انواع نبشی و کاربرد آن

انواع نبشی و کاربرد آن

نبشی پروفیلی است که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم باشد. نبشی یکی از مصالح مهمی است که در ساخت و ساز و ساختمان سازی به کار می‌رود. برای آشنایی بیشتر با نبشی و کاربرد های با مجموعه آهن بانک مرکز خرید و فروش آهن آلات همراه باشید .

تعریف نبشی (گوشه)

گوشه ها یکپارچه با حادترین و پیچیده ترین زوایا تولید می‌شوند تا هر گونه درخواست معماری مورد نیاز در پروژه را برآورده سازند.

امروزه گوشه کوتاه به دلیل دوام بیشتر در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی در صورت محافظت نشده، یک گوشه کوتاه طول عمر بیشتری نسبت به یک گوشه طولانی دارد.

تعریف نبشی (گوشه)

گوشه‌ها اموری در پیچ‌ها و تقاطع‌های خیابان‌ها هستند که توسط پیکربندی‌های جاده‌ای زمینی و فرم‌های ساخته شده معماری شکل گرفته‌اند. گوشه های خیابان از نظر تاریخی بالغ می‌شوند یا از طریق برنامه ریزی فشرده مرتب می‌شوند.

گوشه های ساختمان عمدتاً به دلیل شکل قطعه و هم ترازی آن با خیابان مجاور است. اما گوشه های ساختمان نیز از طریق کج بودن برای عجیب و غریب بودن معماری شکل می‌گیرند. توطئه های عجیب و غریب و ترازهای معیوب خیابان ها، پیامدهای تاریخی یا ماجراجویی در برنامه ریزی شهری هستند.

نبشی ها از نظر معماری و تاریخی

از نظر تاریخی، خیابان‌ها طی یک دوره بسیار طولانی از اعتدال عملکردی و بلوغ بصری توسعه یافته‌ اند. تحمیل یک الگوی مورب برای شکستن یکنواختی دسته بندی شده شبکه های آهنی خیابان ها و ایجاد علایق بصری متنوع بود. تقاطع خیابان های مربعی دارای کیفیت قابل پیش بینی است، که در آن می‌توان سه گوشه متضاد را دید و همه به جز فرم معماری، ویژگی یکسانی دارند. با این حال، خیابان‌های زاویه ‌دار عجیب و غریب، گوشه‌های بیرونی (حاد) و درونی (فرج) را ارائه می‌دهند.

نبشی ها از نظر معماری و تاریخی

 

گوشه های اریب ، بیشتر بیانی از لبه جاده، پیاده روها، حاشیه ها، چراغ های خیابان یا درختان خاردار جاده هستند و کمتر تعاریفی است که از طراحی معماری ساختمان ها به دست می‌آید.  بسیار معمول است که ساختمان‌های گوشه‌ای حاد یا منفرد را ببینیم که «اثر باشکوه» خود را در خیابان‌های با زاویه راست (۹۰ درجه) اعمال می‌کنند. به طور مشابه ساختمان ها با گوشه های درونی در خیابان های گوشه دار به بیرون قرار می‌گیرند.

اتصالات خیابانی بسیار بزرگ به عنوان فضاهای عمومی شکل گرفت. تراکم کم و ترافیک آهسته، عبور از فضای وسیع مرکزی مسیری آشفته و مشخص بود. برای مدیریت ترافیک سنگین تر و سریع تر، یک چرخش مورد نیاز بود. چرخش و معماری مرکزی آن نمی‌تواند محل اتصال را نگه دارد یا گوشه های دور را به هم متصل کند. یک گوشه به وجود می اید اما، این هماهنگی با فواصل بسیار گسترده در محل اتصال کمرنگ می‌شود. فضاهای مرکزی بسیار گسترده در اتصالات جاده‌ها، لبه‌هایی با معماری بلند می‌توانند گوشه‌ها را آشکار کنند، مشروط بر اینکه طراحی آنها از خیابان پیروی کند.

در مورد تقاطع‌های خیابانی که به شدت ساخته شده‌اند، به دلیل نماهای بلند یا تداوم بصری آنها، درک پیکربندی گوشه‌ها قطعی‌تر است. اما در سطح زمین، اشکال گوشه‌ها تحت تأثیر سطح، رنگ، بافت، انعکاس، اشغال (ویترین فروشگاه‌ها، ورودی‌ها و غیره) و امکانات خیابانی (تیرهای چراغ خیابان، تابلوها، موانع) قرار می‌گیرند.

گوشه ها زمانی معنا پیدا می‌کنند که سطوح عمودی کمک کننده به شکل، بزرگتر یا بلندتر از درک کننده باشند. اما، اگر فرم، اندازه و مقیاس سطوح عمودی شکل دهنده گوشه، همه رنگ، بافت یا الگوی یکسانی داشته باشند، الگوخسته کننده می‌شود. برای جلوگیری از مناظر خسته کننده شبکه های آهنی ۹۰ درجه، برخی شهرها شبکه های شش ضلعی را انتخاب کرده اند.

فولاد چیست
ادامه مطلب

شهرها و شهرهای قدیمی‌تر دارای خیابان‌های منحنی طبیعی و با عرض‌های یکسان یا متفاوت هستند. خیابان‌های منحنی «دور می‌شوند» در مقایسه با خیابان‌هایی که «به سمت داخل یا به سمت» می‌چرخند، مرموز یا کمتر آشکار به نظر می‌رسند، که حرکت را کند می‌کنند و به همین ترتیب آشکار می‌شوند. یک خیابان منحنی، یا خیابانی با گوشه‌های کج زیاد ناشی از تجاوز غیرقانونی است، و برعکس، گوشه‌های خیابان، شکاف‌ها یا عقب‌نشینی‌ها را فرا می‌گیرد، هر دو اقدام به تدریج طی سال‌های متمادی رخ می‌دهند.

گوشه های خیابان نیز در جاده های مستقیم با عقب نشینی ساختمان ها شکل می‌گیرند. با این حال، زمانی که عرض قطعه باریک باشد، و اگر نمای خیابان جلویی زاویه راست نداشته باشد، فرم مربع یک ساختمان با شکل قطعه مطابقت ندارد. چنین توطئه‌هایی باعث عقب‌نشینی‌های اجباری شده است. عقب‌نشینی‌های ساختمان نیز (برای کل فرم یا فقط طبقات بالا) برای رعایت مقررات ارتفاع اعمال می‌شوند.

گوشه‌های خیابان‌های شهرهای تاریخی، اتصالات متنوعی هستند. پیچیدگی‌ها به دلیل تغییرات زوایای میانی بین خیابان‌های مجاور و عرض‌های مختلف آنها به وجود می‌آیند. لبه جلویی خیابان های مجاور نیز از کنوانسیون زاویه ای خود پیروی می کند. تبدیل به چند ضلعی از وجوه نابرابر و با زاویه های متفاوت می‌شود. زمانی که یک یا چند ساختمان از نظر عملکردی و معماری بر فضا تسلط داشته باشند، چند ضلعی غیرمرکز می‌شود. خیابان‌ها نه تنها راهی منحصر به فرد برای تغذیه یا خروج هستند، بلکه کانال‌های ترافیکی دوگانه را با دیگر اتصالات پشتی شریان می‌چرخانند.

ساختمان هایی که برای گوشه های بسیار باریک طراحی شده اند اغلب با دو محیط خیابانی نابرابر روبرو هستند. محیط های متفاوت به دلیل عرض نابرابر خیابان های مجاور وجود دارد. عرض خیابان بر ارتفاع مجاز ساختمان، ارزش اجاره یا فروش، درجه توسعه تجاری و تراکم  ترافیک تأثیر می‌گذارد. بنابراین آیا باید سبک های معماری متفاوتی را برای هر چهره اتخاذ کرد؟

ساختمان‌ها در تقاطع‌های خیابان، یک معضل طراحی ایجاد می‌کنند، با انواع گوشه‌های درونی یا بیرونی چه باید کرد؟ گوشه ای به عنوان یک “اتحاد” ساده نماهای عمودی، وقوع تغییر را توجیه نمی‌کند. برای مداخله از توده تاکیدی استفاده می‌شود. چنین توده ای فقط دو چهره را از هم جدا می‌کند، اما اجازه تغییر شخصیت نماها را نمی‌دهد. توده میانی، اگر بیش از حد عظیم باشد، صورت های کناری کوچک می‌شوند، و اگر خیلی سست شوند، ظرفیت آن برای قرار گرفتن از بین می‌رود. بنابراین، جرم میانی به صورت یک استوانه، چندین طبقه، از سطوح جانبی بالا می‌رود.

گوشه ها در هر دو شرایط داخلی و خارجی رخ می‌دهند. معماران همگی گوشه را در برخی ظرفیت‌ها یا در طول مدرسه یا در عمل ترسیم جزئیات یا مواجه با شرایط گوشه زمانی که مادیت روی جزئیات ترسیم شده دو بعدی اعمال می‌شود، مطالعه کرده‌اند. گوشه را می‌توان هم به عنوان یک شی و هم به عنوان یک مفهوم نگاه کرد.

کاربرد نبشی

نبشی در ساختمان سازی و صنعت کاربرد زیادی دارد که در ادامه به طور خلاصه به کاربرد های آن اشاره خواهیم کرد :

 • عضو بادبندی
 • ساخت خرپا
 • ساختن سازه های فلزی
 • دکل های انتقال نیرو
 • انواع قاب های فلزی به کار رفته در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی
 • اتصال پل ها به ستون ها
 • (صنایع دکل سازی (که از جنس ST37 یا ST52 میباشد
 • اتصالات تیرآهن ها به بیم های باربر
 • ساختن چهارچوب درهای بزرگ آهنی
 • قالب های فلزی
 • اتصالات ستون ها به صفحات در فوندانسیون اسکلت های فلزی
 • اتصالات ساده مانند (اتصال نبشی جان, اتصال با نبشی نشیمنی (تقویت نشده) و (تقویت شده), اتصال نیم گیردار (نیم صلب) اتصال گیردار (صلب) وغیره)
نرماله کردن فولاد و توضیحات مربوط به آن
ادامه مطلب

انواع نبشی

نبشی را از لحاظ نوع تولید می توان به دو نوع نبشی پرسی و فابریک دسته بندی کرد. علاوه بر نوع تولید، نبشی را از لحاظ شکل ظاهری  می‌توان به نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم بندی کرد .

نبشی پرسی

ماهیت اولیه این نوع نبشی از ورق فولادی است. نبشی پرسی را از یک ورق با طول ۶ متر که از وسط عرض ورق خم شده است می‌سازند و به آن شکل می‌دهند . نبشی پرسی معمولا کیفیت پایین تری دارد و به پروسه تولید آن نورد سرد گفته می‌شود. در فرایند تولید این نبشی دو مرحله پرسی و ساخت وجود دارد. شکل نهایی نبشی پرسی را دستگاهی به نام رول فرمینگ تعیین می‌کند .

نبشی فابریک

نبشی فابریک از همان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشی از خط تولید خارج می‌گردد و برخلاف نبشی پرسی با عمل پرس شکل نمی‌گیرد. تفاوت اصلی این دو نبشی در نوع تولید آن ها است.

نشی پرسی و نبشی فابریک

نبشی بال مساوی

این پروفیل دارای دو بال قائم یکسان است و آن را به صورت حرف L و یک عدد نشان می‌دهند. به طور مثال L300 نشان دهنده نبشی بال مساوی با سایز ۳۰۰ میلی متر است .

نبشی بال نامساوی

نبشی بال نا‌مساوی در صنایع خاص و ویژه ای به کار می‌رود که به هردلیل امکان استفاده از نبشی بال مساوی وجود نداشته باشد. نبشی بال نا مساوی در ابعاد و ضخامت های مختلف وجود دارد. از استاندارد های موجود  این نبشی در بازار می‌توان به ST37 ،ST44 ، ST52 اشاره کرد. این نوع نبشی در نقشه ساختمان با درج سایز هر دو بال در کنار حرف L مشخص می‌شود به طور مثال نبشی بال نا مساوی به اندازه ۲۰۰ و ۳۰۰ میلی متر را به صورت L300*200 نشان می دهند.

نبشی بال مساوی و نبشی بال نا مساوی

از انواع دیگر نبشی می‌توان به نبشی گالوانیزه، نبشی ضد زنگ، نبشی اسپیرال اشاره کرد که در ادامه به شرح هر کدام از آن ها می‌پردازیم

نبشی گالوانیزه

نبشی گالوانیزه قطعه آهنی است که با روی پوشانده شده است. این نبشی حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند زنگ می‌زند و اکسید نمی‌شود. در نبشی گالوانیزه روی به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد به کار می‌رود. روی چون فلزی پست تر و فعال تر از آهن است در آند اکسید می‌شود. از نبشی گالوانیزه در مکان هایی که احتمال اکسید شدن آهن و زنگ زدگی آن می‌رود، استفاده می‌شود.

نبشی گالوانیزه

نبشی ضد زنگ

نبشی فولادی در دو نوع ۳۰۴ و ۳۰۴L تولید می‌شود. این نبشی یک نبشی ضد زنگ نورد گرم با گوشه با زاویه گرد داخلی است و برای پیاده سازی تمام سازه های فلزی ایده آل است. مقاومت این نبشی نسبت به نبشی های دیگر بیشتر است و در برابر خوردگی مقاومت مناسبی از خود نشان می‌دهد. از نبشی ضد زنگ بیشتر برای تعمیرات، مستحک سازی، ساخت چهارچوب های فلزی و صنایع غذایی استفاده می‌شود.

آشنایی با مهاربند یا بادبند و مزایای آنها
ادامه مطلب

نبشی ضد زنگ

نبشی اسپیرال

نوعی از نبشی با بال مساوی سبک که از سایز ۲۰*۲۰*۲ تا ۵۰*۵۰*۵ تولید می‌شود. در بازار، نبشی اسپیرال با عنوان گرم نورد دیده ی بال مساوی شناخته می‌شوند.

نبشی اسپیرال

آیا وجود گوشه یا نبشی یک مشکل است؟

گوشه ای همگرایی فرم های غیر موازی را تعریف می‌کند. در هر گوشه ای دو شرایط متمایز و اغلب متضاد وجود دارد. فضای داخلی یک گوشه تمایل به یکپارچه سازی فضا دارد، در حالی که نمای بیرونی یک گوشه می‌تواند فضا را در امتداد لبه آن تقسیم کند.

بسیاری از ویژگی های ذاتی یک گوشه به عملکرد گوشه به عنوان یک سیستم در معماری آن کمک می‌کند. مادیت، فرم، مقیاس، تأثیرات فضایی و اجتماعی همه ویژگی‌های گوشه‌ای هستند که در برخورد با گوشه تأثیر می‌گذارند.

مشکل واقعاً یک مشکل نیست، بلکه وضعیتی است که نیاز به عقل، بررسی و بحث بیشتری برای چگونگی درمان آن دارد. در صورت تمایل، گوشه می‌تواند به عنوان یک فرصت دیده شود و راه حل های متنوعی برای مشکل گوشه وجود دارد.

همانطور که در طول تاریخ معماری مشاهده می‌شود، مشکل گوشه توسط معماران مختلف به روش های مختلف حل شده است. در عمل کنونی، بیزاری از پیچیدن گوشه وجود دارد. مشکل گوشه اکنون این است که چگونه نباید پیچ ​​را بچرخانیم. منظور از این گوشه نمایان ساختن لایه های ساختمانی، نمایان ساختن محوطه است.

مثالی جهانی از وجود نبشی

مثال‌های زیر این برخورد با گوشه را به عنوان یک استراتژی معماری عمدی نشان می‌دهند:

در خانه جان واردل سیتی هیل، به جای پیچیدن به گوشه، محفظه بیرونی بدون وقفه ادامه می‌یابد و به آرامی پوسته می‌شود تا لبه آن نمایان شود. این عمدا باعث می‌شود انتهای شیشه بدون قاب به نظر برسد و انتهای شفاف را در جلو زمینه قرار دهد. در مرکز بین المللی فناوری گرافیک، انتهای شمالی و جنوبی ساختمان به عنوان انتهای بریده شده در نظر گرفته می‌شود که ویژگی های داخلی ساختمان را نشان می‌دهد.

و در آخر

همانطور که تکنیک های ساخت و ساز، ابزار و مواد طراحی پیشرفت می‌کنند، راه های جدیدی برای بررسی نحوه برخورد با گوشه وجود دارد. در تمرین معاصر ما بیشتر علاقه مندیم که به گوشه و کنار نرویم. امروزه معماران به جای چرخش، گوشه را برش می‌دهند، پر می‌کنند، پایان می‌دهند و نمایان می‌کنند و همچنین لبه را آشکار می‌کنند.

سایت آهن بانک شما را با تمامی مصالح و کاربرد های آن اشنا می‌کند و سعی دارد تمامی امکانات را با بهترین کیفیت در خدمت شما بگذارد.


آهن بانک* *    آهن بانک    * *

امتیازدهی
نوشتهٔ پیشین
سازه های بتنی مقاوم است یا فلزی
نوشتهٔ بعدی
بازار آهن در هفته اول دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست