استانداردهای تیرآهن

استانداردهای تیرآهن

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تیرآهن‌ ها مطابق با استانداردهای تیرآهن ساخته و راهی بازار فولاد می‌ شوند و به همین دلیل ویژگی‌ های متفاوتی دارند. در این مقاله به بررسی و شناخت انواع استانداردهای تیرآهن صحبت می کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا درباره استاندارد های تیرآهن بیشتر بدانید.

http://ahanbank.com/wp-content/uploads/2018/02/iron-beam-standard-ipe.jpg

تیرآهن با استاندارد INP

انواع استاندارد تیرآهن

مطابق با استاندارد ایران در حال حاضر ۴ نوع تیرآهن در بازار وجود دارد:

انواع استاندارد تیرآهن به ۴ دسته تیرآهن INP، IPE، IPB و CNP تقسیم می‌شوند که هر کدام از آنها با هدف خاصی تدوین شده‌اند.

بهتر است با این اهداف آشنا باشید. در ادامه به کاربرد هر یک از انواع استاندارد تیرآهن خواهیم پرداخت:

استانداردهای تیرآهن

تیرآهن IPE یا معمولی:

تیرآهن‌های IPE اغلب در صنعت ساخت‌وساز در مواردی مانند خرپا و ستون به کار می‌روند. تیرآهن‌های معمولی در سایزهای ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۴، ۲۷ و ۳۰ سانتی‌متر تولید ‌می‌شوند و طول آن‌ها غالباً ۱۲ متر است.

 تیرآهن INP یا بال باریک شیب‌دار چیست؟

تیرآهن‌های INP وزن کمتری نسبت به تیرآهن ‌های معمولی دارند و به همین دلیل توانایی تحمل بار کمتری را نیز دارند. از طرف دیگر همین وزن پایین‌تر سبب شده  تا قیمت ارزان‌تری نسبت به تیرآهن‌های معمولی داشته باشند.

قیمت انلاین تیرآهن یکی از نکاتی است که باید هنگام خرید به آن توجه کنید تا بتوانید به‌خوبی هزینه‌های پروژه خود را مدیریت کنید. اغلب مهندسان در مواردی که احتیاج به تحمل بار بالایی نباشد، می‌توانند برای مدیریت هزینه‌های پروژه خود از این تیرآهن استفاده کنند. این محصول در بازار با نام «تیرآهن اروپایی» هم شهرت دارد.

سازه های بتنی مقاوم است یا فلزی
ادامه مطلب

تیرآهن IPB یا هاش:

تیرآهن‌های IPB یا هاش دارای بال‌های پهن‌تری هستند و درنتیجه وزن بالاتری دارند. این وزن بالاتر سبب می‌شود تا این نوع تیرآهن توانایی تحمل بار بیشتری هم داشته باشد. بنابراین از این تیرآهن در ساخت ستون‌های مربوط به ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود.

تیرآهن ها به دو نوع بال‌پهن سبک و سنگین تقسیم میشوند و علامت اختصاری این نوع تیرآهن حرف V انگلیسی است که در صورت سبک‌وزن بودن از علامت L نیز استفاده می‌شود. تیرآهن ‌هاش در سایزهای ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۴، ۲۶، ۲۸، ۳۰، ۳۲، ۳۴، ۳۶، ۴۰، ۵۰ و ۶۰ سانتی‌متر ساخته می‌شود.

تیرآهن لانه‌ زنبوری:

تیرآهن‌های لانه‌زنبوری هم به دلیل طراحی و ویژگی‌های خاص خود بیشتر در ساخت سقف، پارکینگ، راه‌پله و پل‌سازی به کار می‌رود.

استانداردهای تیرآهن

جدول استانداردهای تیرآهن

سازمان ملی استاندارد ایران، برای تیرآهن، استانداردهایی را در نظر گرفته است که می‌ توانید در جدول زیر مشاهده کنید. علاوه بر این جدول، اطلاعات مفید دیگری در مورد ویژگی های انواع تیرآهن وجود دارد که به آن جدول وزن تیرآهن می گویند. این جدول ابزار بسیار مفیدی برای مهندسان محسوب می شود.

جدول استاندارد تیرآهن

ردیف شماره استاندارد

محصول موردنظر

سال تدوین
۱ ۱۳۷۷۹ تیرآهن‌های گرم نوردیده بال‌پهن موازی سنگین ۱۳۹۰
۲ ۱۳۷۸۱ تیرآهن‌های گرم نوردیده بال‌پهن موازی سبک ۱۳۹۰
۳ ۱۴۴۸۴ تیرآهن‌های گرم نوردیده بال‌پهن موازی با وزن متوسط ۱۳۹۰
۴ ۱۶۳۴۸ تیرآهن‌های گرم نوردیده نیمه سبک بال نیم پهن موازی ۱۳۹۱
۵ ۱۷۹۱ تیرآهن گرم نوردیده بال نیم پهن موازی ۱۳۹۴
۶ ۳۲۷۷ تیرآهن گرم نوردیده بال باریک شیب‌دار ۱۳۹۴

جدول ۱- انواع استانداردهای تیرآهن

پرکاربرد ترین آهن آلات
ادامه مطلب

چگونه در هنگام خرید، استانداردهای تیرآهن را تشخیص دهیم؟

تیرآهن‌ ها در زمان خرید، یک برگه شناسایی محصول دارند. در این برگه شناسایی، استاندار تیرآهن، سایز آن و مقاومت کششی این محصول درج‌ شده است. به‌ عنوان‌ مثال INP-16-52 تیرآهن I با نمره ۱۶ حداقل مقاومت کششی ۵۲ کیلوگرم بر سانتی‌ متر مربع است.

حتی می‌ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استانداردهای تیرآهن، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنمایی‌ های لازم را در این زمینه دریافت کنید. همانطور که گفته شد کاربرد انواع تیرآهن متفاوت است و برای استفاده درست باید با مشورت کارشناسان تصمیم بگیرید.

در بسیاری از موارد، از روی شکل ظاهری به‌ راحتی می‌ توانید استاندارد تیرآهن را تشخیص دهید. وزن هر شاخه، کیفیت ساخت، مقدار خرید و… در قیمت نهایی این محصول تأثیرگذار هستند. اگر پروژه‌ های ساختمانی در دست دارید، به شما پیشنهاد می‌ کنیم، به‌صورت روزانه به قیمت تیرآهن دسترسی داشته باشید تا بتوانید در بهترین زمان ممکن خرید کنید.

چند نوع استاندارد برای تیرآهن وجود دارد؟

تیرآهن‌ها معمولا از ۴ استاندارد تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)، تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه)، IPB بال‌پهن و همچنین لانه‌زنبوری CPE تبعیت می‌کنند.

دو علامت V و L در تیرآهن به چه معناست؟

علامت V به معنای تیرآهن سنگین و علامت L نشان‌دهنده تیرآهن سبک است.

چگونه می‌توان در زمان خرید تیرآهن استاندارد آن را تشخیص داد؟

تیرآهن‌ها در زمان خرید، یک برگه شناسایی محصول دارند که در این برگه شناسایی، استاندار تیرآهن، سایز آن و مقاومت کششی این محصول درج‌شده است.

مقایسه کاربرد انواع تیرآهن

تیرهای آهن IPB، سطح مقطع بزرگ‌تری دارند که به دلیل کمتر بودن میزان تنش وارده بر آن‌ها، انتخاب بهتری برای ستون ساختمان هستند. همچنین برای استفاده در طول‌های بالاتر از ۳۰ متر، توصیه می‌شود از تیرآهن H یا همان IPB استفاده شود. از طرف دیگر، تیر آهن‌های IPE و  INP در ساخت ساختمان‌ها و پل‌ها گزینه‌های محبوب‌تری هستند. این در حالی است که تیر آهن H در این پروژه‌ها می‌تواند به‌عنوان ستون یا تکیه‌گاه مورد استفاده قرار بگیرد.

معرفی روش‌ های شکل‌ دهی به فولاد
ادامه مطلب

مقایسه قسمت انواع تیرآهن

قیمت تیرآهن به‌طور ویژه به وزن آن بستگی دارد. به‌طورکلی برای تیرهای با سایز یکسان، به ترتیب، IPB، IPE و INP بیشترین وزن و به‌ تبع آن بیشترین قیمت را دارند. اما به دلیل اینکه این محصولات در سایزهای مختلف تولید می‌شوند، هر کدام می‌توانند قیمت‌های متفاوتی داشته باشند.

سخن پایانی

محصولات فولادی به ویژه تیر آهن از تنوع بالایی برخوردارند تا نیازهای روزافزون صنایع ساختمان‌سازی و عمرانی به خوبی برآورده کنند. در این راستا سه مورد از مهم‌ترین تیر‌های روز دنیا را در این مطلب معرفی کردیم. برای اطلاع بیشتر در خصوص انتخاب و قیمت تیرآهن می‌توانید با کارشناسان آهن آنلاین تماس بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن با پاسخ سؤالات خود دست یابید.

مشاوره :  جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد فروش اعتباری آهن و قیمت روز تیر آهن و قیمت ورق سیاه ، لطفاً از طریق کانال های ارتباطی با ما در تماس باشید.
شماره تماس: ۰۳۱۳۲۶۵۶۵۳۴                                                  شماره واتساپ: ۰۹۱۰۱۱۸۰۵۹۵


لوگو

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نوشتهٔ پیشین
روند های آینده صنعت و تأثیر آن ها بر شرکت فولاد
نوشتهٔ بعدی
روش تولید تیر آهن

۴ دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست