همه چیز درباره ورق لاتون

لاتون

ورق لاتون قطعه ای نازک است که برای پر کردن شکاف های کوچک یا فضاهای بین اشیا مورد استفاده قرار می گیرد. لاتون ها معمولا برای ساپورت، تنظیم فاصله و یا هم تراز کردن صفحات استفاده می شوند. همچنین ممکن است از لاتون برای پر کردن گپ بین قطعات در معرض ساییدگی نیز استفاده  شود .

 

لاتون چیست

 

انواع ورق لاتون

لاتون در انواع و متریال‌ های مختلفی تولید می‌شود که عبارتند از: ورق های لاتون فولادی، بابیت، استیل، مونل، آلومینیوم، آهنی، برنجی، طلا، نقره، فسفر، برنز، مسی و غیره.

ورق لاتون استیل

ورق لاتون استیل کاربرد گسترده‌ای در صنعت دارد که از آن در آب بندی مخازن و لوله ‌کشی با لوله‌ های استیل، تنظیم و آب بندی فلنج‌ ها، استفاده در کمپرسور جایگاه CNG استفاده می‌شود. ورق لاتون استیل در گریدهای مختلفی تولید و در بازار عرضه می‌ شود که برخی از این گریدها شامل موارد زیر است:

 • گرید ۳۰۱
 • گرید ۳۰۴
 • گرید ۳۱۰
 • گرید ۳۱۶
 • گرید ۳۲۱
 • گرید ۴۲۰
 • گرید L316

 

لاتون

 

مزایای استفاده از لاتون های استیل

استفاده از لاتون‌ های استیل مزایایی در پی دارد که شامل موارد زیر است:

 • استفاده از لاتون استیل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و منجر به کاهش هزینه می‌باشد.
 • استفاده از این ورق ارتعاشات تجهیزات را کاهش می‌دهد.
 • حمل و نقل لاتون استیل به سهولت در دسترس هستند.
 • ورق لاتون استیل کیفیت و طول عمر تجهیزات را افزایش می‌دهد.

 

لاتونورق لاتون مسی

این ورق لاتون از متریال مس تولید شده است که در ضخامت‌های ۰.۲ تا ۵ میلیمتر به شکل نرم و فنری در شکل میلگرد و ورقی در عرض‌ های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌ شوند.

سر ورق و کناره ورق سیاه چیست؟
ادامه مطلب

ورق لاتون مونل

ورق های لاتون مونل نسبت به دیگر ورق های لاتون از قیمت بالاتری برخوردار است زیرا از ترکیبات آلیاژهای مختلفی از جمله نیکل، مس، منگنز و غیره تشکیل می شوند. نوع ورق نیز مانند دیگر آلیاژها خاصیت ضدزنگ و خوردگی دارد، بنابراین در صنایع مختلف مانند خودرو و ماشین آلات بسیار به کار برده می شود.

ورق لاتون در پتروشیمی

در صنایع پترشیمی و نفت و گاز ، لازم است از ورق لاتونی استفاده کرد که دارای ساختاری ضدزنگ باشند و همچنین مقاومت بالایی در برابر خوردگی از خود نشان دهند و همچنین ضخامت قابل قبولی داشته باشند .

 

لاتون

مشخصات فنی لاتون

همانطور که گفته شده  لاتون از جنس ها و در ضخامت های مختلف می توانند تولید شوند. در ادامه در جداولی استانداردهای انواع مختلف لاتون ذکر شده است. همچنین به تلرانس ابعادی لاتون ها برای جنس های مختلف نیز اشاره شده است.

جدول تلرانس ضخامت لاتون

ضخامت آهن فولاد سخت استیل برنج مس آلومینیوم
۰.۰۵ ±۰.۰۰۵ ±۰.۰۰۵
۰.۱ ±۰.۰۳ ±۰.۰۱۵ ±۰.۰۰۸ ±۰.۰۲ ±۰.۰۲ ±۰.۰۳
۰.۱۵ ±۰.۰۳ ±۰.۰۱۵ ±۰.۰۱ ±۰.۰۲ ±۰.۰۲ ±۰.۰۳
۰.۲ ±۰.۰۳ ±۰.۰۲ ±۰.۰۱۵ ±۰.۰۲ ±۰.۰۲ ±۰.۰۳
۰.۲۵ ±۰.۰۴ ±۰.۰۲۵ ±۰.۰۱۵ ±۰.۰۲ ±۰.۰۲
۰.۳ ±۰.۰۴ ±۰.۰۲۵ ±۰.۰۲۵ ±۰.۰۳ ±۰.۰۳ ±۰.۰۴
۰.۳۵ ±۰.۰۲۵ ±۰.۰۲۵
۰.۴ ±۰.۰۵ ±۰.۰۳۵ ±۰.۰۲ ±۰.۰۴ ±۰.۰۴ ±۰.۰۴
۰.۵ ±۰.۰۵ ±۰.۰۳۵ ±۰.۰۲ ±۰.۰۴ ±۰.۰۴ ±۰.۰۴
۰.۶ ±۰.۰۵ ±۰.۰۴ ±۰.۰۲۵ ±۰.۰۴ ±۰.۰۴ ±۰.۰۴
۰.۷ ±۰.۰۴ ±۰.۰۳ ±۰.۰۴ ±۰.۰۴
۰.۸ ±۰.۰۶ ±۰.۰۴ ±۰.۰۳ ±۰.۰۴ ±۰.۰۴ ±۰.۰۵
۱ ±۰.۰۸ ±۰.۰۵ ±۰.۰۳۵ ±۰.۰۵ ±۰.۰۵ ±۰.۰۵
هرآنچه باید در مورد تفاوت مقاطع I، L و T بدانید!
ادامه مطلب

 

 

جدول استاندارد ورق لاتون آهنی

واحد ۱ شیت ضخامت طول عرض ماده
شماره قطعه
FE01 ۰.۱ ۱۰۰۰ ۳۲۰ آهن
FE015 ۰.۱۵
FE02 ۰.۲
FE025 ۰.۲۵
FE03 ۰.۳
FE04 ۰.۴
FE05 ۰.۵
FE06 ۰.۶
FE08 ۰.۸
FE10 ۱.۰

 

 

کاربرد ورق لاتون در صنایع

در صنایع پتروشیمی و نفت و گاز معمولا از انواع لاتون‌ هایی که ساختار آن‌ ها از جنس ضد زنگ فنری نگیر باشند، به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و داشتن ضخامت های دقیق، استفاده می شود.

ورق‌ های لاتونی که از جنس مس، برنج یا برنز ساخته شده باشند، در ساخت لوازم خانگی و صنایع هواپیمایی استفاده می‌شوند. در صنایع غذایی، بسته بندی و برای ساخت ماشین آلات از ورق های لاتون از جنس استیل ضد زنگ نرم و فنری استفاده می شود.

 

ورق‌ های لاتونی که از جنس آلیاژ مس برلیوم ساخته شده باشند، به علت خواصی نظیر ارتجاع و فنری بودن و قابلیت انجام عملیات سخت کاری و مقاومت بالای آن در برابر حرارت، در صنایع برق و الکترونیک استفاده می‌ شود.

از ورق های لاتون استنلس استیل فنری نگیر، به علت ضد زنگ بودن و ضخامت دقیقی که دارند، برای عوامل شیمیایی و فرسایش زا به خصوص در صنایع پتروشیمی و نفت و گاز استفاده می‌ شود. همچنین کاربرد دیگر آن برای ساخت سیستم های الکترونیکی تجهیزات نظامی و ساخت موشک‌ ها می‌ باشد.

 

لاتون

 

موارد مصرف ورق لاتون در چه مواردی است؟

در صنایعی همچون پتروشیمی و نفت و گاز از ورق‌های لاتونی که ضدزنگ فنری نگیر هستند، استفاده می‌شود. علت این امر نیز مقاومت بالا در برابر خوردگی و برخورداری از ضخامت‌های دقیق است.

روند های آینده صنعت و تأثیر آن ها بر شرکت فولاد
ادامه مطلب

ورق‌های تولید شده از از جنس مس، برنج، یا برنز، در تولید لوازم خانگی و صنایع هواپیمایی استفاده می‌شود. در صنایع غذایی، بسته‌بندی و برای ساخت ماشین‌آلات از ورق‌های لاتون از جنس استیل ضدزنگ نرم و فنری استفاده می‌شود.

 

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی لاتون، انواع و کاربردهای آن در صنعت پرداختیم. این ورق در جنس‌های مختلف تولید می‌گردد و ضخامتی بسیار دقیق و سطحی صاف دارد. از لاتون برای هم راستاسازی، تراز دقیق قطعات و دیگر موارد استفاده می‌شود. این ورق در انواع مختلفی همچون مسی، استیل، فلزی، مونل و غیره به تولید می‌رسد.

 


مشاوره :  جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد فروش اعتباری آهن و قیمت روز تیر آهن و قیمت ورق سیاه ، لطفاً از طریق کانال های ارتباطی با ما در تماس باشید.
شماره تماس: ۰۳۱۳۲۶۵۶۵۳۴                                                  شماره واتساپ: ۰۹۱۰۱۱۸۰۵۹۵

 

لوگو

امتیازدهی
نوشتهٔ پیشین
فولاد چیست
نوشتهٔ بعدی
پرفروش ترین تیرآهن ها در بازار ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست