کاهش ارزش پول ملی باعث تجدید نظر در قیمت صادراتی مقاطع طویل فولادی ایران شد

کاهش ارزش پول ملی

قیمت صادرات میلگرد و مفتول ایران پس از مدتها ثبات در هفته جاری افزایش یافت. نوسانات ارز همچنان دلیل اصلی تلاطم بازار است. با این حال، تقاضا برای حمایت مطمئن از تغییر قیمت کافی نیست.

آخرین پیشنهادات میلگرد در پایان هفته ۴۵۰ تا ۴۷۰ دلار در هر تن EXW بود، در حالی که در نیمه اول هفته، صادرکنندگان آنها را بدون تغییر از هفته گذشته در ۴۵۰-۴۶۵ دلار در هر تن EXW و حتی کمتر از برخی کارخانه ها حفظ کرده بودند. حرکت صعودی در بخش صادرات با افزایش شدید قیمت در بازار داخلی مرتبط است که ناشی از نوسانات شدید ارز است. نرخ ارز در بازار در این هفته ۱ دلار = ۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان در مقایسه با ۱ = ۵۳ هزار و ۹۵۰ دلار در هفته قبل است.

برخی از فروشندگان تصمیم گرفتند پیشنهادات صادراتی را حتی بیشتر از قبل بازنگری کنند. یک منبع از مجتمع فولاد روهینا جنوبی گفت: یک هفته پیش ما میلگرد را به قیمت ۴۹۵/تن EXW به عراق فروختیم و دیروز قیمت را به ۵۱۵ دلار در هر تن EXW رساندیم. سطح اخیر به دلیل روابط تجاری خاص با مشتریان عراقی، با اکثر بازیگران دیگر بازار متفاوت است.

با این حال، همه کارخانه ها به دلیل تقاضای کم، قیمت میلگرد صادراتی خود را افزایش نداده اند. یک تاجر خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش ارزش ارز، صادرات حتی با همان قیمت های هفته گذشته جذاب تر از فروش داخلی است. علاوه بر این، تقاضا در عراق به اندازه کافی بالا نیست. “ما در ماه مارس تعطیلات خواهیم داشت، بنابراین هیچ کس مقادیر زیادی خرید نمی کند. ما امیدواریم که پس از دو ماه تقاضا شروع به بهبود کند.”

سکون قیمت آهن در آغاز هفته
ادامه مطلب

به غیر از تجارت زمینی، حدود ۱۰۰۰۰ تن میلگرد برای حمل و نقل دریایی در ابتدای هفته با قیمت ۴۶۵ تا ۴۷۰ دلار در هر تن فوب فروخته شد. قرار است این محموله به مقصد آسیا باشد.

در بخش مفتولی، تولیدکننده‌ای واقع در استان یزد ۵۲۰ دلار در هر تن درب کارخانه عرضه کرد؛ در حالی که محصولات چندین تولیدکننده با قیمت ۵۰۵-۵۱۰ دلار در تن در دسترس بودند. در ابتدای هفته در مقایسه با هفته گذشته، برچسب های میلگرد کلاف ۱۵ دلار در تن افزایش یافته است. هفته گذشته، قراردادی برای ۴۰۰ تن میلگرد کلاف (SAE 1006-1008) برای آسیا منعقد شد. یک منبع به متال اکسپرت گفت: “قیمت ها در این هفته به قدری افزایش یافت که ما شوکه شده ایم و باید تجارت را متوقف کنیم.

امتیازدهی
نوشتهٔ پیشین
وضعیت بازار میلگرد صادراتی ایران
نوشتهٔ بعدی
طی یک ماه گذشته دلار ۱۶ درصد جهید؛ فولاد نیز پا به پای دلار ِآمد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست