رسد. آخرین استعلام قیمت از تجار ایرانی نشان می‌دهد قیمت هر تن میلگرد صادراتی ایران به ۴۳۵ دلار به ازای هر تن سقوط کرده است. این پایین‌ترین قیمت میلگرد صادراتی ایران در طول ۱ سال گذشته است و مقایسه با لیست قیمت متال اکسپرت نشان می‌دهد، میلگرد صادراتی ایران اکنون ارزان‌ترین میلگرد در بازارهای جهانی است.

هر تن میلگرد صادراتی ترکیه بالاتر از ۵۰۰ دلار قیمت دارد، در بورس فلزات لندن نیز هفته گذشته قیمت هر تن میلگرد تحویل روز ۵۹۹ دلار بود. قیمت میلگرد تحویل ماهانه نیز به ۶۰۵ دلار به ازای هر تن می‌رسد. میلگرد صادراتی ایران حتی از میلگرد صادراتی چین قیمت پایین‌تری دارد با این حال تقاضا برای آن بالا نیست. فعالان بازارهای داخلی عقیده دارند تقاضا برای میلگرد از نیمه اردیبهشت ماه کاهش پیدا کرد و اکنون در سطح پایینی ارزیابی می‌شود. بعضی از آنها بازار را نیمه تعطیل می‌دانند. در بازارهای صادراتی نیز دو عامل افزایش عرضه و کاهش تقاضا با ریزش قیمت میلگرد همراه بود.

بررسی امکان کاهش فاصله نرخ پایه میلگرد آجدار از شمش از ۱۱ درصد به ۷ درصد
ادامه مطلب

پس از محدودیت توزیع برق در فصل تابستان عرضه میلگرد به بازارهای صادراتی ایران به خصوص عراق افزایش یافت درحالی که تنش‌های منطقه تقاضا برای میلگرد را به شدت کاهش داده‌است. انتظار می‌رود با پایان تنش‌ها تقاضا برای میلگرد کاهش پیدا کند ولی در شرایط فعلی هر روز اخبار جدیدی از گسترش تنش‌ها منتشر می‌شود.

کاهش قیمت میلگرد صادراتی ایران در بازارهای جهانی حاشیه سود تولیدکنندگان داخلی را تحت تأثیر قرار داده است. مای‌استیل در گزارشی مدعی‌شد فولادسازان چینی نیز بخاطر ریزش قیمت میلگرد در سال ۲۰۲۳ متحمل زیان سنگینی شده‌اند. آنها در بعضی از ماه‌های سال بابت تولید هر تن میلگرد تا بیش از ۱۸ دلار زیان برده‌اند و برای حل این مشکل سیاست کاهش تولید را در سال ۲۰۲۴ مد نظر خود قرار داده‌اند. رکود در بخش ساخت و ساز داخلی با کاهش تقاضا برای میلگرد همراه بوده است و میلگرد صادراتی ایران نیز به همین دلیل روی دست فروشندگان باد کرده است.

بالاترین قیمت میلگرد صادراتی ایران در سال ۱۴۰۲ برابر با ۵۴۲ دلار به ازای هر تن بوده است که امروز حدود ۲۰ درصد کمتر از این قیمت معامله می‌شود. در بازار داخلی نیز متوسط قیمت میلگرد ۱۰ و ۱۴ در فصل بهار تا نزدیک کیلویی ۲۸ هزار تومان افزایش یافت ولی اکنون با قیمتی کمتر از کیلویی ۲۳ هزار تومان معامله می‌شود.

امتیازدهی
نوشتهٔ پیشین
نکات ضروری هنگام خرید تیرآهن
نوشتهٔ بعدی
کاهش ارزش پول ملی باعث تجدید نظر در قیمت صادراتی مقاطع طویل فولادی ایران شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست